İleri Anne Yaşı

İleri Anne Yaşı

Günümüzde ileri yaş dediğimiz 35 yaş üstünde gebelik sayıları artmıştır. İdeal gebelik yaşları 20-35 yaşları arasındadır. Kadınların çalışma ve sosyal hayat içinde daha fazla

yer almaları, eğitim süreçlerini daha uzun tutmaları ve kısırlık tedavi yöntemlerinin ilerlemiş olması nedeniyle gebelik yaşı daha ileri yaşlara kalabilmektedir. Özellikle ilk gebeliğini 30’lu yaşlardan sonra geçiren pek çok kadın mevcuttur. Son 10-20 yılda bu durumun sıklığı artmıştır.

Kadının yaşı ilerledikçe gebelik olasılığı da azalır. Çünkü yumurtalık fonksiyonları yavaşlar, yumurta sayı ve kaliteleri azalır. Dolayısıyla gebe kalma potansiyallerinde azalma olur. 35 yaştan sonra her adet döngüsünde yumurtlama olmayabilir.

Yaş artışıyla beraber bazı problemlerin de görülme olasılığı artar. Öncelikle kromozomal hastalıklar ve özellikle Down Sendromu görülme riskinde yaşa bağlı istatiksel bir artış mevcuttur. Bu hastalıkta zeka geriliği ile birlikte bazı kalp ve organ anomalileri mevcuttur.

Ancak gebelik sırasında yapılan bazı tarama testleri (ikili-üçlü test) ile risk hesaplanır ve riskli gebelerde prenatal testler ile kromozom analizi yapılarak fetusta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir. Yaş ilerledikçe insanlarda hipertansiyon veya şeker hastalığı gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

Bu yazı ileri anne yaşı, gebelik yaşı hesaplama, gebelik yaşı nasıl hesaplanır, gebelik yaşı kaç olmalı, gebe kalma yaşı, hamilelik yaşı hesaplama, hamilelik yaşı kaçtır, hamile kalma yaşı kaçtır, anne olma yaşı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

36 yaşında gebelik, gebelikte yaş riski, 36 yaş gebelik, 43 yaş gebelık, 43 yaş gebelik remur riski, 39 yaşında anne olanlar, 37 yaşında 2 gebelik, 37 yas gebelıkte doğum rıskı nedır, 36yas gebelikte down sendromu olma riski, yasmin kullandıktan sonra 41 yaşında gebelik

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz