Işkın Otu Faydaları Nelerdir?

Işkın Otu Faydaları Nelerdir?

IŞKIN OTU FAYDALARI

Yayla muzu, ışgın, uçkun isimleri ile de bilinen ışkın otu Türkiye’de yetişen tek ravent türüdür. Görünüş itibariyle kuşkonmaza benzemektedir. Reun Ribes adı ile anılan ışkın otu kuzukulağıgiller familyasına ait bir bitkidir. Yetişme dönemleri nisan ve mayıs aylarına denk gelmektedir. Genel olarak yüksekliği bin ile dört bin metre arasında olan dağlarda yetiştirilen bu bitki en fazla Erzurum bölgesinde görülmektedir. Bunun yanı sıra Sivas, Bingöl, Muş ve Malatya gibi bölgelerde de yetişmektedir. Taze olarak tüketilmesi tavsiye edilen ışkın bitkisi kiviye benzeyen ekşimsi bir tada sahiptir. Bu bitkinin yaprak kısımlarının zehirli olduğu söylenmektedir. Bunun nedeni ise yapraklarda bulunan osalik asittir. Bundan dolayı gövde ve kök kısımları kullanılmaktadır. Hoş kokuya sahip olan çiçekleri ise bazı alkollü ve alkolsüz içeceklerin yapımı için tercih edilmektedir.

Işkın Otu

Işkın otunun içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra A,K, B1, B2 ve E vitaminleri de yer almaktadır. Aynı zamanda içinde kimyasal maddelerin de olduğu söylenmektedir. Vücuda sağladığı etkilerinden dolayı ışkın bitkisine doğal ilaç gözüyle de bakılmaktadır. Özellikle kanser hastalığı ile mücadele etmede bu otun faydası son derece fazladır.

Kaba ve geniş bir görüntüye sahip olan yapraklarının ara kısmından çiçekler çıkmakta ve bunlar zamanı geldiğinde kesilerek toplanmaktadır. Çiçekleri beyaz renge sahip olup karların yerden kalmasıyla birlikte ortaya çıkmaya başlamaktadır. Meyve kısmı ise geniş kahverengi ve kırmızıya dönük kanatlıdır, üç köşeli bir yapısı bulunmaktadır. Işkın otu faydaları nelerdir aşağıda.

Işkın Otunun Kansere Faydası

Işkın otunun faydaları içerisinde en önemlilerinden biri kanser hastalığına karşı olan etkisidir. Çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan kanserin tedavisinde bitkisel ilaç olarak ışkın otu kullanılmaktadır. Özellikle lösemi yani kan kanserine karşı olan etkisi yaygın olarak bilinmektedir. İçerisinde bol miktarda polifenol bulundurması ışkın otunun hastalıklara olan faydasını artırmaktadır. Bu madde kanser hücrelerinin gelişip yayılmasına engel olmaktadır. Bu ot vücudu güçlendiren ve daha canlı hale getiren özelliğe de sahiptir. Böylelikle vücudun daha dirençli hale gelmesine yardım etmektedir. Bu da vücudun hastalıklarla mücadele etmesini sağlamaktadır.

Işkın Otu Nasıl Kullanılır?

Her derde deva olarak bilinen ışkın otu pek çok hastalığın tedavisinde olumlu etki meydana getirmektedir. Özellikle kök kısmı oldukça faydalıdır. Sürgün alındığında ışkın otunun kabukları soyulur ve tuza batırılır. Daha sonra kök kısımları da çıkarılıp iyi şekilde temizlenerek belli bir süre kadar kaynatılır. Elde edilen su hastalıkların tedavisinde son derece faydalı olmaktadır.

Sayılanların yanı sıra ışkın otunun kök kısmı ile çay hazırlanıp da tüketilmektedir. Bunun için yaklaşık yüz gram ışkın kökü temizlenerek ince kıyılır. Ardından iki bardak suyun içerisinde yarım gün boyunca bekletilir. Suyu süzüldükten sonra içine bir kilogram şeker ilave edilerek kaynatılır. Kaynama sonucunda çay içmeye hazır hale gelmektedir.

Işkın Otunun Hastalıklara Karşı Faydaları

Yapılan araştırmalara göre ışkın otunun sağlığa faydaları ortaya çıkarılmıştır. Halk arasında yaygın olarak görülen pek çok rahatsızlığa karşı iyi gelmektedir. Tansiyon ve şeker hastalıklarına karşı fayda sağlamaktadır. Birçok kişinin şikâyetçi olduğu sindirim sistemi bozukluklarına karşı iyi gelmekte ve mideyi rahatlatmaktadır. Aynı zamanda kabızlık sorununu giderici etkisi de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra nefes darlığı, astım, ülser, soğuk algınlığı, hemoroit ve ishal gibi hastalıklar için de ışkın otu etkili olmaktadır.

Grip, böbrekler ile ilgili rahatsızlıklar, ateşli hastalıklar da ışkın otu ile tedavi edilebilmektedir. Ayrıca günümüzde pek çok kişide görülen yorgunluk ve stres gibi faktörler de ışkın otu faydaları ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Işkın Otunun Faydaları Nelerdir?

Işkın otu kan şekerini düzene sokmaya yardımcı olmaktadır. İştah açma özelliği sayesinde kilo almak isteyen kişiler için çare sunmaktadır. Otu yiyen kişilerin vücut dirençleri artmakta ve daha zinde bir yapıya sahip olmaktadırlar. Bunların yanı sıra ışkın otunun kolesterolü düşürme özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda bu otun kalp rahatsızlıklarına engel olma özelliği de vardır.

Işkın otunun cilt için faydaları incelendiğinde ise en önemli faydası hamilelik lekeleri üzerindedir. Bu lekelerin giderilmesine fayda sağlamaktadır. Bunun için kabuğunun iç kısmı lekenin bulunduğu bölgeye sürülmeli ve bir süre beklenmelidir. Bu uygulama diğer lekeli bölgeler için de yapılabilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerini de en aza indirmektedir.

Işkın Otu Nasıl Tüketilir?

Işkın otunu yemeklerde kullananlar vardır. Bu sayede otun şifalı özelliğinden lezzetli şekilde faydalanmak mümkün olmaktadır. Örneğin fırında yapılan patatesli yemeğin içine ışkın otu kabuklu şekilde koyulabilir. Böylelikle yemek daha lezzetli ve faydalı hale gelmektedir. Özellikle ışkın otunu çiğ olarak tüketmekten kaçınanlar için bu yöntem son derece etkili olmaktadır.

Çok faydalı olduğundan dolayı ışkın otu tüketiminin yaygın hale getirilmesi tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı kullanım alanları genişletilmektedir. Işkın ile birlikte şurup, sos, yemek ve reçel gibi çok çeşitli tatlar elde edilebilmektedir. Bu ot ile genellikle yumurtalı ve zeytinyağlı yemekler daha fazla yapılmaktadır. Sofralarda iyi bir yemek seçeneği olarak bilinmektedir.

Işkın Otu ve İlaç

Işkın otu içerisinde barındırdığı maddeler sayesinde son derece faydalı hale gelmektedir. Bu özelliği sayesinde tıpta ilaç yapımında kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Bitkinin içerisindeki bol miktarda vitamin ve mineral bitkiyi her derde deva ilaç haline getirmektedir. Üstelik çok uygun fiyatlar ile satışa sunulduğundan dolayı isteyen herkes bu mucizevî bitkinin lezzetinden ve faydalarından yararlanabilmektedir. Genel olarak hastalıkların tedavisinde kullanılırken kaynatılarak tercih edilmektedir. Özellikle taze olarak tüketildiğinde ışkın otu daha faydalı hale gelmektedir.

Işkın Otu, Kullanımı ve Faydaları

Işkın otunun kansere karşı faydalı olabilmesi için içindeki polifenol maddesinin açığa çıkması gerekmektedir. Bu da sadece otun pişirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı otun en yaygın kullanım şekli kaynatılmasıdır. Kaynamasıyla birlikte faydaları etkileri hissedilmektedir.

Işkın otu ile hazırlanan kürler de bulunmaktadır. Bu kür için gerekli malzemeler bir kilogram toz şeker, yüz gram temizlenmiş ışkın otu kökü ve sudur. Tüm malzemeler bir araya getirilerek kaynatılır ve daha sonra kaynamış su süzülür. Ardından elde edilen karışım şişelere doldurularak günlük olacak şekilde düzenli olarak tüketilmektedir. Işkın otu faydaları ve etkilerinden tam manasıyla yararlanabilmek için kullanım şekline bağlı kalmak son derece önemlidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz