Hipertansiyon Nedenleri ve Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Hipertansiyon Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 715 kez görüntülendi

Hipertansiyon Nedenleri ve Tedavisi

Kan dolaşımının sağlanması için gerekli olan kan basıncının normal düzeyi olarak kabul edilen; büyük tansiyon (sistolik) için 140, küçük tansiyon (diyastolik) için 90 değerlerinden sürekli olarak yüksek olması Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) olarak kabul edilir. Normal kan basıncını belirleyebilmek için ise kişinin yaşı, cinsiyeti, hareket yoğunluğu gibi unsurlar da göz önünde bulundurulur.

Hipertansiyon Nedenleri: Hipertansiyonun tek bir nedeni yoktur. Nedenleri arasında ailesinde Yüksek Tansiyon olan kişilerin bulunması, heyecanlı ruh hali, şişmanlık, yaşın ilerlemesinden kaynaklanan damarlardaki esnekliğin kaybolması, yaşam biçimi, stres, aşırı beslenme, tuz sayılabilir. Ayrıca, Akut ve Kronik Böbrek iltihapları gibi çeşitli böbrek ve salgı bezlerindeki hastalıklar da Hipertansiyona neden olabilmektedir.

Hipertansiyon Belirtileri: Yüksek Tansiyon pek çok hastada belirti vermeden ilerleyebilir. Bununla birlikte ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara neden olabildiğinden ihmal edilmemelidir. Bu nedenle, özellikle risk grubundaki kişilerin düzenli tansiyon ölçümü yaptırmaları yararlıdır.

Hipertansiyonun başlıca belirtileri özellikle sabahları olan baş ağrısı, çarpıntı, sık idrara çıkma, halsizlik ve yorgunluk, bacaklarda şişlik, burun kanaması, kulaklarda çınlama, nefes darlığı, yüzde ve vücutta karıncalanma ve kızarmalar olarak sayılabilir. Tansiyonun çok yükselmesi durumunda ise dilde peltekleşme, çift görme, göğüs ağrısı gibi şikayetler görülebilir. Kan Basıncı uzun süre yüksek seyrederse zamanla damar sistemine zarar vererek, damarların beslediği organlarda da problemler oluşmasına neden olabilir.

Hipertansiyon Tedavisi: Öncelikle, yüksek tansiyon oluşmasına sebep olan riskler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Hipertansiyona neden olan hastalık tespit edilebiliyorsa, bu hastalık iyileştirilmeye çalışılır. Nedeni saptanamayan Hipertansiyonda hastanın yüksek tansiyonla yaşamaya alışması ve buna uygun bir yaşam tarzına adapte olması çok önemlidir. İlaç tedavisi de uygulanır.

Hipertansiyon hakkında sitemizde yazılan bu yazı yeterli değilse konu ile alakalı olarak eklediğimiz videoyu izlemenizi öneririz.

Bu yazı hipertansiyon nedir, hipertansiyon nedenleri, hipertansiyonun nedenleri, hipertansiyonun belirtileri, hipertansiyonun sebepleri, hipertansiyonun tedavisi, hipertansiyon için şifalı bitkiler, hipertansiyon nasıl tedavi edilir, hipertansiyon nasıl düşer, hipertansiyon nasıl anlaşılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

hipertansiyon nedenleri, gizli tansiyon nasıl anlaşılır, hipertansiyonun nedenleri, hipertansiyon nasıl anlaşılır, gebelikte hipertansiyon tedavisi, hipertansiyon sebepleri, HİPERTANSİYONUN SEBEBLERİ, gizli tansiyon nedir nasıl anlaşılır, başlıca hipertansiyonun nedenleri, hiper tansiyon nasıl allaşılır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.