İç Anadolu’nun Meşhur Yemekleri

  • TANITIM
  • İç Anadolu’nun Meşhur Yemekleri için yorumlar kapalı
  • 242 kez görüntülendi

İç Anadolu’nun Meşhur Yemekleri

Türkiye yöresel yemekleri bakımından oldukça zengin bir listeye sahip olan ülkeler arasında yer alır. Her bölgesinin kendine ait meşhur yemeklerinin olduğu Türkiye’de İç Anadolu yemekleri de fazlasıyla dikkat çeker. İç Anadolu Bölgesinin meşhur yemekleri arasında pek çok farklı lezzet sıralanabilir. Tüm bu yemekleri deneyimlemek isteyen ziyaretçiler gezi rotalarını oluşturabilir ve uygun bir uçak bileti alarak lezzet keşfine çıkabilirler. Kayseri mantısı, Eskişehir çiğböreği, yağlama ve Ankara tava gibi pek çok farklı yöresel yemekler İç Anadolu bölgesinden çıkmaya devam eder. Günümüzde de geleneksel yemek kültürlerini devam ettiren İç Anadolu bölgesinde ziyaretçiler için de çeşitli restoran ve yerlerde meşhur yemekler hazırlanır.

Ankara Tava

Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da bir İç Anadolu bölgesi şehridir. Kentin meşhur yemeği olan Ankara Tava da etli bir yemek olarak ifade edilebilir. Hazırlanmasından sunumuna kadar iştah açıcı bir etkisi bulunan Ankara Tava, sote et ve arpa şehriyeden oluşur. Arpa şehriye üzerine yerleştirilen etler ile Ankara Tava yemeği hazırlanır. Sunumunun direkt tava ile yapılması da yöresel lezzete adını vermiştir. Et severler için mutlaka denenmesi gereken meşhur bir İç Anadolu yemeği olarak da nitelendirilebilir. Bir uçak bileti ile Ankara Tava yemeğe gelebilirsiniz.

Eskişehir Çiğböreği

Kendine has bir havası bulunan İç Anadolu kentlerinden biri olarak Eskişehir’in Çiğböreği en meşhur yemeklerinden biridir. Yağda kızartılarak hazırlanan çiğbörek içeriğinde özel bir kıymalı karışım bulundurur. Piştikçe hamuru kabaran böreği diğer böreklerden ayıran başlıca özelliği ise tavada pişiriliyor olmasıdır. Kıymalı karışımı ve lezzetli hamuru ile de Çiğbörek denenebilecek alternatif yemeklerden biridir.

Kayseri Mantısı

Kayseri dendiğinde ilk akıllara gelen mantı, İç Anadolu bölgesinde sıklıkla tüketilen lezzetler arasında yer alır. Soğan, karabiber ve kıyma ile hazırlanan iç harcıyla birlikte hamuru da elle açılarak hazırlanır. Çeşitli soslar ve sarımsaklı yoğurtla yenilen Kayseri mantısı günümüzde de sıklıkla tercih edilen yemeklerden biridir. Kendine özgü bir katlama biçimi olan Kayseri mantısının sunumu da iştah açıcı bir görselliğe sahiptir. İstanbul Kayseri uçak bileti alınarak kolayca Kayseri’ye ulaşım sağlanabilir ve yöresel yemeklerine keşfe çıkılabilir. Gezi öncesi İstanbul Kayseri uçak biletini önceden almak en isabetliolmaktadır.

Kayseri Yağlaması

Mantısı ile bilinen Kayseri ilinin bir diğer yöresel lezzeti ise Yağlama’dır. Türkiye genelinde pek çok farklı bölgede de hazırlanarak tüketilen Yağlama, hamurun mayalanması ve açılmasıyla tavada pişirilerek yapılır. Birçok baharatın içerisinde bulunduğu, soğan ve kıymayla pişirilerek hazırlanan sos ise hamurların aralarına yerleştirilerek kat kat olacak şekilde sunulur. Üzerinde yoğurdu ile servisi yapılan Yağlama, Kayseri ilinin meşhur lezzetlerinden biri olarak ifade edilir.

Nohutlu Yahni

İç Anadolu Bölgesi’nin büyük bir bölümünü kapsayan Konya ilinin meşhur lezzetlerinden biri olarak Nohutlu Yahni belirtilebilir. Nohut, soğan ve dana etinin bir araya geldiği yemekte aynı zamanda zengin bir baharat karışımı da yer alır. Yemeğe lezzetini veren et ve baharatlarla birlikte nohut da lezzeti arttıran malzemeler arasındadır. Et severlerin mutlaka denemesi gereken türden bir yemek olarak Nohutlu Yahni tavsiye edilir. Hem çorba hem de yemek olarak Nohutlu Yahni aynı zamanda doyurucu bir lezzettir.

Ankara Beypazarı Güveci

Ankara pek çok farklı lezzeti ile ön plana çıkmayı başaran yöresel yemeklere sahiptir. Türk mutfağının ağır pişen yemekleri arasında yerini alan Ankara Beypazarı Güveci de meşhur İç Anadolu yemeklerinden biri olarak ifade edilir. Kendine özel güveç tabağında yavaş yavaş pişirilerek hazırlanan güveç içerisinde biber, domates, et ve tereyağı bulunur. Tüm malzemeler bir araya getirildikten sonra güvecin üzerine su eklenerek pişirmeye bırakılır. Pişmeye başladığı andan itibaren burunlara hoş kokular nükseden Ankara Beypazarı Güveci Türkiye genelinde de tavsiye edilen yöresel yemeklerden biridir. Ankara uçak bileti ile Ankara’daki tüm meşhur mutfak lezzetleri keşfe çıkılabilir. Ankara uçak biletini önceden rezervasyon yapılırsa, daha ucuza satın alabilirsiniz.

Arabaşı Çorbası

İç Anadolu bölgesinde sıklıkla tüketilen meşhur yemekler arasında Arabaşı Çorbası da sıralanabilir. Tavuk suyu ile hazırlanan çorbanın içerisinde aynı zamanda tavuk parçaları ve hamur da bulunur. Fırında pişirilen hamur baklava dilimleri gibi kesilerek tavuk suyu içerisine katılır. Baharatları da eklenerek hazırlanan Arabaşı Çorbası mutlaka denenmesi gereken alternatif İç Anadolu lezzetlerinden biri olarak belirtilir. 

Madımak

Yozgat’ın meşhur yemekleri arasında ilk sırada yer alan Madımak yemeği adını Madımak otundan alır. Kendiliğinden yetişen bir tür olarak da bilinen Madımak otu İç Anadolu bölgesinde sıkça yemeklerde kullanılır. Soğan, biber ve domatesin Madımak otu ile yağda kavrulduğu yemekte aynı zamanda bulgur da bulunur. Tuz ve baharatları da ilave edilen Madımak yemeği kolayca hazırlanır.  Oldukça lezzetli olan Madımak yemeği sadece Yozgat halkı tarafından değil aynı zamanda İç Anadolu bölgesi genelinde de sıklıkla tüketilen türden bir lezzet olarak ifade edilir.

Kırşehir Yoğurt Çorbası

Yayla çorbası olarak da bilinen Yoğurt Çorbası her yörede farklı yöntemler ile hazırlanabilir. Kırşehir’e ait olan yoğurt çorbası ise yörede oldukça meşhur olan lezzetlerden biri halinde gelmiştir. Nohut, dövme ve mercimeğin bir araya geldiği yoğurt çorbasına aynı zamanda yağda kızartılarak hazırlanan bir naneli sos da dahil edilir. Hoş bir kokuya sahip olan Kırşehir Yoğurt çorbası aynı zamanda şifalı bir besin olmasından dolayı da tüketilmesi sıklıkla tavsiye edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.