İşitme Engelli Bebeğe Anne Karnında Tanı Nasıl Yapılır

İşitme Engelli Bebeğe Anne Karnında Tanı Nasıl Yapılır

İlerleyen teknoloji tıp dünyasında bir çok kolaylık ve faydalar sağlamaktadır. Artık bir çok hastalık bebek daha anne karnındayken tesbit edilebiliyor. İşitme engellilik durumu her 2000 bebekte bir görülebilir. Bu durum % 60 oranında kalıtsaldır. Geri kalan oranda ise tedavi mümkün olabilmektedir. İşitme engelli bebeğe anne karnında tanı nasıl yapılır öğrenmeden önce doğum öncesi işitme kaybı nedenleri nelerdir bakalım.

Anne karnındaki bebeğin işitme kaybına uğramasının nedenleri nelerdir

  • Genetik yatkınlık: Annede veya soy geçmişinde sağırlık olması çocuğa da etki edebilir. Ancak bu kesinlik arzetmemekte sadece ihtimal dahilindedir.
  • Annenin ağır ateşli bir hastalık geçirmesi.
  • Ototoksik ilaç kullanılması
  • Annenin x-ray ışığına maruz kalması
  • Annede sistemik bir hastalığın bulunması
  • Düşme, kaza gibi travmatik bir olay yaşaması.

Bu saydığımız nedenler bebekte işitme kaybına neden olabilecek risk faktörleridir. Anne adayı hamileliği boyunca dikkatli olmalı ve doktor kontrollerini her ay muntazam yaparak bebeğin gelişimi takip edilmelidir.

İşitme Engelli Bebeğe Anne Karnında Tanı Nasıl Yapılır

Gebeliğin 10 ile 16. Haftaları arasında, anne karnındaki bebekten alınan hücrelere DNA analizi yaptırılarak sağırlık tesbit edilebilmektedir. Bebeğe ait hücreler CVS veya amniyosentez yöntemiyle alınır. Connexin 26 ( sağırlığa neden olan gen) üzerinde DNA analizi yapılır. DNA’ da anormallik saptanırsa sağırlık üzerindeki ihtimaller kuvvetlenir.

Bebeğin Sağır Olduğu Tesbit Edildiğinde Hangi Tedavi Uygulanır

Bu test sadece teşhis içindir, tedavi için değildir. Bu yöntemle sağır olduğu ihtimaline varılan bebek için herhangi bir tedavi mümkün değildir. Aileye sunulan iki seçenek vardır. Ya bu durumu kabullenmek ya da bebeği öldürmek. Sonradan işitme engelli olan bir çocuğu öldürmek ne ise, anne karnındaki bebeği öldürmek de aynıdır, cinayetten hiçbir farkı yoktur. Sağırlık % 60 oranında kalıtsaldır. Yani %40 oranında tedavisi mümkündür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz