İltihaplı Egzama

  • DERMATOLOJİ
  • İltihaplı Egzama için yorumlar kapalı
  • 1.059 kez görüntülendi

İltihaplı Egzama

İltihaplı Egzama
İltihaplı Egzama, Egzama çok farklı şekillerde oluşum gösteren şişkinlik belirtisi, kızarıklık oluşumu ve kaşıntı gibi belirtiler oluşturan bir cilt hastalığıdır. Egzama rahatsızlığı kişilerde oldukça fazla görülen cilt rahatsızlığıdır. Egzama tıp dilinde dermatit diye de isimlendirilen ve genellikle çocuklarda daha sık karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından olmaktadır.

Egzama hastalığı olan kişilerin dermatoloji ana bilim dalında tedavi görmesi gerekir. Dermatoloji bölümüne giden hastaların çoğu egzama rahatsızlığından dolayı tedavi olmak için başvuru yapmaktadır. Egzama hastalığının belirtileri kişilerde çok yaygın olmasına rağmen bu hastalığın tanısı kesin olarak koyulmamış ve tedavisi kesin sonuç oluşturmaktadır. Egzama gibi deri problemleri olan kişilerin bu belirtinin daha çok genetik olarak kişiden kişiye geçtiği görülmektedir.

İltihaplı Egzama Belirtileri

İltihaplı egzama cilt problemlerinde belirginliği açısından en önemli deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. İltihaplı egzama deride kızarıklık belirtisi, kaşıntı ve deride tahriş meydana getirir. İltihaplı egzamanın deri üzerinde en önemli belirtisi egzama oluşan kısımda sulanma oluşturarak kanama meydana getirmesidir. Deri üzerinde oluşan sulanmaya bağlı olarak ciltte tahriş meydana gelir. Bunun yanı sıra ciltte oluşan sulanma kuruyarak çatlaklar oluşturur. Ciltte meydana gelen çatlak tabakalar iltihap oluşturarak iltihaplı egzama belirtilerini meydana getirir.

Bu belirtilerle birlikte iltihaplı egzama oluşan yerde sıvılar akmaya başlar. Bu kadar ağır olan bu cilt rahatsızlığı bulaşıcı değildir. İltihaplı egzama rahatsızlığı belirtisi genellikle çocuk yaşlarda ve orta yaş kişilerde sıklıkla görülmektedir.

İltihaplı Egzama Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

İltihaplı egzama tedavisi egzama ilaçları kullanılarak uzman hekim kontrolünde yapılmaktadır. İltihaplı egzama olan kişilerin tedavi aşamasında egzama olan bölgeyi kaşımamaları gerekmektedir. Aksi taktirde uygulanan tedavi faydalı olmayacaktır. Egzama hastalığı olan kişilerin vücudunda uçuk olan kişilerden uzak durması gerekir. Uçuk virüsü iltihaplı egzama bölgesine bulaşınca egzama daha İleri seviyede kendini yenileyecektir. İltihaplı egzama tedavisi uzman bir hekim tarafından kontrol edilerek yapılmalı ve gerekli görülen ilaç tedavisi uygulanarak rahatsızlık en aza indirilmelidir.

İltihaplı egzama tedavisi ilaçlar haricinde doğal yollarla da yapılmaktadır. Kükürtlü sabun iltihaplı bölgeye uygulanmasıyla o bölgede egzama azalacaktır. Doğal olarak elde edilen elma sirkesi de egzama tedavisinde önerilmektedir. Elma sirkesinin egzama olan bölgeye uygulanmasıyla kızarıklıklar giderilmiş olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.