Huzursuz Bacak Sendromu Nedir Neden Olur ?

 Huzursuz Bacak Sendromu Nedir Neden Olur ?

Toplumda yaygın görülen sağlık sorunlarından biri de huzursuz bacak sendromu rahatsızlığıdır. Oturken yada bacaklar öne doğru uzatıldığı takdirde, baldır, bacak ve ayaklarda karıncalanma, ağrı, uyuşma ve hareket ettirememe gibi olumsuz durumlar ile ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu, tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmakla birlikte, tedavi edilemediği takdirde bireylerin günlük yaşantısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Hemen her yaş grubundaki bireylerde etkilerini gösterebilen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı, geliştirilen yeni tedavi ilaçları sayesinde daha kolay ve daha kısa süreçli olarak tedavi edilebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Birçok farklı türden sebeplere bağlı olarak meydana gelen huzursuz bacak sendromu erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmekte ve bebeklerde dahi görülebilmektedir. Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığına neden olan etkenler ise şunlardır;

 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Diyabet hastalığı
 • Gebelik durumu
 • Romatizmal hastalıklar
 • Bazı anti depresan ilaçların kullanılması
 • Nezle ilaçları
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Aşırı kafein tüketimi
 • Hareketsiz yaşam biçimi

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Genellikle sinsi bir işleyişe sahip olan huzursuz bacak sendromu rahatsızlığında ayrıca bazı belirtiler de söz konusu olmaktadır. Bu belirtileri ise şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Uyuşma hissi meydana gelmesi
 • Karıncalanma hissi meydana gelmesi gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Bebeklerde Görülmesi Durumunda Ne Gibi Belirtiler Göstermektedir?

Nadiren de olsa bebeklerde de görülebilen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı, bebeklerde de yukarıdaki belirtilerini göstermesi söz konusu olabildiğinden, bu belirtilerin görülmesine bağlı olarak bebeklerde huzursuzluk, ağlama nöbetleri tarzında etkilerini gösterebilmektedir. Bu olumsuz belirtilerin fark edilmesi durumunda evebeynlerin hemen ilgili doktora başvurması gerekmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kolayca tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı tedavisinde genellikle ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Etkili ilaçlar sayesinde huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı birkaç gün içerisinde etkilerini tamamen yitirebilmektedir. Genellikle hastane yatışı gerektirmeyen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığında bazı durumlarda doktorun gerek görmesi durumunda bireyin bir müddetliğine hastanede kalması söz konusu olabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Edilemediğinde Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olabilmektedir?

Tedavi edilemediği takdirde bireylerin huzursuzluk duymasına neden olan huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı ayrıca, iş ve sosyal aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Uyku sorunlarına da neden olabilen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı bireylerin gün içerisinde çoğu zaman uzun süreçli olarak rahatsızlık duyması söz konusu olabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Rahatsızlığında Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Yetişkinlerde görülebildiği gibi, bebeklerde de görülebilen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı belirtileri görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde daha zor bir şekilde fark edilebilen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı, bebeklerin hareketlerinde olumsuzluklar fark edilmesi durumunda ilgili doktora başvurulmalıdır. Ciddi bir sağlık problemi olmasa dahi, belirtilerini göstermesi ile birlikte huzursuzluk verebilen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığına maruz kalınmaması açısından yukarıdaki sebep olan etkenlerden uzak durulmalı ve huzursuz bacak sendromu rahatsızlığını tetikleyebilecek etkenlerden kaçınılmalıdır.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz