Ihlamur Nasıl Toplanır Ve Kurutulur?

Ihlamur Nasıl Toplanır Ve Kurutulur?

Bitkiler, geçmişten günümüze çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmışlardır. Ihlamur da bu şifalı bitkilerdendir. Ihlamur ağacından, Haziran-Temmuz aylarında ıhlamur çiçekleri, çiçek sapındaki ince uzun yaprakları ile toplanır, kurutulur, çay olarak demlemeye hazır hale getirilir. Ihlamurun kullanım alanları genelde soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek, sinirleri yatıştırmak ve sindirim sorunlarının giderilmesidir. 

Ihlamur nasıl kurutulur?

Haziran ayı sonlarında açan ıhlamur çiçekleri, çiçek ve yaprağı, dala tutunduğu yerden koparılır. Gölge bir yere temiz bir bez serilip, topladığınız ıhlamurlar gölgede kurumaya bırakılır. Ara ara ıhlamurları alt üst edin. Kurumaları yaklaşık 1 haftada sürecektir.

Ihlamur nasıl saklanır?

Kuruttuğunuz ıhlamuru en fazla 1 yıl süre saklayabilirsiniz, yani 1 yıl içinde tüketilmesi önerilir.

Kuruttuğunuz ıhlamuru bez torbalarda, cam kavanozlarda, kuru, serin yerlerde muhafaza edebilirsiniz.

Ihlamurun faydaları nelerdir?

Ihlamurda quercetin dahil flavonoidler adı verilen antioksidan kimyasallar bulunur. Antioksidanların görevi serbest radikallerle savaşıp vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamaktır.

“Etnofarmakoloji Dergisi” Temmuz 2008 sayısında yayınlanan fareler üzerinde yapılan bir çalışmada ıhlamur çiçeği ekstresi ile beslenen farelerde anksiyete yani korku kaygı ve üzüntü gibi durumlarda azalma tespit edilmiştir

 

Ihlamur vücutta serbest radikallerin neden olduğu zararları önlemeye yardımcı flavonoidler adı verilen antioksidanlar içerir.

Uyumadan yarım saat önce ıhlamur çayı içmek uykusuzluğu önlemeye yardımcı olabilir.

Ihlamurda sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar ve kabızlığı rahatlatmaya yardımcı olan tanenler içerir.

1992 yılında yayınlanan “Modern Herbal” dergisinde Dr.Maud Grieve, ıhlamurun isteri, sinirsel kusma ve çarpıntı tedavisi için kullanabileceğini bildirmiştir.

Uzmanlar 6 aylıktan sonra bebeklere ıhlamur çayı verilebileceğini bildiriyor.

Ihlamur çayı nasıl demlenir?

1 bardak suyu cezveye koyup kaynatıp, ocaktan alın. İçine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur çayı atın.10 dk demleyin. Ihlamur çayınız içmeye hazır!

Bebekler Ihlamur Çayı İçebilir mi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Erik Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kiraz Kurusu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz