İdrar Yolu İltihabına Benzeyen Hastalıklar

  • ÜROLOJİ
  • İdrar Yolu İltihabına Benzeyen Hastalıklar için yorumlar kapalı
  • 1.331 kez görüntülendi

İdrar Yolu İltihabına Benzeyen Hastalıklar

İdrar yolu iltihabı mesaneyi etkileyen ve sık görülen bakteriyel bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında idrara çıkma isteğinin daha sık ve daha şiddetli olması yer alır. Diğer belirtileri ise idrarda kan, idrar sırasında yanma ve pelvik ağrıdır. Ancak bu belirtiler başka hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

CYB hastalıkların bazı türleri (örneğin belsoğukluğu veya klamidya) idrar yolu iltihabına benzer belirtiler verebilir. Bu bakteriyel hastalıklar idrar yolunda enflamasyona sebep olarak ani idrara çıkma isteğine veya idrara çıkma sırasında yanmaya sebep olabilirler. Bir partnere istemeden bulaştırmamak için bu belirtileri gösteren kişiler hemen tıbbi yardım almalıdır.

Prostat Problemleri

Prostat bezi erkeklerde mesanenin altında yer alan ve üretranın etrafına dolanan küçük bir organdır. İyi huylu prostat büyümesi yaşayan erkeklerde belirtiler idrar yolu iltihabına benzeyebilir. Bunların arasında ani idrara çıkma isteği yer alır. Ayrıca prostat kanseri olan kişilerde de bezin içinde şiddetli enflamasyon oluşabilir. Bundan kaynaklanan tahriş ve enflamasyon prostattan mesaneye yayılabilir. Dolayısıyla kişi idrara çıkarken ağrı ve kan görülebilir.

Mesane Kanseri

Mesanenin içini kaplayan hücrelerde görülen bu kanserin belirtileri idrar yolu enfeksiyonuna benzeyebilir. Mesane kanserinin ilk belirtileri arasında idrarda kan, daha sık idrara çıkma ve idrar sırasında ağrı bulunur.

Şeker Hastalığı

Diyabetin daha sık ve çok miktarda idrara çıkma belirtileri idrar yolu iltihabına benzer. Tip 2 diyabet hastası olan kişilerin kanında çok fazla şeker olduğu için tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları da gelişebilir. Şeker hastalığının diğer belirtileri arasında susuzluk, açlık, kilo kaybı, yorgunluk, buğulu görüş, ellerde veya ayaklarda karıncalanma yer alır.

İnterstisyel Sistit

İnterstisyel sistit mesanenin kronik enflamasyonudur. Bunun belirtileri idrar yolu iltihabına benzer ancak sebebi bakteriyel değildir. Bu belirtiler arasında idrar sırasında ağrı, daha sık idrara çıkmak, cinsel birleşme sırasında ağrı yer alır.

  • cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • idrar yolu enfeksiyonları
  • mesane kanseri
  • prostat kanseri
  • şeker hastalığı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.