İshal: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İshal: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İshal Nedenleri Nedir?

İshal, anormal derecede gevşek ve sulu dışkıları olan sık bağırsak hareketleriyle karakterize tıbbi bir durumdur. İshalde barsak hareketleri ivedilikle yaklaşır. Uzmanlara göre, ishal, vücudunuzun sisteminizde toksik bir şeyden kurtulmaya çalıştığının bir işareti. 

Üç tür klinik diyare vardır – Akut Sulu İshal, Akut Kanlı İshal ve Kalıcı İshal.

İshal, ince bağırsağın iç astarı sıvıyı ememediğinde oluşur ve daha sonra aktif olarak dışkıdan sıvıları salgılar. Akut diyarenin arkasındaki nedenler bakteri (örn. Salmonella), viral (örn. Norovirüs veya rotavirüs) veya paraziter (örneğin giardia) olabilir. 

Yeme alışkanlıklarınız da sık sık ishal belirtilerinin ardında önemli bir neden olabilir. En sık olarak 16 yaşın altındaki çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Akut diyare ile karşılaşırsanız, kolayca temin edilebilen çeşitli ev ilaçlarıyla tedavi edilebilir. Ancak, bağırsak hareketi sırasında karın bölgesinde yanma hissini hissedebileceğiniz ciddi bir durum varsa, hemen bir doktora danışılmalıdır.

İshal Belirtileri:

Bu hastalıkla ilişkili ortak belirti ve semptomlar şunları içerir:

  • Karın krampları
  • Sulu ve gevşek dışkı
  • Ateş
  • Şişkinlik
  • Dışkıda kan
  • Mide bulantısı
  • Dehidrasyona bağlı baş dönmesi

İshal Ne Kadar Sürer?

Akut sulu ishal birkaç saat hatta günlerce sürer. Çoğu zaman tekrar Kolera enfeksiyonuna bağlanır. Akut kanlı ishal, dışkıda bazı kan izlerini görebilirsiniz ve genellikle dizanteri olarak adlandırılır. Bazı durumlarda, genellikle tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir. Kalıcı ishal 14 günden fazla süren bir durumdur.

İshal Tedavisi:

Sulu Kal:

Bunun için en verimli ve kolay ilk çözüm, yeterince su içmektir. İshalle karşılaştığınızda, vücudunuz çok fazla sıvı kaybeder ve bu sıvı içeriğini sürdürmek için çok fazla su içmeniz gerekir. Enerji içecekleri ve elektrolitlerle dolu içeceklerin yorgunlukla mücadele etmesi şiddetle tavsiye edilir. Dehidrasyon çocuklarda ve yetişkinlerde daha birçok belirtiye neden olabilir. İshal sırasında rahatsızlık verebileceklerinden alkol, süt, soda veya kafeinli içeceklerden uzak durun.

Nişastalı Yemekleri Yeme:

Mideniz zaten sinirlendiğinde nişastalı yiyecekler yemek garip gelebilir, ancak bazı yiyecekler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir ve vücudunuzun rahatsız olmamasını sağlar. Bunlar, muz, pirinç, elma püresi ve tost içeren düşük lifli ‘BRAT’ yiyecekleridir. Tüm bu yiyecek maddeleri midenizi rahatlatabilir, taburenizi daha güçlü hale getirir. Uzmanlar ayrıca, besinleri geri kazanabildikleri ve bağırsak hareketlerinizi sakinleştirebileceği için patatesleri tavsiye ediyorlar; bu, cips veya patates kızartması üzerinde avlayabileceğiniz anlamına gelmez. İshal sırasında kızarmış yiyeceklerden kaçınılması gerekir.

Yoğurt :

Yoğurt bu hastalık için çok iyi bir çaredir. Özellikle lactobacillus, acidophilus ve bifidobacterium gibi bakterilerden eklemlenir. Bağırsaklarınızdaki laktik asit sağlayarak iyi bakterileri yenileyebilir ve ishal nedenlerini tahrip edebilir. Yoğurt da gevşek hareketlerle mücadele ederek bağırsakları sağlıklı tutmaktan sorumlu olan probiyotiklerle doludur. Gastrointestinal kanaldaki mikro organizmalar için sağlıklı bir ortam oluşturarak daha iyi sindirimi destekler.

Papatya Çayı içelim:

Bildiğiniz gibi, ishal, antispazmodik özelliklere sahip olduğu için papatya çayı ile tedavi edilebilen bağırsak hastalığının bir sonucudur. Birçok çeşit bağırsak hastalığına rahatlık sağlayabilir ve bağırsak iltihabı tedavisinde yardımcı olabilir. Uzmanlar, gevşek hareket tedavisi için yetişkinlerde etkilerini doğruladılar. Hemen rahatlamak için papatya çayı eklemeli ve birkaç dakika kaynamaya bırakmalısınız. Sonra karışımı süzün ve soğumaya bırakın. Ayrıca bal ekleyebilir ve hemen tüketebilirsiniz. 3 kez papatya çayı periyodik olarak alımı, hastalığı iyileştirebilir ve ayrıca geri dönüşünü kontrol edebilir.

Elma sirkesi :

Uzmanlar, elma sirkesini, mide ağrısı ile birlikte gevşek hareketi sona erdirmenin bir çare olduğunu doğruladı. Bağırsakta bulunan zararlı organizmaların yok edilmesine yardımcı olabilecek doğal bir antibiyotik görevi görür. Ayrıca sindirim sisteminizi iyileştirebilecek antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri için de biliyoruz. Pektik elma sirkesi bulunan içerik bağırsak hareketleri düzenli ve normal yaparak tabure kabarma yardımcı olur. İçeceğiniz ılık suda içilebilir ve günde iki kez tüketilmesi hastalığı etkin bir şekilde tedavi edebilir.

Limon suyu :

Limon suyu gevşek hareketleri tedavi ederken harikalar yaratabilir. Elma sirkesi ile aynı şekilde, limon suyunun pH’ı dengesini düzeltebilecek yüksek anti-enflamatuar ve asidik özellikleri vardır. Limondaki magnezyum ve potasyum içeriği, vücudunuz tarafından kaybedilen besinleri telafi edebilir. Daha iyi sonuçlar elde etmek için günde iki ila üç bardak limon suyu içebilirsiniz.

Probiyotikler  :

Probiyotikler , bağırsak organını iyileştirmek için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu iyi bakterilerin kaynağıdır. Peynir, zeytin, turşu ve çikolata gibi bazı gıdalarda bulunan mikroorganizmalardır. Bağırsak kanalınızın normal çalışmasına yardımcı olabilir. Probiyotiklerdeki iyi bakteri bağırsaklarınızı enfeksiyondan koruyabilir. İshal sırasında vücudunuz tarafından kaybedilen bakteri içeriğini geri yüklerler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz