İlaç Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

İlaç Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Hastalıkların tedavisinde ve teşhisinde kullanılan antibiyotikler, ağrı kesiciler, lokal anestezi maddeler, radyokontrast maddeler gibi kullanılan ilaçlara karşı hasta vücudunun anormal tepkiler vermesi, beklenilmedik bir şekilde duyarlılık göstermesine ilaç alerjisi adı verilmektedir.

Günümüzde kullanılan ilaçlarında yaklaşık %20’sine istenmeyen reaksiyonlar oluşmaktadır. Ciddi reaksiyonların verileceği ilaçların oranı ise %1-2 aralığındadır.

İlaç tedavisi gerektiren bir hastanın kullanması gerektiği ilaca bir alerjisi var ise başka alternatif ilaçlar veya tedavi yöntemini kullanması gerekmektedir.

İlaçlar karşı oluşan alerjik durumlar, insan yaşamını farklı derecelerde etkileyebilmektedir. Bu nedenle hastaların hangi ilaçlara karşı alerjisinin olduğunu ilaç alerjisi teşhisi ile bilinmelidir.

İlaç Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İlaç alerjisi en basiti ile hafif kaşıntılara nende olabileceği gibi ölümle sonuçlanılacak ciddi alerjik şoklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımı öncesinde ilaç alerjisi belirtilerinin ortaya konulup bu doğrultu da ilaç alerjisi tespiti yapılmalıdır. İlaç alerjisi belirtilerinden en yaygın ve en bilindik olanları ise şu şekildedir;

 • İlaç alerjisi belirtileri arasında en yaygın olanı deride kaşıntılı döküntünün yaşanmasıdır. Bu kaşıntılı döküntüye ise ürtiker adı verilmektedir. Ayrıca göz kapaklarında ve dudaklarda şişkinlik, eklemlerde ise ağrılı bir şişkinlik görülebilir.
 • Serum hastalığı ve damar hastalığı olarak bilinen vaskülit de ilaç alerjisinin en bilindik belirtileri arasındadır.
 • Deride ve ağız içinde meydana gelen dökülmeler ve soyulmalar ile git gide Steven Johnson sendromu görülmeye başlayabilir. Bunun yanında toksik epideermal nekroliz gibi son derce ciddi cilt döküntüleri de ilaç alerjisinin sebepleri olabilir.
 • Kullanılan ve alerjiye yol açan ilacın tek yan etkisi sadece ateş olabilmektedir. Bunu anlayabilmek için ilacın kesilmesinden sonraki 48-72 saat arasında ateşin düşmüş olması gerekir.
 • İlaç alerjisinin neden olduğu serum hastalığında ise ilaç alımından 6 ile 21 gün sonra ateş, ciltte döküntüler, halsizlik ve eklem ağrısı gibi şikayetler ile belirti vermektedir.
 • İlaç alerjisinin ciddi belirtileri arasında ise nefes sıkışması, tansiyon düşmesi kramp şeklindeki karın ağrısı alerjik durumlar öncesinde şoka sonrasında ise ölümlere yol açabilir.

Aşağıdaki belirtilerin gözlemlendiği hastaların ilaç alerjisi yönünden incelenmeleri gerekir;

 • İlaç kullanımından sonra dilde ve vücudun herhangi bir yerinde şişkinlik, kızarıklık, kaşıntı meydana geliyorsa,
 • İlaç kullanımı sonrasında kalpte hızlı bir çarpıntı, karın ağrısı, tansiyon düşmesi oluyorsa,
 • İlaç kullanımının ardından vücutta kırmızı döküntüler ile birlikte kaşıntılar meydana geliyorsa,
 • Sayılan belirtiler, ilaç alınımından sonraki 10 gün içerisinde oluyorsa,
 • Tansiyon ilaçlarının kullanımından sonra 3 ay içinde alerjik tepki oluşmuşsa,
 • İlaç alımından sonraki 3 hafta içerisinde halsizlik, vücutta döküntüler, lef bezlerinde büyüme gibi sıkıntılar yaşanıyorsa,
 • Belirli ilaçların kullanımı sonrasında ateş ortaya çıkıyorsa,
 • Asetil salisilik asit gibi paresataomol harici ağrı kesicilerin kullanılması sonucunda nezle, kaşıntı veya şişkinlik gibi problemle ortaya çıkıyorsa, ilaç alerjisinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini göz önünde bulundurarak doktorunuzla görüşmenizde yarar vardır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz