Hint Yağı: Sağlık ve Güzellik İçin Kullanımı

  • ALTERNATİFTIP
  • Hint Yağı: Sağlık ve Güzellik İçin Kullanımı için yorumlar kapalı
  • 658 kez görüntülendi

Hint Yağı: Sağlık ve Güzellik İçin Kullanımı

Hint yağının, kozmetik ürünler de dahil olmak üzere pek çok farklı kullanımı vardır.  Bu yazımızda size hint yağının güzellik ve sağlık amaçlı, az bilinen kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Hint yağının kökenleri ve kullanım alanları

Hint yağı tropik ortamlarda yetişen Hint yağı bitkisi (Ricinus communes) olarak adlandırılan bir bitkiden elde edilir. Esas olarak boya, renk verici, cila, yakıt, kozmetik ürün üretiminde kullanılan hint yağı cilt bakımı ve saç dökülmesine olan etkilerinden dolayı kılcal sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır. Hint yağı özel işlemlerle elde edilse de, piyasada bulabileceğiniz halini de yüzlerce farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Cilt için hint yağı

Eğer cilt sorunlarınız varsa veya cildinizin daha parlak olmasını istiyorsanız, hint yağı size yardımcı olabilir. Hint yağı uzun yıllardır güzellik kremlerinde kullanılmaktadır. Yapısı ve karakteristiği nedeniyle sabun, koku ve eczacılık ürünlerinin imalatında da kullanılmaktadır.

Eğer koyu renkli güneş lekeleri, akne veya siğil gibi şikayetleriniz varsa, hint yağı cildinizi tedavi etmekte size yardımcı olabilir. Hint yağını hem iyileşmelerini hızlandırmak hem de dezenfekte etmek için yaralara uygulayabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, hint yağı uzun süre boyunca ve aşırı miktarlarda kullanıldığında ciltte tahrişe ve rahatsızlığa yol açabilir. Bu tarz yan etkilerden kendinizi korumak için bir uzmana danışın.

Saç dökülmesi sorunu olanlar ise, saçlarını güçlendirmek, hacmini arttırmak ve yeni saç çıkmasını sağlamak için hint yağı kullanabilirler. Eğer zamanın ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmak istiyorsanız, hint yağı yüzünüzdeki kırışıklıkları azaltmakta size yardımcı olur, cildinizi nemlendirip sıkılaştırarak daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca diğer bitki bazlı yağlarla karıştırılarak kuru, yağlı veya kepekli kafa derisine de iyi gelir ve saçınızın daha parlak ve kolay taranır olmasını sağlar.

Bedeninizi içten dışa iyileştirin

eleklemiltihabı

Hint yağı, osteoartrit ve eklem ağrısı gibi sorunların da tedavisinde etkilidir. Bu amaçla hint yağı kullanmaya başlamadan önce, hem gerekli miktarda ve doğru şekilde kullandığınızdan hem de diğer tedavi ve ilaçlarınızla ters bir etki yaratmayacağından emin olmak için mutlaka bir doktora danışın.

Ayrıca hint yağı kabızlık ve sindirim sorunları için de kullanılabilir. Doğal bir laksatif olarak kullanımı yüzyıllarca eskiye dayanmaktadır. Ancak bu amaçla hint yağı kullanırken olası yan etkilere karşı çok dikkatli olmalısınız.

Unutmamanız gerekenler…

Hint yağı kullanırken her zaman dikkat edin. Hint yağının çıkartıldığı tohumlar zehirlidir ve sağlığa zararlıdır. Her zaman güvenilir bir markanın hint yağını alın veya en iyi sonuçları elde etmek için kalitesi onaylanmış, doktorların tavsiye ettiği bir markayı tercih edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.