İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

  • Genel Sağlık
  • İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri için yorumlar kapalı
  • 557 kez görüntülendi

İdrardan Kan Gelmesinin Nedenleri

İdrardan kan gelmesinin birçok nedeni olabilir. Birçoğu tehlikeli durumlar olsada bazı durumlarda idrardan kan geldiği için korkmak yersizdir. Buna en bariz örnek bazı besinlerin renk pigmentleri, uyuşturucu kullanımı ve porfirya idrarın kırmızıya dönmesine yol açar. Bu durumların dışında kalan tehlikeli durumlar ise aşağıda listelenmiştir.

Mesane enfeksiyonu: Ani, acılı, sık ve miktarı az olan idrarınızda kan var; ateş, sırtın alt kısmında ve göbeğin alt bölgesinde ağrı var. Mesane enfeksiyonu veya sistit, idrar yapamamanın sebebi olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

Mesane taşı: İdrarınızda kan var. Sıkça idrara gidiyor, ama az yapabiliyorsunuz; bunun yanısıra yalnızca belli bir pozisyonda. Sırtınızın alt kısmında ve karnınızda ağrıyla birlikte düşük ateşiniz var.

Böbrek taşı: Sırtınızın ve karnınızın alt kısmında ve kasıklarınıza yapılan spazm oluyor ve sık idrara gidip az oranda ve kanlı idrara çıkabiliyorsunuz.

Üretrit: Üretranızdan sarımtrak bir akıntı geliyor, karnınızın alt kısmı ağrıyor, sıkça idrara gidiyorsunuz, ama az oranda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. İdrar yaparken yanma oluyor ve şayet kadınsanız cinsel ilişki acı veriyor. Üretrit, cinsel yolla bulaşan ya da şahsi temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Gromerülonefrit: İdrarınızda kanla birlikte, ayak bileklerinde, gözlerinizin çevresinde şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk var. Böbreğinizin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

Tehlikesiz hematüri: Yalnızca idrarınız kanlı ve başka belirtiniz yok. İdrar, viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum gelişi güzel bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. Zaman zaman çocuklukta meydana gelir ve vakit geçtikçe geçer. Zaman zaman bir aile ferdinde başlayan bu problem, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Hemolitik anemi: Yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsunuz, idrarınızda kan var, nefes darlığı çekiyorsunuz ve cildiniz sarardı. Hemolitik anemi, kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği, bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir.

Bol bol su (günde 6 – 8 bardak) için. bu, bilhassa egzersiz yaparken, ateşiniz olduğunda ve hava sıcaklığı arttığında çok mühimdir. Kafein ve alkolden uzak durun; mesaneyi tahriş edebilir. Enfeksiyonlardan sakınmak için cinsel ilişki anında lateks prezervatif kullanın. Küvette banyo yapmak yerine duş alın ve yumuşak sabun kullanın.

Bu yazı idrardan kan neden gelir, idrardan kan gelmesinin nedenleri, idrardan kan gelmesi neyin belirtisidir, kanlı idrar nedenleri, kanlı idrar yapma, kanlı idrar ve yanma, idrarda kan neden olur, kanlı idrarın sebepleri, kanlı idrarın tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

idrarda kan neden olur, gebelikte idrarda kan, idrardan kan gelmesi, idrardan kan gelmesi neden olur, idrardan kan gelirse ne olur, erkek çocuğunda idrarda kan gelmesinin sebebi nedir, idrardan neden kan gelir, kanlı idrar, idrarda kan olmasinin nedenleri, gebelikte idrardan kan gelmesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.