Hint At Kestanesi Varise Karşı Yoldaşınız

Hint At Kestanesi Varise Karşı Yoldaşınız

Hint at kestanesi son zamanlarda huzursuz bacak sendromunun tedavisinde ve varisin etkilerine karşı savaşta önemli bir yardımcı haline geldi. Bu kronik venöz rahatsızlığı gün geçtikçe toplum içinde daha fazla insanda görülmeye başladı. Varis ayrıca günlük aktivitelerimizi zorlaştıran, rahatsız edici bir hastalıktır. Ayrıca, hiç estetik olmayan, varisin en huzursuz edici durumlardan biri olmasını sağlayan bir etkeni vardır: çok meşakkatli olan tedavisi.

Neyse ki, at kestanesinin damar düzenlemede etkili olduğunu ve ödem atıcı özelliğini doğrulayan bir çok araştırma mevcut. Bu yüzden de tohumları bu hastalıkların tedavisinde sürekli kullanılıyor. Biraz gözlem ve uygun ilaç desteği ile birlikte birçok hasta sağlığına kavuşuyor. Burada, bu kestane türü hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Hint At Kestanesi nedir?

Hint at kestanesi ağacının ana vatanı Asya olmasına rağmen, dünyanın hemen hemen her yerinde görülebilir. Aslında bizler de bu ağacı sokaklarda, parklarımızda görmeye alışkınız. Her parçasının bu denli medikal özellik taşıması da çok şaşırtıcı:

  • Yaprakları: egzamada, adet dönemi sancılarında, incinme ve burkulmalara bağlı doku şişliklerinde tedavi olarak kullanılır, ve hatta eklem ağrılarına karşı bile çok yardımcıdır.
  • Kabuğu: sıtma ve dizanteri tedavisinde sıklıkla kullanılır, ayrıca lupus ve deri ülseri olan hastaların tedavisinde kullanılabilirliği araştırılmaktadır.
  • Çekirdeği: Üzerine en çok tez yazılıp araştırma yapılmış olan kestane kısmı burasıdır. Aescin maddesinin bacaklardaki şişlik ve ağrıları büyük ölçüde azalttığı binlerce bilimsel deney ile kanıtlanmıştır. Kılcal damarların diriltilmesi için harika bir ilaçtır ve kan dolaşımını sağlayıp bölgenin su toplamasını engeller. “Avrupa doğal ilaçlar veritabanı” bu bitkiyi “etkili” olarak tanımladığı gibi, Barselona Eczacılık Üniversitesi de, at kestanesinin damar sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini doğrulamıştır.

At kestanesi nasıl çalışır?

At kestanesinin içinde özel bir madde bulunur. Aescin adı verilen bu madde damarlarda kan dolaşımının normal olmasını sağlar. Bu madde aynı zamanda idrar yoluyla vücuda sıvı kaybettirerek ödem oluşumunun da önüne geçer. Özellikle bacaklarınızdaki damarlarda olan bilindik şişmelere, dizlerinizde hissettiğiniz ağırlığa ve çok büyük acılar veren kramplara iyi gelir.

At kestanesi kılcal damarların güçlenmesini sağlar, ödem atar ve şişlikleri azaltır. Özellikle bacaklarınızda “örümcek ağı” biçiminde damarlar belirdiğinde veya ülser baş gösterdiğinde tüketmeniz yararınıza olacaktır. Bazı uzmanlar, kestanenin hemoroide bile iyi geldiğini savunmaktalar.

At kestanesi nasıl tüketilir?

Hint-at-kestanesi

At kestanesini market ve pazarlarda rahatlıkla bulabilir, organik gıda marketlerinden kapsül halinde satın alabilirsiniz. Bunlar genellikle standart bir şekilde hap, krem, hatta bazen merhem halinde piyasaya sürülmüştür. En makul doz günde 400 miligramdır. Bu da günde 2 kapsüle karşılık gelir. Kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden sonra aldığınızda, gece meydana gelen krampların da önüne geçmiş olursunuz.

At kestanesinin herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Sizi önemli bir hususta uyarmalıyız: kestanenin yaprağını, kabuğunu veya çiçeğini asla çiğ olarak yemeyin. Çünkü bunlar zehirlidir. Laboratuvar ortamında hazırlanmış, zararlı etkenleri saf dışı bırakılmış güvenli ilaçları almanız en iyisidir. Ayrıca, eğer aşağıdaki kategorilerden birinde iseniz, kestane kapsülü tüketimine de dikkat etmelisiniz:

Hamile, şeker hastası (kestane kan şekerini yükseltebilir), ve karaciğer problemi olan bireyler kestaneye dikkat etmeli. Zira bu meyvenin her maddesi onlar için faydalı değil.

Uzun lafın kısası, hayatımızda her daim bulunan bu Asya kökenli ağaç, yaprağı, kabuğu ve içi ile kan dolaşımını düzenleyen bir arkadaş, ve bir çok insana yardımı dokunan doğal bir hazinedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz