İç Kanama Nedir Belirtileri Nelerdir

İç Kanama Nedir Belirtileri Nelerdir

İç kanama anlaşılamadığı için veya iç kanamanın belirtileri tespit edilemediğinden dolayı zamanında ilk yardım yapılmazsa büyük sorunlara hatta ölümlere yol açabilicek bir problemdir.

İç Kanama Nedir: Dışarıdan gelen darbelerle iç organların kanaması ve kanın vücut boşluklarına akmasına iç kanama adı verilir.

İç Kanama Belirtileri
– Kan; Yaralı insanın öksürükleri takip edilir. Öksürük kanlıysa iç kanama söz konusu olabilir. Kusma halinde içerisinde kan var mı yok mu kesinlikle bakılması gerekir.

– Darbe; Aşırı güçlü alınan darbeler iç kanamanın en büyük sebebidir. İnsan ciddi bir darbe almış ise iç kanama ihtimali yüksektir.

– Şok; İnsanın iç kanamasına eşlik edecek tarzda soğuk terlemesi, bilincini kaybetmesi ve fazla halsizlik hali şoka girdiğini ve bu şekilde iç kanama yaşıyor olabileceğine işarettir.

– Dışkı; Bilinç kaybı durumunda anüs kası gevşeme gösterir. Böyle bir durumda dışkı kendi kendine akar. Dışkı fazla koyu renkte ve kanlı geliyorsa iç kanama ihtimali vardır.

– Kanama; Burundan ve ağızdan gelen kan içn kanamanın belirtileri arasındadır. Alınan darbe kafa bölgesinde ise bu risk artış gösterir.

İlk yardım metotları ile iç kanamayı kontrol altına almak mümkün değildir. Hasta bir an önce hastaneye ulaştırılmalıdır. Bu süre içerisinde hasta sırt üstü yatırılıp, elbiseleri, yakası gevşetilerek rahat ettirilmelidir. Cesaretlendirici sözler söylenerek güven telkin edilmelidir. Üstü örtülerek vücudun ısı kaybetmesi önlenmelidir. İç kanaması olan veya olduğundan şüphe edilen hastaya asla ağızdan bir şey verilmemelidir. Hastaneye ulaşıncaya kadar hasta iyi gözlenerek acil servisteki doktorlara doğru bilgi verilmelidir.

İç Kanamalarda Kullanılan Terimler
Hematom (Hematoma): Deri içinde kanama sebebiyle, kan birikintilerinin oluşturduğu yumuşak kitledir.
Ekimoz (Ecchymosis): Deri içinde kanama nedeniyle oluşan siyah-mavi renk değişikliğidir.
Hematüri (Hematuria): İdrardan kan gelmesine denir.
Melena: Dışkının katran görünümünde olması.
Hemoptizi (Hemoptysis): Öksürükle birlikte karaciğerden kan gelmesidir.
Hematemez (Hematemesis): Kusmukla birlikte ağza kan gelmesi durumudur. Mide barsaklardaki bir kanama sonucu biriken kanın sindirim sistemi salgıları etkisi ile değişmiş kan birikintileri kahve telvesi gibi görünümdedir.

Bu yazı iç kanama nedir, iç kanama nedenleri, iç kanama belirtileri nelerdir, iç kanamanın sebepleri, iç kanama nasıl anlaşılır, iç kanamada tedavi ilk yardım nasıl yapılır, iç kanama nasıl anlaşılır, iç kanama nedenleri belirtileri konusunda yazılmıştır.

mavi dışkı, iç gebelik nedir, başın üzerine alınan darbeler neyin belirtisidir, gebelikde hematoma, mavi renkli kaka, gebelikde kusmukla beraber kan gelmesi, diskinin mavi olmasi, dışkının mavi, yhs-ddc_bd, çocukta mavi dışkı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz