İncirin Az Bilinen Faydaları !

  • ALTERNATİFTIP
  • İncirin Az Bilinen Faydaları ! için yorumlar kapalı
  • 697 kez görüntülendi

İncirin Az Bilinen Faydaları !

Yaş yada kuru incir batı Asya’da ve Ortadoğu’da çok popüler bir meyvedir. Eşsiz lezzeti ve dokusu ile ünlüdür ve birçok insanın favori meyvesidir. Kuru incir  yıl boyunca mevcuttur  fıstık, bal veya süt ile birlikte tüketilebilir. İncirde sütün 2 katı kalsiyum olduğunu belirten uzmanlar, C vitamini dışındaki tüm vitaminleri ihtiva eden incirin, bilinen tüm meyveler arasında en yüksek şeker oranına sahip olduğunu açıklamışlardır.

Tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğinede sahip olan incirde insanın günlük ihtiyacının yüzde 6’sını karşılayacak biçimde 244 mg potasyum, 53 mg kalsiyum ve 1.2 mg demir olduğu tespit edilmiştir.  Ayrıca incir  kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi riskini azaltır, ciltteki yaraların çabuk kapanması ve kemik hastalıkları ile kansızlığı önlediği keşfedilmiştir.Fiziki ve zihni zorlanmayı ortadan kaldıran incirin vücuda enerji ve güç  verdiği, astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları  tedavi edici özellik taşıdığı açıklanmıştır. Ayrıca kabızlığı gideren incirin bağırsaklardan toksinlerin  atılmasına, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine faydalı olduğu ve omega-3 ile omega-6 yağ asiti barındırdığı tespit edilmiştir.


İncirin  vücudumuza çok şaşırtıcı sağlık yararları vardır ve bunlardan bazıları şunlardır:

1. Anemi tedavisi
Birçok çalışmaya göre, incir kandaki hemoglobin, beyaz hücre ve platelet konsantrasyonunu artırır. Bu, kan hücrelerinin oluşması için önemli demir ve diğer besin maddelerinin varlığının bir sonucudur.

2. Tip 2 Diyabet Tedavisi
Potasyumun yüksek seviyeleri insan vücudundaki insülin üretimini düzenler. İncir tohumlarının karışımı ve bir çay kaşığı bal şeker hastalığında güçlü bir kombinasyondur. Sadece bir hafta boyunca bu karışım mükemmel sonuçlar verecektir. Ayrıca, incir yapraklarının çayı diyabet için güçlü bir tedavidir.

3. Solunum Sorunlarını Çözmek
İncirler, solunum sisteminin hidrasyonu için gerekli olan protein, vitaminler, mineraller ve diğer besleyici özelliklerde bol miktarda bulunurlar. Öksürüğün ve diğer solunum güçlüğünün tedavisinde size yardımcı olabilirler. Astım ve solunum problemleri ile halsizlik ve yorgunluğu önlemek için incirleri suda bekletin ve süzüp öyle tüketin.

4. Sindirim Sistemini Düzenler
Lezzetli tadıyla birlikte, birçok sindirim problemini tedavi edecek güçlü bir müshil maddesidir. İncirlerin probiyotik özellikleri midenizdeki iyi bakteri sayısını arttırır. Ayrıca, selüloz ve lifteki bolluk kabızlık ve diğer sindirim sorunlarını giderecektir . Sadece bir bardak suda 2-3 incir ıslatın ve bir gece bırakın. Ertesi sabah en iyi sonuçları almak için bal ile birlikte tüketin.

5. Cilt Hastalıklarını Tedavi Etmek
Enzimlerin bolluğundan dolayı incirler koyu halkaları ve kırışıklıkları giderir. Ölü hücrelerin ve cilt kırışıklarının giderilmesi için önemli olan C vitamini bakımından da zengindirler. Eğer düzenli olarak incir tüketirseniz, parlayan, kusursuz  cildiniz olacaktır. Bunlar incirin tek yararı değildir. İncir  çeşitli hastalıkları tedavi etmenize ve vücudunuza genel bir sağlık kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

6. Diş ve Dişeti Sorunlarını Çözer
İncirde bakteri yok eden fenolik bileşikler vardır. Flavonoidler, zararlı mikroplarla savaşan anti bakteriyel niteliklere sahiptir. Bu nedenle, incir dişeti ve ağız boşluklarını tedavi eden etkili doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.

7. Kilo vermeyi ve almayı kolaylaştrır
Beslenme uzmanları, kilo vermek ya da kilo almak istediklerinde incirlerin tüketilmesini önerirler. İncir sağlıklı özellikleri zayıflama sürecini hızlandırabilir ama bal, süt veya fındık ile tükettildiği takdirde kilo almaya yardımcı olabilir. Yüksek şeker içeriğinden dolayı, kilo verme eğilimi gösteren kişiler günde sadece 2-3 incir tüketmelidir.

8. Kısırlık için tedavi edicidir
( İnfertilite) Kısırlık için iyi bilinen bir tedavi yöntemidir. İncirin besleyici özellikleri hormonları dengeler ve enerji ve dayanıklılığı geliştirir. Bu amaçla, bazı incirleri bir gece süt içinde ıslatıp ertesi gün tüketmek. Düzenli bir tüketim en iyi sonuçları verecektir.

9.  Kötü Nefes
Bazı taze incir yapraklarını kaynatıp bu su ile gargara yapmak  kötü nefes ve ağız kokusu için faydalı olacaktır.

10. Böbrek Taşlarını  Eritir
Böbrek taşları tedavi için yalnızca ameliyatla gideremezsiniz.   İncir  ağrılı böbrek taşları tedavisi  için sağlıklı ve doğal bir yoldur. Onlardan kurtulmak yalnızca bir ayı alacaktır. Sadece yaklaşık 6 inciri kaynatın ve günlük olarak bu suyu içmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.