Dünya genelindeki halk hekimleri binlerce yıldır çok çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için hintyağı kullanmıştır. Eski Mısırlılar hintyağını, göz tahrişlerini tedavi etmek için kullandılar. Hindistan’da hint yağı, cilt iyileştirici, sindirim rahatlatıcı, antibakteriyel özellikleri nedeniyle baş tacıdır ve geleneksel Ayurvedik tıp uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yüzlerce yıldır, hastalıkların ilk belirtisinde birçok anne çocuklarına doğal olarak bağışıklık fonksiyonunu artırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için hintyağı vermektedir.

 

Hintyağı Nedir?

Tarih boyunca hintyağı en çok; kabızlık azaltmak ve saç dökülmesinin neden olduğu kellik görünümünü azaltmak için cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılıyor ancak araştırmalar, hintyağının bağışıklık sistemini desteklemek için daha da önemli özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Hint yağı, virüsleri, mantarları, bakteri ve kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olan vücudun lenfositlerinde üretilen beyaz kan hücrelerini ve T-11 hücrelerini (antikorlar gibi hareket eden özel beyaz kan hücrelerinin sayısı) artırabilir.

Hint yağı yararlarının birçoğu kimyasal bileşimine dayanır. Bir tür trigliserit yağlı asidi olarak sınıflandırılır ve yağlı asit içeriğinin neredeyse %90’ı, risinoleik asit adı verilen spesifik ve nadir bir bileşiktir. Hintyağı çok benzersiz olarak kabul edilir, çünkü risinoleik asit genellikle başka madde içinde bulunmaz, ayrıca yoğun ve konsantre bir kaynaktır. Tohumların soğuk preslenmesi ve ardından yağın ısı ile berraklaştırılması ile üretilir.

Birincil bileşeni risinoleik asitin yanı sıra hint yağı; başta cilt koşullayıcı maddeler olarak işlev gören bazı yararlı tuzları ve esterleri de içerir. Aynı zamanda, ürünlerin dokusunu ve tutarlılığını stabilize etmeye yardımcı olurlar, bu nedenle hintyağı birçok kozmetik, saç ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Uluslararası Toksikoloji Dergisi’ne göre, 2002’de yapılan analiz sonucuna bağlı olarak hint yağı 769 ve hidrojene hint yağı 202 kozmetik ürününde kullanıldı! Hint yağı, özellikle rujlarda kullanılır.

Hint Yağının Faydaları

Bir doymamış yağ asidi olarak, hintyağı içinde bulunan risinoleik asit aşağıdakileri içeren birçok iyileştirme kabiliyetine sahiptir:

 

 • Lenfatik sistemi desteklemek
 • Dolaşımı artırmak
 • Virüslerin, bakterilerin, mayaların ve küflerin büyümesini önleme
 • Cilt hastalıkları ve enfeksiyonlarla mücadele
 • Keratoz, deri iltihabı, aşınma ve mantar enfeksiyonlarını öldürmeye yardımcı olur
 • Sivilce oluşumunu önlemek
 • Saç büyümesine yardımcı
 • Kaşıntı ve ciltteki şişme
 • Ayak tırnağındaki hastalıklara karşı mücadele
 • Kabızlığı hafifletme
 • Çatlamış dudakları nemlendirici
 • Ağrılı güneş yanığını azaltma
 • Hamileliğe yardımcı olmak ve daha fazlası

Hint yağının güçlü bağışıklık kazandıran etkilere sahip olmasının en önemli nedenlerinden biri, vücudun lenfatik sistemini desteklemesidir. Lenfatik sistemin en önemli rolü, tüm vücuda küçük boru şekilli yapılarda yayılır; aşırı sıvıyı, proteinleri ve atıkları hücrelerden emer ve alır.

 

Bu tüplerin içinde yer alan lenf nodları, vücudun toksinler için yaptığı doğal filtreler gibi hareket eder ve yabancı proteinleri veya bakterileri ayrı tutmak için hastalandığımızda antikorlarla dışarı pompalar. Örneğin, boynunuzda veya cinsel organlarınızın yakınında genişlemiş bir lenf nodu bulunduysa, hintyağı, o bölgedeki bir enfeksiyonla savaşmak için yüksek seviyeli antikorların salınmasını sağlar.

Lenf sistemi düzgün çalışmazsa, birçok sağlıklı hücrenin başarısızlığına ve muhtemelen organların bozulmasına ve tahrip edilmesine neden olabilir. Örneğin, kalpteki zayıf lenfatik drenaj; koroner kalp rahatsızlığına neden olur veya artıran doku hasarıyla bağlantılıdır.

İmmün Fonksiyonu İyileştirir

Hintyağının; lenfatik drenajı, kan akışını, timus bezi sağlığını ve diğer bağışıklık sistemi işlevlerini geliştirdiği düşünülmektedir. Araştırmalar, hint yağı takviyesi kullanan hastaların, plasebo takviyesini kullananlara kıyasla, lenfosit üretiminde belirgin artışlar olduğunu gösterdi. Lenfositler; toksinler, bakteri ve diğer algılanan tehditler gibi istilacılara saldıran bağışıklık sisteminin doğal hastalık savaşçılarıdır.

Hint yağı, timus bezinden, dalaktan, lenf nodlarından ve ince bağırsaktan geçen dokudaki lenfatik dokuda salınan ve depolanan uygun lenfosit seviyelerini üretmeye yardımcı olur. Lenfatik sistem dolaşım ve sindirim sistemlerini de etkiler, bu nedenle hintyağının detoks, kalp sağlığını destekleme ve kabızlık gibi sindirim konularında iyileştirmeler yapmak gibi yararları vardır.

 

Dolaşımı Artırır

Doğru kan akışı ve bağışıklık birlikte yürür. Lenf sistemi başarısız olduğunda birisinin kronik olarak hasta olması daha muhtemeldir. Dolaşım sistemi, kalpten ve kan pompalamaktan sorumludur; küçük damarlardan ve kılcal damarlı küçük damarlardan vücuda oksijen taşınır. Akciğerlerde tutulan mikroskopik damarlar içerisindeki kan, oksijen ve hücresel atıklar için besin alışverişi yapar. Bu süreç, bizi canlı tutmak, hücrelerimize oksijen getirmek ve vücutlarımızı arındırmak için çok önemlidir.

 

Cilt Enfeksiyonları ve Yaralar ile Savaşır

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, güzellik deriden daha da derindedir. Cildinizin sağlığı; bağırsağınızın sağlığının, bağışıklık sisteminin ve hormonal dengenin bir yansımasıdır. Gerçek güzelliği elde etmek için, fiyatı yüksek cilt bakım ürünlerinde bulunan kimyasal bileşenlerle cildinizi yormak genellikle tahrişi daha da kötüleştirir. Hint yağı tamamen doğaldır ve sentetik içermez, ancak deriden emilebilir, böylece cildin görünümü için birkaç olumlu sonuç doğurur.

Her şeyden önce dolaşım ve kan akışı artar; bu da vücuda enfeksiyonlarla mücadele etmeyi ve yaraları iyileştirmeyi sağlar. Hint yağı, cilt bozukluklarının altında yatan nedenleri hedef alan doğal bir antibakteriyel, antifungal ve antimikrobik ajan gibi çalışır. Lenf akışı, hint yağı kullanımı ile gelişir, bu da hücrelerle ilgili toksinlerin atılmasının hızlanmasına yardımcı olur ve şişme, kızarıklık ve iltihaplanma düzeylerini düşürür.

 

Hormonları Dengelemeye ve Libidoyu İyileştirmeye Yardımcı Olur

Sindirim sistemindeki yağ moleküllerinin emilimini artırmak, sağlıklı hormonların oluşması için gereklidir. Hintyağı tüketimi, hormonları doğal olarak dengelemek için bir yol oluşturur. Ayrıca, hücrelerde ve çevresinde daha az toksin ve daha iyi kan akımı ile birleşince, cinsel organ fonksiyonu daha verimli çalışır ve insanlar daha az regl semptomları, yorgunluk, ruh hali dalgalanmaları ve depresyon yaşar.

 

Doğum Sırasında Yardımcı Olabilir

Rahim kasılmalarını hızlandırmak için, yüzyıllar boyunca hamile kadınlara tam süreli olarak hintyağı verilmiştir. Hintyağının doğum dayanıklılığı için işe yaramasının nedeni, yağdaki risinoleik asitin; uterustaki EP3 prostanoid reseptörünü aktive etmesidir. Doğum sırasında yardım için hint yağı kullanmanın bir dezavantajı ve hastanelerde yaygın olarak kullanılmamasının nedeni; bazı kadınların etkisinden dolayı mide bulantısı hissetmesidir.

 

 

Kuru, Tahriş Olmuş, Güneş Işığı veya Akneye Maruz Kalmış Cildi Düzeltir

Doğal bir antibakteriyel madde olan hintyağı, cildi iyileştirmek için hindistancevizi yağı gibi çalışır. Aynı zamanda mükemmel bir cilt nemlendiricisidir, antienflamatuvar leke tedavisi yapar ve yaşlanma kırışıklıkları gibi belirtileri erteleyebilir, çünkü kolajen ve elastin üretimini artırmaya yardımcı olur.

Sivilceleri sonsuza kadar iyileştirmek istiyorsanız, sorunun kaynağına gitmeniz gerekir. Hintyağında bulunan risinoleik asit; hafif akne ile mücadelede harika doğal bir çaredir. Cildin derinliklerine girdikçe, aynı zamanda tahriş olmuş cildi yumuşatır ve bakteri üremesine karşı savaşır.

 

Artrit Belirtilerini Azaltır

Hintyağı genellikle artrit ağrısı, eklem şişliği ve iltihap için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Ağrılı eklemlere, kaslara veya dokuya uygulanabilen ideal bir masaj yağıdır. Doğal antienflamatuvar özellikleri vardır. Emilim ve drenajı artırmak için hintyağı ile ağrılı alanlara topikal olarak masaj yapmayı ve ardından o bölgeye sıcak su torbası koymayı deneyin. Bu işlemi haftalık iki kez uygulamak ağrınızın fazlasıyla azalması ile sonuçlanabilir.