İncir Bebeklere Hangi Ayda Verilir, Bebekte Gaz Ve İshal Yaparmı?

İncir Bebeklere Hangi Ayda Verilir, Bebekte Gaz Ve İshal Yaparmı?

İncir, yaz aylarının en sevilen ve en sağlıklı meyveleri arasında yer alır. B6, A vitami, K vitamini, thiamin, pantotenik asit gibi pek çok vitamin ve mineral içerir.

Bu kadar faydalı bir meyve olan incir maalesef bazı yetişkinlerde ve bebeklerde gaz ve ishal gibi mide bağırsak sorunlarına neden olabilmektedir.

Sual: Bebeğim 6 aylık incir verebilir miyim?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış İlhan’ın cevabı: (İncir, bal ve çilek, bebeklere 1 yaşından sonra verilmelidir.)

Sual: Bebeğim 10 aylık, taze incir yedirebilir miyim?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülay Kara’nın cevabı: (İncir, içerdiği çekirdeklerinden dolayı bebeklerin zor yedikleri bir gıdadır. Ancak bebeğiniz yemek istiyorsa verebilirsiniz.)

İncirin gaz ve ishal yapma nedenleri nelerdir?

İncir alerjisi

İncir alerjisi, incirde bulunan bir maddeyi bağışıklık sistemimizin düşman olarak algılayıp onunla savaşmasıyla, vücuda kabul etmek istememesiyle meydana gelir. Bunun sonucunda incir yediğinizde hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, karın ağrısı, gaz sancısı, ishal, kabızlık, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, ciltte kaşıntı, elde, ayakta, yüzde şişme gibi belirtilerle karşılaşırsınız. İncir alerjisinin belli bir tedavisi yoktur, incirden uzak durmalısınız. Doktorunuz antihistaminik ilaç reçete edebilir.

Aşırı incir tüketimi

Günlük lif ihtiyacı kadınlarda 25 gr., erkeklerde ise 38 gramdır. Lifli yiyecekler bağırsakların düzenli işlemesini sağlayıp kişiyi kabızlıktan ve diğer gastronemiyel sağlık sorunlarından korur. Meyvelerin ishal yapma durumu içerdiği lif oranına ve ne kadar yediğinize bağlı olarak değişir. Tüketiminde aşırıya kaçmadığınız sürece elma, kayısı, incir, mango, portakal, armut, erik, çilek ve ahududu gibi lif oranı yüksek meyveler genellikle ishal yapmaz. Ancak ihtiyacınızın çok üstünde lifli gıda alımında ishal ve gaz gibi mide bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz.

Fruktoz içeren meyveler gaz yapabilir

Uzmanlar, şeker fruktozu içeren gıdaların gaza ve gaz sancılarına neden olabileceğini bildiriyor. İncir, armut, hurma, kuru üzüm, erik, üzüm, ananas, elma ve muz, fruktoz içeriği yüksek olan meyvelerdendir.

Karbonhidratlı meyveler

İncir dahil tüm meyveler içeriğindeki karbonhidrattan dolayı bağırsaklarda iyi sindirilemediğinden gaza neden olabilirler. Karbonhidrat, fruktoz ve lif içeriği yüksek yiyeceklerin gaz yapma olasılığı daha yüksektir.

Not: Yukarıdaki cevaplarda şahsa münhasırdır, soran kişileri bağlar. Doktorunuza danışmadan bebeğinize incir vermeye başlamayın.

Haşlanmış Patates İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Nohut Ve Leblebi Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz