İş Yerinde Mobbing

  • Genel Sağlık
  • İş Yerinde Mobbing için yorumlar kapalı
  • 628 kez görüntülendi

İş Yerinde Mobbing

Mobbing, iş yerlerindeki çalışanlar arasında herhangi bir neden ile yapılan ayrımcılık ve kişiye yapılan baskıya verilen addır. Gündemde genellikle kadınlara yapılan mobbing yer alıyor olsa da, yalnızca cinsiyet değil; din, dil, ırk, siyasi düşünce farklılıkları nedeni ile de pek çok insan mobbing ile karşılaşmaktadır.

Mobbing yalnızca, mobbing uygulanan kişinin değil, çalışılan kurumun da aleyhine bir durumdur. Kişi uygulanan baskılar sonucunda, psikolojik olarak zor zamanlar geçirirken, çalışmış olduğu şirket için yeterince verimli olamamaktadır.

İş yerinizde bulunan üstleriniz, sürekli olarak sizi azarlamakta ise; mobbing görüyor olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Taklidinizin yapılması, sizinle dalga geçilmesi, sözle ya da elle tacize uğruyorsanız, aşağılanıyorsanız, sürekli kararlarınız eleştiriliyor ve kararınız sorgulanıyorsa mobbing ile karşı karşıya kaldığınızı anlayabilirsiniz. İş hayatınızı kâbusa dönüştüren bu durumdan kurtulmak için çaresiz değilsiniz.

İş yerinizde mobbinge uğruyor iseniz; bu durumu ispat ederek, size baskı uygulayan kişilere karşı tazminat davası açmanız mümkün; ancak dava açmadan önce, bir sendikaya üye iseniz; onlardan yardım isteyebilirsiniz. Ya da iş yerinizin temsilciliğine başvurarak işvereniniz ile iletişime geçebilirsiniz. Sonuç alamadığınız takdirde dava açmanız yararınıza olacaktır. Mobbing uygulamaları kapsamakta olan bir sigorta da bulunmaktadır. Bu sigortayı yaptırdığınızda karşılaşmış olduğunuz baskılarda, avukat ücreti ve mahkeme masrafları, sigortanız tarafından ödenmektedir. Mobbing ile karşılaştığınızda alanında uzman bir avukat ile görüştüğünüzde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini size ayrıntılı olarak anlatacaktır.

Size uygulanmakta olan mobbing ile bir dava açmayı düşünmeniz ihtimalini göz önünde bulundurarak, günlük tutmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu günlüğü tutarken, yalnızca kendinizin anlayacağı şekilde değil, davaya faydalı olacak şekilde yazmalısınız. Size uygulanan baskı, nerede uygulandığı ve olay anında yanınızda bulunan kişilerin isimleri, işinizi kolaylaştıracaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.