Hormonlarınızı Dengelemek için En İyi 21 Yiyecek

Hormonlarınızı Dengelemek için En İyi 21 Yiyecek

Hormonlar, vücudun temel fonksiyonlarının çoğunun kontrol edilmesinden ve düzenlenmesinden sorumludur, ancak kokulu mumlar, işlenmiş gıda maddeleri, oda spreyleri ve hatta şampuanlar yoluyla tüketilen sayısız kimyasal vardır ve hormonların uyarılmasını ve normal dengelerini bozar.

Ve hormonal denge kontrolden çıktığında, bütün vücut fonksiyonlarında bozulmaya neden olur, örneğin, gebe kalmayı zorlaştırır, kilo vermeyi zorlaştırır ve en önemlisi, depresyona ve üzüntüye neden olur. En endişe verici olan, anormal hormon seviyelerinin kronik hastalıklar ve çeşitli kanser türleri için riskinizi üç katına çıkarmasıdır.

Bununla birlikte, iyi haber şu ki, doğanın hormon dengesini iyileştirmek için sayısız lezzetli hileci var ve tek gereken, hastalıklar ile savaşan, hormonları dengeleyen, bağışıklığınızı artıran ve kilo vermenize yardımcı olan birkaç meyve, sebzeler ve otlar.

İşte, bir göz atın:

1. Narlar

Araştırmalar, nar özünün çok güçlü bir antioksidan, antikanser ve anti-enflamatuar profile sahip olduğunu ortaya koymaktadır, bu da meme, cilt ve kolon gibi çeşitli kanser türlerinin yayılmasını önlemede ve engellemede son derece etkilidir.

Vücutta bulunan en güçlü östrojen olan östradiol, en erken aşamalarında hormonal stimülasyona bağlı olan meme kanserlerinin oluşumundan ve büyümesinden sorumludur. Narlar, estron, en zayıf östrojen ve en güçlü metabolit olan östradiol haline gelme eğiliminde olan kadınlarda bazı enzimlerin gelişmesini önleyen besin bakımından zengindir.

Nar taneleri ve taze yapılmış nar suyu, bu etli yakut meyvesinin besleyici ve tedavi edici özelliklerinin tadını çıkarmanın en iyi yoludur.

2. Tarçın

Tarçın, insülini düzenlemek ve kan şekeri seviyelerinizi dengelemek için en iyi seçiminizdir . Son zamanlarda yapılan bir araştırma, Ceylon tarçınının karaciğer hücrelerinin ve kasların insülin alımını arttırdığını ve bunun kan şekeri seviyelerinin dengesini geliştirdiğini ve vücutta insülin salınımını azalttığını ortaya koydu.

Tüm bireyler, özellikle diyabet hastaları , çay, süt veya kahve gibi sıcak içeceklerine ve düzenli öğünlerinde liberal miktarda Seylan tarçın eklemelidir.

Bununla birlikte, sadece insülin alıcılığınızı arttırmak ve bazı kötü poundları atmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey ½ tsp eklemek. en az bir ay boyunca normal yemeklerinizde tarçın. 

3. Karabuğday

Karabuğdayı, en yaygın olarak yenen bir alerjenik tahıl olan buğday için sağlıklı bir ikame olarak seçmelisiniz. Karabuğday, diğer taraftan, doğal olarak glutensizdir ve glüten duyarlılığı, çölyak hastalığı veya herhangi bir yiyecek alerjisi olan hastalar için şiddetle tavsiye edilir.

Antiinflamatuar bir detoks geçiriyorsanız, diyetinize karabuğday eklemek çok akıllıca bir seçim olacaktır. Glisemik indeksi son derece düşükken protein ile doludur ve bu da lapa veya pirinçten daha sağlıklı bir seçimdir. Vücut, buğday, mısır veya pirinç gibi nişastaların aksine karabuğdayı tükettikten sonra oldukça az miktarda insülin salgılar. Aslında, hep birlikte pilav satın almayı bırakmalı ve onları ev yapımı karabuğday eriştesi ile değiştirmelisiniz, ya da sadece Soba eriştesi adı altında bir marketten alabilirsiniz.

4. Bitter Çikolata

Araştırmalar, her gün çikolata yiyen hamile kadınların daha fazla ve daha çok gülmeye ve gülmeye meyilli olan daha mutlu ve daha aktif bebekleri doğurmaya meyilli olduğunu ortaya koyuyor. Annesi hamileliği sırasında strese girse bile, düzenli çikolata tüketimi varsa, çocuğu düzenli olarak çikolata içermeyen stresli bir annenin çocuğuna karşı yeni ortamlarda ve durumlarda daha az korku sergileyecektir.

Gördüğünüz gibi bitter çikolata, mutluluk ve rahatlama duygularıyla ilişkili önemli bir nörotransmiter olan serotoninin temel yapı taşı olan triptofan bakımından zengindir. Dahası, koyu çikolatalar mutlu endorfinlerimizi arttırır ve ayrıca aşk, heyecan, cazibe ve memnuniyet gibi duyguları uyarır.

Doktorlar, herkesin her gün en az 1 inç uzunluğunda bir çikolata çikolatasının tadını çıkarması gerektiğine inanıyor. Ancak unutma, yiyecek alışverişine çıktığında, sadece en az% 70 kakaolu organik koyu çikolata seç.

5. Meyveler

Araştırma, meyvelerin diyabetik hastalar için son derece sağlıklı olduğu iddiasını doğrular, çünkü insülin direncini arttırır ve vücudun kan şekeri seviyesini düşürür ve düzenler. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, yaban mersini suyunun hem diyabet hem de kalp hastalığı gelişimi için risk altında olan obez erkekler arasındaki etkileri incelenmiştir. Çalışma 3 hafta boyunca gerçekleştirildi ve katılımcılar her gün 1 bardak yabanmersini suyu içtiler. Sonuçlar, kan şekeri seviyelerinde% 10’luk bir azalma gösterirken, insülin direncinin kontrol grubunun katılımcısından çok daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Çalışma, meyvelerin antosiyaninlerle dolmasından dolayı, kan şekeri seviyelerinde bir düşüşe neden olmak için, insülin üreten organ olan pankreasın uyarılma yeteneğine sahip olduğunu açıkladı. Çilek, yaban mersini, böğürtlen, acai meyveleri, organik goji meyveleri veya daha fazlası gibi her türlü egzotik meyvenin tadını çıkarabilirsiniz.

Acai meyveleri, yaban mersinden çok daha yüksek antioksidanlar konsantrasyonuna sahipken, goji meyveleri antioksidanlar, protein ve lif ile doludur. Bazı meyveleri bir meyve salatası, lezzetli bir yüzlü halinde karıştırın veya şahane bir atıştırma için az yağlı süzme peynir ile eşleştirin.

6. Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, tekli doymamış yağlarla doludur ve günlük olarak tüketildiğinde, güçlü bir açlık bastırıcı hormon olan leptinin salınmasına izin verir. Araştırmalar zeytinyağının vücudun insülin duyarlılığını arttırmada oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Aslında, son zamanlarda yapılan bir çalışmada, zeytinyağının örnek fareler üzerindeki etkileri incelenmiş ve bunları soya fasulyesi yağı beslenen fareler ile karşılaştırılmış ve zeytinyağını yiyen farelerin diğer gruba göre çok daha fazla yağ hücresi yaktıkları ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle kanıtlanmış zeytinyağı şişmanlığın azaltılmasına yardımcı olurken, soya fasulyesi sağlıklı hormonların büyümesini önler. Örneğin yağlı tereyağlı veya margarin gibi endüstriyel yağlar tüketme alışkanlığınız varsa, onu fazladan sızma zeytinyağı ile değiştirmeniz gerekir. Organik olanlar her zaman en iyisidir ve Bragg Organik Sızma Zeytinyağı ürününü denemenizi öneririz.

7. Peynir altı suyu proteini

Araştırmalar peynir altı suyu proteininin bu fazla kiloyu atmak için mükemmel bir seçim olduğunu, çünkü vücudunuzun bağışıklığını artırarak ve insülin duyarlılığınızı artırarak yağ kaybını arttırdığını gösteriyor . Beyindeki serotonin düzeylerini artırmak ve zihni stresi ortadan kaldırmak için gerekli olan bir besin maddesi olan en zengin triptofan kaynaklarından biridir. Peynir altı suyu proteini ayrıca yoğun bir çalışmadan sonra iyileşmeyi artırarak kas dokularını da güçlendirir.

Toz peynir altı suyu proteini takviyeleri en sağlıklı seçiminizdir ve onlara yoğun bir protein artışı sağlamak için normal sallama ve yüzlü tariflerinizde iki kaşık atarsınız. Sadece çiğ organik peynir altı suyu seçmenizi tavsiye ederiz.

8. Organik Yoğurt

Sade organik yoğurt, en zengin probiyotik kaynağınızdır ve vücuda, sindirim sistemini düzenleyen, östrojenin metabolizmasını ve sindirim süreçlerini düzenleyen sağlıklı bakterilerle doldurarak vücuda yardımcı olur. Sadece insan vücudunun bağışıklığını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı ve zayıf bir fiziği kazanmak için bazı poundları atmaya yardımcı olur.

Ve bunun nedeni, bir kişinin sade yoğurdun tadını çıkarırken, beyninize açlığınızın tamamen tükendiğini gösteren güçlü bir sinyal göndermesidir. İhtiyaçlarını ve semptomlarını azaltarak, kişinin soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklığını arttırmak için her gün yarım bardak yoğurt ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte, bir süt alerjiniz varsa veya laktoz intoleransınız varsa, bu maddeyi diyetinizden uzak tutmalısınız.

9. Zerdeçal

Zerdeçal, yüzyıllardır sayısız iyileşme ve tıbbi özellikleri ile birlikte sayısız hormonal dengeleriyle bilinen popüler bir bitkidir. Bu lezzetli baharat, tüm tariflerimize sadece lezzetli bir lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda hormonlarımızı dengeler ve düzenler. Genellikle kurkumin olarak bilinen zerdeçal, karın iltihabını hafifleten ve her türlü şişlik ve ağrıyı azaltan doğal bir antienflamatuvardır.

Ancak, zerdeçalın, besinlerini biyosentezlediği ve etkiyi daha da güçlü kıldığı için karabiberle tüketmesi şiddetle tavsiye edilir.

10. Brokoli

Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar ve Kale gibi haçlı sebzeler izotiyosiyanatlar olarak bilinen yığın halinde bol miktarda bitki besleyici içerir. Bu izotiyosiyanatlar, vücuttaki tümörlerin, özellikle östrojene duyarlı olan göğüs hücrelerinde, tümörlerin büyümesini teşvik etmekten sorumlu olan son derece güçlü ve ters bir östrojen metabolitini parçalamak için gerekli olan çok güçlü bir bileşen içerir.

Araştırmalar, haçlı sebzelerde bulunan bir besin olan indol-3-karbinolün, kanserin vücutta yayılmasını önlemenin yanı sıra meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Doktorlar, 2 bro fincan brokolinin hepsinin, özellikle meme ve prostat kanseri olmak üzere her türlü kanser riskini azaltması gerektiğine inanıyor.

11. Organik Soya

Organik soya, hormonların, kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine ve dengelenmesine yardımcı olan ve kalbin sağlığında ve canlılığında bir iyileşme konusunda parlak olan fitoöstrojenler bakımından zengindir. Her gün bir porsiyon soya yemekten hoşlanıyorsanız, kemik yoğunluğunuzu ve gücünüzü arttırır, prostat hastalıklarını önler, kolesterol seviyelerini azaltır ve menopoz semptomlarını hafifletir.

Soya ürünleri de son derece sağlıklı ve tedavi edicidir, ancak porsiyon konusunda dikkatli olmalısınız. Araştırmalar, soya proteininin yağ hücrelerinin büyümesini azalttığı ve önlediği ve metabolizmayı arttırdığı için kilo kaybı ve yönetimi için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır . Lezzetli bir gevreklik için bir avuç soya fasulyesinin, bir porsiyon tempe, soya yoğurdunun veya sadece bir bardak şekersiz organik soya sütünün tadını çıkarabilirsiniz.

Bununla birlikte, geçmişte meme kanseri geçirdiyseniz veya soya yerken her zaman sindirim sorunları, şişkinlik veya gaz yaşama eğilimindeyseniz, bunu diyetinize eklememelisiniz.

12. Avokado

Avokado, kan kolesterol seviyelerinde çarpıcı bir düşüş sağlayan güçlü bir doğal bileşik olan beta-sitosterol ile doludur. Beta-sitosterol ayrıca, temel olarak bir stres hormonu olan kortizolün dengelenmesinde ve temel olarak adrenal bez içinde üretilen hormon olan düşük DHEA seviyelerinin geri kazanılmasında oldukça etkilidir.

Bu besin ayrıca, yoğun fiziksel efor nedeniyle stresin neden olduğu iltihabı da azaltabilir. Doktorlar, herkesin her gün en az bir çeyrek avokadodan keyif alması gerektiğine inanıyor.

13. Su

Vücut susuz kaldığında, açlığın acısını tetikleyen hormonları serbest bırakır ve vücudumuz yiyecek talep etmeye başlar. Ancak sadece bir bardak su içerseniz, açlığın azaldığını hissedeceksiniz. Baş ağrısı, migren, kötü yaralanma iyileşmesi, eklemlerdeki sertlik ve obezitenin önlenmesi için bol miktarda su içmek esastır. Hidratlı kalmak, kişinin atletik cesaretini ve dayanıklılığını geliştirmek için de önemlidir.

Herkes her gün en az 8 bardak su tüketmeli, ancak güneşin altında veya egzersiz yaparken çok fazla zaman geçirirseniz daha da fazla içmelisiniz.

14. Kırmızı Şarap

Üzüm kabukları ve tohumları, iltihabı azaltan, kalbinizin sağlığını güçlendiren ve çeşitli kanser türlerinin büyümesini önleyen, başta resveratrol ve kateşinler olmak üzere antioksidan polifenollerle doludur.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, şarabın sağlıklı olduğunu ortaya çıkardı, çünkü resveratrol, öğünle eşleştirdiğinizde sindirim sistemine yardımcı olma eğiliminde olan veya yedikten sonra bir kadehin tadını çıkarma eğiliminde olan çok güçlü bir östrojenik profile sahiptir.

Sağlıklı bir kırmızı şarap dozu her hafta iki bardaktan fazla değildir ve yapılan bir araştırma Pinot Noir, Petit Syrah ve Cabernet Sauvignon’un en yüksek flavonoid konsantrasyonlarına, savaşan ve sayısız hastalığın vücuda saldırmasını önleyen bileşenlere sahip olduğunu ortaya koydu.

15. Zencefil

Yüzyıllar boyunca zencefil gebelik, grip, soğuk algınlığı, ateş ve modern zamanlarda oluşan mide bulantısının önlenmesi ve tedavisi için güçlü bir çare olarak öne çıkmış, hareket hastalıkları ve kemoterapi için bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavi olarak ortaya çıkmıştır.

Zencefil, serotonin tarafından salınan mide bulandırıcı etkilerini engelleyerek mide bulantısının sindirim sistemini etkilemesini önleyen güçlü ve güçlü antioksidanlarla doludur.

Baharatlı bir belirti için tüm tariflerinizde taze zencefil karanfilleri ve hatta toz zencefil kullanabilirsiniz ya da kendinize güzel bir fincan sıcak zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. Sadece mide bulantısını hafifletmek istiyorsanız, bulantı giderici organik zencefilli pastilleri deneyin.

16. Yulaf

Yulaf, manganez, demir, çinko, magnezyum bakır ve E vitamini de dahil olmak üzere güçlü bir çoklu besin dozu ile doludur. Ayrıca, lif ve protein yığınları içerir ve insülin ve şeker seviyelerini düzenleyerek bunların kesilmesini sağlar. kolesterol seviyelerini azaltarak kalp rahatsızlıklarını geliştirme riski.

Kanser araştırmacıları, yulafın, fitokimyasal maddelerle paketlendiği için kanserle mücadele eden en iyi gıdalardan biri olduğunu ortaya koyuyor.

Sıcak yulaf ezmesinin doyurucu ve lezzetli kahvaltısının tadını çıkarabilir, hatta bazı yulaf ezmesini sayısız lezzetli tatlıya ve güveç tariflerine bile atabilirsiniz. 

17. Kuruyemiş

Fındık, güçlü bir beta-sitosterol kaynağıdır, hormonları ve kolesterol seviyelerini düzenleyen son derece yararlı doğal bileşiklerdir. Bademler en sağlıklı atıştırmalıkları yaparlar, çünkü bitki sterolleri, protein, lifler ve diğer kalp-sağlıklı besinler bakımından oldukça zengindirler, bu da vücuttaki karbonhidratların emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Badem diyabet hastaları için önerilmektedir, çünkü kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadırlar.

Benzer şekilde, ceviz, uyku kalitesini ve süresini iyileştiren önemli bir hormon olan en zengin melatonin kaynağınızdır. Doktorlar, herkesin, açlık ve iştahı kontrol etmekten sorumlu bir hormon olan leptin salgılamak için yeterli gerçekleri olan vücutlarını zenginleştirmek için her hafta en az beş porsiyon karışık fındık alması gerektiğine inanıyor.

18. Organik Elmalar

Elmalar, doğal bir antihistamin ve kuersetin olarak bilinen ve aynı zamanda oldukça güçlü bir fitoöstrojenik profile sahip güçlü bir antioksidan flavonoid ile doludur. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada 30 yıllık bir süre içinde 10.000’den fazla insanın diyetleri incelenmiştir. Sonuçlar, her gün en az bir elma yeme alışkanlığı olan bireylerin yaşlanma, örneğin kanser, diyabet tip 2, kalp rahatsızlıkları, osteoporoz ve felç gibi neredeyse her türlü kronik hastalık riskini azalttığını ortaya koydu.

Eskilerin dediği gibi, günde bir elma doktoru uzak tutar, elma yemek için belirli bir dozaj yoktur. Ve her zaman 3-4 elmayı doğrayabilir ve karışık meyve salatası içine ekleyebilirsiniz. Ancak, bu yiyecek için alışveriş yaparken, sadece organik elmaları seçtiğinizden emin olun, ancak bunlar en sağlıklı olanıdır.

19. Keten tohumu

Keten tohumu, vücudu çeşitli kolon türlerine, özellikle de kolon, meme ve prostat kanserine karşı koruyan temel fitoöstrojenik bileşikler olan liganlar ile doludur.

Lezzetli bir gevrek için sayısız yemek tarifine keten tohumu ekleyebilir, örneğin onları tahıllara, çorbalara, salatalara, sandviçlere, burgerlere, yulaf ezmesine veya sadece bir yüzlü şekere sokabilirsiniz.

Keten tohumu yağı, her gün tüketildiğinde kansere yakalanma riskinizi azaltan lif ve omega-3 yağ asitleri içeren normal yağınıza sağlıklı bir alternatifdir. Bununla birlikte, keten tohumu yağı alırken, çok hızlı bir şekilde bayatlanma eğiliminde olduğunu unutmayın, bu nedenle vakumla kapatılmış bir paket içinde satın almalı ve donmasını önlemek için buzdolabında saklanmalıdır. Ancak daha iyi bir seçenek istiyorsanız, her gün kendi keten tohumu yağınızı öğütmenizi öneririz.

20. Chia Tohumu

Hormonal faydaları için popüler olan eski bir tanecik olan chia tohumları doğal olarak glutensizdir ve bunları hemen hemen herhangi bir tarif içine atabilirsiniz. Onlar omega-3 yağ asitleri ve lif yığınlarıyla doludur ve ihtiyacınız olan tek şey vücudunuzu bu iki temel besin maddesinden güçlü bir dozla zenginleştirmek için bir gramdır.

Chia tohumlarının olağanüstü hormonal faydaları vardır, örneğin vücudunuzun insülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri seviyelerinizi düzenleyebilirler. Ayrıca, kan şekeri artışı ve hipertansiyon gibi metabolik sendromun semptomlarını da azaltırlar. Diyabetik hastalar için son derece faydalıdır ve ihtiyacınız olan tek şey vücudunuza tam bir 20 gram omega-3 yağ asidi sağlamak için 3 ons chia tohumudir.

21. Yeşil Çay

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, yeşil ekstraktların metabolizmayı artırarak yağ yakma işlemini hızlandırdığını ortaya koydu. Şimdi, çay ve kahve sadece vücuda enerji verir ve onu hızlandırırken, yeşil çay endişeyi giderir ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Bu, öncelikle, kortizolün salınmasını önleme yeteneğine sahip, theanine adı verilen, büyük miktarlarda doğal bir bileşik içerdiğindendir. Ayrıca theanine, karın yağının en büyük suçlularından olan kortizolü bloke ederek kilo kaybına neden olur.

Yeşilin harika bir tadı var ve yemeklerinizi azaltmadan veya herhangi bir egzersiz yapmadan etkili kilo kaybı sonuçlarının tadını çıkarmak için her gün en az 4 bardak tüketmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.