İdeal Kilo Hesaplama Aracı Güvenilir Kilo Hesaplama!

 • TANITIM
 • İdeal Kilo Hesaplama Aracı Güvenilir Kilo Hesaplama! için yorumlar kapalı
 • 263 kez görüntülendi

İdeal Kilo Hesaplama Aracı Güvenilir Kilo Hesaplama!

Sahip olduğumuz farklılıklar, bizi biz yapar. Dünya üzerindeki güzellikler, insanların sahip olduğu farklılıklardan oluşmaktadır. Elbette her insan farklı boy ve kilo yapısına sahip olması normaldir. Ancak bu farklılık ortalamanın dışına çıktığı takdirde sağlık için bir tehdit oluşturabilir. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü, vücut kitle indeksi hesaplamaları ile kişinin ideal kiloda olup olmadığını, dolayısıyla herhangi bir sağlık sorununa yakalanıp yakalanmayacağını öngörebilmektedir.

Vücut kitle indeksi (BMI) hesaplama işlemleri, kilonuzun boyunuza oranını hesaplayarak olmanız gereken kilo aralığını size ifade eder. Ancak bu hesaplamaya ek olarak yaş ve cinsiyet gibi kriterlerinde hesaplama aracına eklenmesi gereklidir. Cinsiyet ve yaşınıza göre yapısal farklılıklarınızın olması son derece normal olmakla birlikte yaş ve cinsiyetinize göre daha doğru bir hesaplama yapılır. Bu kapsamda geliştirilen ideal kilo hesaplama aracı ile güvenilir kilo hesaplama yapabilir, ideal kilonuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıkları ve İdeal Kilo İlişkisi

Hayatta kalmanın en temel koşullarından biri olan beslenme, anne karnından itibaren bireyin gelişimi için gereklidir. Ancak beslenme, hayatta kalmanın yanı sıra sağlıklı bir yaşam sürmek içinde oldukça önemli bir konudur. ‘Ne yerden O’sun’ sözünden hareketle beslenme düzeninize dikkat etmeli, porsiyonlarınızı vücut yapınıza göre ayarlamalı ve sağlıklı beslenerek sağlıklı olmayı hedeflemelisiniz. Peki porsiyonlarınızı ayarlarken neye dikkat etmelisiniz? Beslenme sürecinde göz önünde bulundurmanız gereken kriter nedir?

Öncelikle porsiyonlarınızın oranını ayarlarken ya da beslenme düzeninizi belirlerken dikkat edeceğiniz ilk konu vücut yapınız olmalıdır. Bu noktada kilo ve boy oranlarınızı hesaplamanız, ardından ideal kilonuzu bulmanız gereklidir. Hesaplayacağınız ideal kilo sonrası beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirebilir, dilerseniz uzman bir destek alarak daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturarak yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksine Göre İdeal Kilo Sınıflaması

Evrensel bir araç olan vücut kitle indeksi, kilo ve boy hesaplamaları sonucu bir oran ortaya çıkarır. Bu oranın dışında hazırlanan sınıflamaya göre, hangi aralıkta olduğunuzu bulabilir, bulunduğunuz kilo sınıflamasına göre yaşam standartlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Basit ancak etkili şekilde hazırlanan formül sonucu elde edeceğiniz vücut kitle indeksi, belli bir aralıkta olmalıdır. Bu oran genel olarak yetişkinler için 18.5 – 24.9 aralığı olarak belirlenmiştir. Bu aralığın üzerinde ya da altında olmanız, sağlıklı ve uzun bir yaşam için risk oluşturmaktadır.

Belirlenen oran kapsamında bir çeşit sınıflandırma hazırlanmıştır. Vücut kitle indeksine göre ideal kilo sınıflaması aşağıdaki gibidir;

 • 18.5 ve altı : Düşük Kilo
 • 18.5 – 24.9 aralığı : İdeal Aralık ( normal ve sağlıklı olarak ifade edilen aralık)
 • 25.0 – 29.9 aralığı: Aşırı kilo
 • 30.0 ve üzeri : Obezite

İdeal Kilonun Üzerinde ya da Altında Olmanın Zararları

Vücut kitle indeksinizi, dolayısıyla ideal kilo oranınızı hesaplamak için yaşa göre ideal kilo hesaplama yaparak hatasız ve güvenilir bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu işlem sonrası elde edeceğiniz sonuca göre ideal kilonun altında ya da üzerinde olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. İdeal oranın üzerinde olmak kadar ideal kilonun altında olmakta çeşitli sorunları beraberinde getirebilmektedir. İdeal kilonun altında olmak;

 • Saç dökülmesi,
 • Deri döküntüleri,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri

sorunları ile karşı karşıya bırakırken ideal kilonun üzerinde olmak ise aşağıda verilen sorunları ortaya çıkarabilmektedir;

 • Vücut yağ oranının artması
 • Organların yağ ile çevrelenmesi
 • Kalp damar rahatsızlıkları
 • Diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklar

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için kilonuzu daima kontrol altında tutmaya dikkat etmeli, bu süreçte ideal kilo hesaplama aracı ile doğru sonuçlara ulaşarak günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.