Horlama Tedavileri

Horlama Tedavileri

İster burun tıkanıklığından dolayı olsun ister kötü bir pozisyonda uyumadan dolayı; herkes hayatında bir noktada horlar. Ama eğer horlama durumu sık ye tekrarlayan bir hale gelirse, bir an önce çözüm bulmalısınız yoksa hem çevrenizdekilerin hem de kendi uyku kalitenizi etkileyebilirsiniz. Zaman zaman kendi horlamanızdan dolayı uyanacağınız için, tam anlamıyla dinlenemezsiniz.

Horlamaya ne neden olur?

Horlamanın pek çok nedeni vardır; ama herkes aynı nedenlerden dolayı horlamaz. Bu nedenle horlamayı bir an önce durdurabilecek etkili bir tedavi uygulanabilmesi için, horlamanızın nedeninin bulunması gereklidir.

Horlamak, gırtlağın kas tonusunun daralması ve hava geçiş yolunun yarık damağa dönüşmesinden dolayı genelde yaşlılık ile bağdaştırılır ancak nazal ve sinüs sorunları da horlamaya neden olur. Aşırı kilolu olmak, alkol tüketmek, sigara içmek ve çeşitli ilaçlar uyuma şeklinizi ve horlamanızı da etkilerler.

Eğer ağzınız kapalı horluyorsanız bu bir dil sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Eğer horlarken ağzınız açık ise, bu bir boğaz sorunundan kaynaklı olabilir. Ağzınız açık horluyorsanız, uyku alışkanlıklarınızı ve yaşam şeklinizi değiştirerek bu sorunu çözebilirsiniz. Ama eğer tüm gece boyunca denediğiniz her uyku pozisyonunda horlamaya devam ediyorsanız, tedavisi için bir uzmanın yardımına ihtiyacınız olabilir.

Horlamamak için alışkanlıklarınızda yapabileceğiniz değişiklikler

Horlamamak için yaşam şeklinizde yapabileceğiniz çeşitli değişiklikler var. Mesela, eğer çok kiloluysanız kilo vermeyi deneyebilirsiniz. Özellikle karın kaslarınızı, kollarınızı ve gırtlağınızı güçlendirmek için egzersizler yapın. Eğer sigara içiyorsanız, sigara içmeyi bırakmalısınız çünkü sigara içmek mukoza tabakasını irite edip hava geçişini engeller. Alkol tüketmekten, uyku ilacı ve benzer sakinleştirici ilaçları almaktan kaçınmak da horlamamanızı sağlayacaktır.

Uyku pozisyonlarınızı geliştirmeye çalışın. Daima yan tarafınız üzerinde uykuya dalın. Yatarken arkanıza bir şey koyarsanız, uyurken sırtüstü dönseniz bile rahatsız olup tekrar yan tarafınızda yatmaya başlarsınız. Bu sayede daha az horlarsınız. 

Horlama için evde uygulanabilecek tedaviler

Horlamamak için herşeyden önce yapmanız gereken ilk şey, burun kanallarınızı tertemiz tutmak ki gece boyunca rahat nefes alabilin. Ayrıca odanızdaki hava çok kuru olmamalı.

Gırtlak kaslarınızı güçlendirmek için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Günde üç dakika sesli harfleri tekrarlayın, üç dakika dilinizi ön dişlerinize dayayıp geriye çekin; 30 saniye boyunca ağzınızı kapatıp dudaklarınızı büzün, ağzınızı açıp gırtlağınızın arka tarafındaki kasları kasın. Zaman içerisinde daha iyi sonuçlar almak için, bu egzersizleri yaptığınız süreyi uzatıp, gün içinde yaptığınız tekrarları arttırabilirsiniz.

Bu önerileri uyguladıktan sonra hem sizin hem de çevrenizdekilerin geceleri daha sakin, uykuları daha dinlendirici olacaktır. Unutmayın ki ister sırtüstü, ister yan yatın; herhangi bir pozisyonda horlamak normal değildir. Eğer böyle bir sorununuz varsa, kaynağını öğrenip size uygun tedaviyi önerebilmesi için bir uzmana danışın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz