İlişki Sonrası Vajinada Yanma Nedenleri ve Tedavisi

Birçok kadın cinsel ilişki esnasında ya da cinsel ilişkiden sonra vajinada yanma ve ağrıdan şikâyetçidir. Cinsel bölgede yanma erkeklerde de görülürken, kadınlarda daha yaygındır.

Ağrıya ve yanmaya neden olan birçok neden olabilir, fakat genellikle bu duruma idrar yolu ya da genital bölge sorunları sebep olur. Öncelikle sorunun kaynağını tespit ederek bu durumdan kurtulmanız ve tedavi olmanız mümkün.

Cinsel İlişkiden Sonra Vajinada Yanma Hissi Neden Olur?

Birçok kadın ilişki sonrası vajina yanmasında şikâyetçidir, ama böyle bir hisse neyin sebep olduğunu tam olarak bulamamışlardır. Sizde böyle bir durum oluşmasına yol açabilecek 10 sebebi kendi durumunuzu değerlendirmeniz için aşağıda sıraladık. Bu sebepler:

Vajina Bölgesinin Kuru Olması
Çoğu zaman vajina bölgesi doğal olarak sağlanan kayganlık düzeyine erişemez ve bu durumda vajina kuruluğu ortaya çıkar. Vajinada kuruluk meydana geldiği zaman cinsel ilişkiden sonra yanma hissi oluşmasına sebep olur.

Cinsel İlişki Esnasında Sürtünme
Cinsel ilişki esnasında fiziksel olarak sürtünmek çoğu kadında yanma hissi oluşmasına sebep olur. Sürtünmeden dolayı yanma hissi oluşuyorsa bunun anlamı vajinada kuruluk meydana geldiği olabilir ve vajinanın kayganlaştırılması sağlanmalıdır.

Sperm Alerjisi
Kondomsuz cinsel ilişkide bulundunuz mu? Vajinanız cinsel ilişki sonrası yanıyor, kaşınıyor, küçük kızarıklıklar oluşuyor ve hassas bir hal alıyor mu? Cinsel ilişkiden 10-15 dakika sonra rahatsızlık hissediyor musunuz? İlk saatlerde az olan rahatsızlıklar ilerleyen günlerde daha da artıyor mu?

Eğer bütün bu sorulara cevabınız :”EVET” ise büyük ihtimal sperme karşı alerjiniz var demektir. En kolay ve etkili çözüm ise cinsel ilişki esnasında vajina bölgesine sperm girmesinin engellemek ve kontrol etmek için kondom kullanmaktır.

Vajinismus
Vajinismus, vajinayı çevreleyen kasların cinsel birleşme anı istemsiz olarak kasılmasındır. Bunun sebebi geçmişten gelen izlere ve buna bağlı olarak gelişen psikolojik durumla alakalıdır. Bu durumda cinsel ilişkiye girmek oldukça ağrı ve acı yaratan bir durumdur ve kadınlarda cinsel ilişki sonrası yanma hissine sebep olabilir.

Maya Enfeksiyonu
Maya enfeksiyonun en büyük belirtisi cinsel ilişki sonrası meydana gelen yanma hissidir. Bunun sebebi ise zaten vajinanın iltihap kapmış ve ağrılı bir durumda olmasıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Özellikle uçuk ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel ilişki esnasında ve sonrasında yanma hissi oluşmasına sebep olurlar. Vajina da mevcut yaralar olabilir ve cinsel ilişki sonrası bulaşıcı bu hastalıklar vajinanın daha çok iltihaplanmasına sebep olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonu birçok kadında görülen, aynı zamanda cinsel ilişki esnasında ve sonrasında yanma hissine sebep olan bir durumdur. Bu durum o kadar yaygındır ki çoğu kadının başından bu durum hayatında bir kere geçer.


Diğer Sebepler
Yumurtalıklarda kist olması, cinsel ilişki esnasında sürtünme, rahim uru, vulvodini, endometriyozis hastalığı

Cinsel İlişki Sonrası Oluşan Yanma Hissi Nasıl Geçer?

Cinsel ilişki sonrası yanma hissine iyi gelen erkekler ve kadınlar tarafından uygulanan bazı metotlar vardır. Bu metotlar şunlardır:

Kendine Bakım
Kadınların ve erkeklerin uygulayabilecekleri, yanma hissini hafifletecek yöntemler vardır ve bakım ile bu sorun halledilebilir.

Kayganlığı artıracak kayganlaştırıcı maddeler kullanmak
Bu durum cinsel ilişkiyi daha kolay ve daha eğlenceli hale getirebilir.

Cinsel ilişkiyi aceleye getirmeyin
Ön sevişmeye daha çok vakit ayırın, daha fazla dokunun ve hissedin, doğal olarak vajinal bölgenin kayganlaşması sağlanacaktır.

Rahatlatıcı Jel
Aloe vera jelini temiz ve kuru bir parmakla vajina bölgenize uygulayın. Fakat jeli vajinanın iç bölgelerine değil dış bölgelerine uygulayınız.

Karbonat
Bazı kadınlar cinsel ilişki sonrası vajina bölgesinde oluşan yanmayı engellemek için karbonat uygulamaktadırlar. 3 yemek kaşığı karbonatı 1 bardak soğuk su ile karıştırıp vajina bölgesine bir bez ile uygulayın.

İlaç Yardımı
Enfeksiyonları tedavi etmek ve enfeksiyona bağlı cinsel ilişki sonrası meydana gelen yanma hissini azaltmak amaçlı antibiyotikler kullanılıyordu. Fakat eğer sorun vajinal bölgenin kuruluğundan kaynaklanıyorsa diğer ilaçların kullanılması gereklidir. İlaç kullanımı sonrası sorundan tam olarak kurtulmak zaman alır. İlaç kullanımı ortaya çıkabilecek sorunlardan korunmanızda da yardımcı olur.

Terapi
Bu sorunla başa çıkmak için belirli terapi yöntemleri mevcuttur. Örneğin; duyarsızlaştırma terapisi, kadınların cinsel ilişkinin ağrılı bir süreç yaşatmayacağını anlamaları için en sık başvurulan bir terapi yöntemidir. Diğer durumlara baktığımızda cinsel ilişki terapileri veya çift terapilerinde göze batan ve en sık yaşanan sorun cinsel ilişkinin ağrı dolu bir süreç olarak kabul edilmesidir. Problemin kaynağı cinsel ilişki sırasında fazla uyarılmamak ve hatta geçmişte cinsel yönden negatif izler taşımak olsa bile bu terapiler hem erkekler hem de kadınlar için cinsel sorunlarının yerini alarak rahatlamalarına yardımcı olur.

Sonuç
Cinsel ilişki sonrası meydana gelen yanma hissi korkulu rüyanız olmasın ve cinsel ilişki sonrası ortaya çıkması gereken bir durum olarak değerlendirmeyin. Eğer bazı tedavi ve rahatlama yöntemlerini denemenize rağmen bu sorunu yaşarsanız doktorunuza bu durumun altında yatan nedenin enfeksiyon kaynaklı olup olmadığını danışmanızda fayda var.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz