İdrar Yolu Enfeksiyonları Nedir? Tedavileri Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonları Nedir? Tedavileri Nelerdir?

 

İdrar yolu enfeksiyonu, bir enfeksiyon türüdür ve alt idrar yolunu etkilediği zaman sistit, (masene enfeksiyonu) üst idrar yolunu etkilediği zaman ise piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) olarak adlandırılır. Bu hastalığa Dahiliye bakmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlarda sıkça rastlanan bir hastalıktır. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sorunlara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçebilir bazı zamanlar da doktorun vereceği antibiyotik ilaçlarla geçebilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri; sık idrara çıkma (veya idrara çıkma isteği), karnın alt kısmında rahatsızlık ve şişlik hissi, bulanık ve ağır kokulu idrardır.

Bunlara ek olarak kadınlarda pelvik bölgede, erkeklerde ise rektum bölgesinde ağrılar görülebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

–          Ateş
–          Titreme
–          Bel ağrısı
–          Mide bulantısı
–          Bulanık idrar ve idrarda kan
–          Aniden başlayan kusma
–          İdrar miktarındaki değişim
–          Göbek bölgesinden aşağıda ağrı
–          Sık sık idrar çıkma

İdrar Enfeksiyonunun Nedenleri

–          Böbrek taşları
–          Kabızlık
–          Bakteriler
–          Mesanenin tamamen boşalmaması
–          Genital bölgedeki hijyen

Bu enfeksiyon türüne tanı koymak oldukça kolaydır. Laboratuvar ortamında yapılacak olan testler ve idrar kültürü yeterlidir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişiler için uygulanan antibiyotik tedavisi hastaların %80 inde iyileşme sağlamaktadır. Enfeksiyon sonucu oluşan ağrılar için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bol sıvı tüketmek, mekanik hijyen tedaviyi olumlu açıdan etkilemektedir.
 

ÇOCUKLARDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

Bebeklerde ve çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonun en sık görülen belirtisi olan idrar sırasında yanma hissi görülmeyebilir.

Bebekler sıkıntılarını dile getiremediği için aşağıdaki belirtilerin bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz.

Grip veya bilinen bir hastalık olmadan yaşanan ateş
Kokusu değişik gelen kokulu idrar
Nedensiz iştahsızlık
Kusma
Nedensiz huysuzluk
2-4 yaş arası çocuklarda ise aşağıdaki belirtiler görülebilir.
İdrar sırasında ağrı ve yanma hissi
Sık idrara çıkma isteği
Altına kaçırma
Kokulu, pembe veya bulanık idrar
Sırtın bir bölümünde veya karnın alt kısmında ağrı
İdrar Yolu Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavisi
Doktorunuz, idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığınızı anlamak için bazı testler isteyebilir. Bu testlerin başında "idrar testi" gelmektedir. Alınan idrar örneği laboratuvarda incelenerek beyaz kan hücrelerine, kırmızı kan hücrelerine ve bakterilere bakılır. İdrar örneğinin kirlenmemesi için örnek verilmeden önce genital bölgenin antiseptik bir bezle silinmesi ve idrar örneğinin, idrarın hemen başında değil, ortalarında alınması istenir.

Laboratuvarda yapılan incelemeden sonra idrar örneğiyle idrar kültürü yapılarak bakterinin türü belirlenir. Enfeksiyona neden olan bakterinin ve bu bakteri için hangi ilacın kullanılması gerektiğinin belirlenebilmesi için idrar kültürü yapılması önemlidir.

Doktorunuz sık oluşan idrar yolu enfeksiyonlarının, idrar yolundaki anormalliklere bağlı olup olmadığını tespit edebilmek için bu bölgenin filmini isteyebilir. Film için ultrason veya tomografi yöntemlerinden biri kullanılabilir. Yine sık görülen enfeksiyonlar için mesanenin incelenmesini sağlayan sistoskopi yöntemi kullanılabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi çoğunlukla antibiyotiklerle yapılmaktadır. Fakat her antibiyotik her bakteri türü için etkili olmadığından size uygun antibiyotik ancak laboratuvar testleri sonucunda bakterinin tespit edilmesiyle belirlenir. Antibiyotik tedavisi başladıktan bir kaç gün sonra belirtiler ortadan kalkar, fakat doktorunuz enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilacı 1 hafta kullanmanızı isteyebilir. Enfeksiyonun neden olduğu yanma ve ağrılar çok şiddetliyse mesaneyi ve idrar yolunu uyuşturan ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

 

EVDE NELER YAPILABİLİR?

Doktorunuzun önerdiği ilaç tedavisinin yanında, dikkat edeceğiniz bir kaç nokta ile ağrıları ve yanma hissini azaltabilirsiniz. Öncelikle bakterilerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamak için bol bol su içmelisiniz. Mesaneyi zorlayan kahve, alkol, asitli meyve suyu ve kafein içeren her türlü içeceği mümkün olduğunca azaltın. Evdeyken karnın alt kısmına ılık (sıcak değil) kompres yapmak mesanedeki basıncı ve genel rahatsızlık hissini hafifletecektir.

İdrar yolu enfeksiyonu için uzmanların bir diğer önerisi ise kızılcık suyu. Kızılcık suyunun enfeksiyona karşı vücudu güçlendirdiği ve günlük olarak kızılcık suyu içmenin, idrar yolu enfeksiyonlarından koruma sağladığı yönünde bazı çalışmalar bulunmakta. Bu çalışmalarda, kızılcık suyunun özellikle sık enfeksiyon yaşayan kadınlarda etkili olduğunun altı çiziliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz