İncir Suyu Nasıl Yapılır, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Genel Sağlık
  • İncir Suyu Nasıl Yapılır, Sağlığa Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 684 kez görüntülendi

İncir Suyu Nasıl Yapılır, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İncir suyu, kuru incir veya taze incirden yapılabilen bir içecektir, sağlığa da pek çok faydası vardır. İncir suyu yapmak için taze yahut yaş incirleri kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Yahut kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru inciri suda kaynatıp hoşaf hazırlayabilirsiniz. İşte incir suyunun faydaları:

Bronşial enfeksiyonlara şifadır

İncir suyu bronşlarla ilgili enfeksiyonları temizlemekte oldukça etkilidir. Boğaz mukozasını yatıştırır, ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Uykusuzluğu ve kabızlığı giderir

İncir B6 açısından zengin bir meyve olmasından dolayı, incir suyu doğal laksatifler (müshil) arasında yer alır. Uyumadan önce incir suyu içmek insomnia yani uykusuzlukla mücadele eder. İncir suyunun uyku yapıcı özelliği içeriğindeki 20 temel amino asitten biri triptofan maddesinden kaynaklanır. Müshil etkisinden dolayı kabız olan küçük çocuklara bile içirilebilir.

Mesanede taş oluşumunu önler

Mesane taşlarının bir nedeni de idrar yollarında mineral tortusu birikimidir. İncir suyu ise mesane taşlarıyla mücadelede etkili olan besin maddeleri içerir.

Kabızlığı giderir

İncir suyu kabızlıktan kurtulmakta da önemli rol oynar. Kabızlıkla baş etmekte incir suyunun etkinliğini artırmak için yulaf sütüyle karıştırıp içebilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı yulaf sütüne 1 çay bardağı incir suyu karıştırın. Sabah aç karına için. Yulaf sütü yoksa alternatif olarak incir suyu ve kuru erik suyunu karıştırıp içebilirsiniz.

Enerji verir

İncir suyu, karbonhidrat ve doğal şeker içeriği ile enerji veren içeceklerdendir. Bu meyvenin suyu ekstra kalori sağlar ve uzun süre egzersiz yapacak kadar enerjinizi yüksek tutar. Ayrıca halsizliği ve bitkinliği de giderir.

Kilo vermeye yardımcı olur

İncir suyu yüksek miktarda lif içerir. Yapılan bilimsel araştırmalarda lifli besinlerin kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamaya yardımcı olduğu görülmüştür.

Saçlara faydalıdır

İncir suyu kalsiyum içeriği sayesinde saç ve cilt sağlığında önemli rolü olan kolajen üretimini destekler. İncir suyu magnezyum, E vitamini ve C vitamini içeriği ile saç dökülmesini önler, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Kanseri önler

İncir suyu antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin özleri sayesinde vücuttan toksinleri atar ve kanseri önlemeye yardımcı olur.

İncir Yaprağının Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

İncir İshal Veya Gaz Yaparmı Ve Bebeklere Ne Zaman Verilir? Tıklayınız

Güneşte Ve Fırında İncir Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.