Bizim beslenme sepetimize son yıllarda giren hindistan cevizi, Palmiyegiller ailesine ait ve tropikal iklimlerde yetişebilen bir meyvedir. Ağaçlarda oldukça uzun olan hindistan cevizlerinin kabukları tüylü ve kahverengiyken, iç kısımları ise bembeyaz yapıdadır. Hindistan cevizi şifalı bir besin olarak bilinmekte ve yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Yediğimiz, suyunu içtiğimiz, yağından şifa bulduğumuz hindistan cevizi; C, A ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Hal böyle olunca da cilt, saç ve vücut sağlığına oldukça faydalıdır. Bu sebeple de ilaçlarda, takviye gıdalarda, saç bakımı ve kozmetik ürünlerde, kremlerde hindistan cevizi kullanılır. Hindistan cevizi yağı ile hazırladığımız maskelerle cilt sağlığımızı destekleriz.

Yüzyıllık ömrü olan hindistan cevizi ağacı, genellikle 60-70 yıl boyunca devamlı olarak meyve verir. Bizim ülkemiz gibi tropikal olmayan bölgelerde yetişmesi çok zor olan hindistan cevizi bizim mutfaklarımıza genellikle toz halinde geliyor. Ancak faydaları artık tüm dünya tarafından bilindiği için meyve olarak da hindistan cevizi bulmak mümkün oluyor.

Hindistancevizi, kolay sindirilebilen yağdan yüksek miktarda içerdiği için iştah kesici özelliğe sahiptir ve bu nedenle de kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Hal böyle olunca da hindistancevizinin tüketimi çok daha fazla yaygınlaşmaktadır.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekleyen hindistancevizi mide ve hazımsızlık sorunlarına da büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Sri Lanka, Tayland, Malezya ve Fildişi sahillerinde doğal olarak yetiştirilen hindistancevizi yaşlanmayı yavaşlatıcı, hücre yenileyici özelliklere de sahiptir. Bu bakımdan hindistancevizinin kolaylıkla yetiştirilebildiği topraklarda yaşayanların yaşlanmayı durdurmak adına çok şanslı olduklarını söylemek mümkün.

Hindistan cevizi çeşitleri

Hindistan cevizinin bizim bildiğimiz türü dışında muskat hindistan cevizi olarak bilinen başka bir çeşidi de vardır. Küçük hindistan cevizi ya da Hint cevizi olarak da bilinen bu bitki, özellikle Karayip adalarında sıkça görülürken, anavatanı ise Grenada’dır. Tohumları baharat olarak kullanılan muskat hindistan cevizi, köri sosunun ana malzemesini oluşturuyor. Çok eski zamanlardan beri pek çok besinin içinde kullanılsa da bilinen bazı yan etkileri sebebiyle kullanım alanı oldukça daraltılmıştır.

Muskat hindistan cevizi; Hindistan, Sri Lanka, Filipinler gibi ülkelerde genellikle sıcak şarap üretiminde kullanılmakta ve ondan palmiye şarabı üretilmektedir. Bu bakımdan muskat hindistan cevizi lezzeti ve içeriği sayesinde özel bir önem taşımaktadır. Fakat gereğinden fazla tüketilmesi ya da süt ile birlikte yenmesi durumunda kişinin gerçekle hayali ayırt edememesine neden olabilmektedir. Bu bakımdan muskat hindistan cevizini tüketirken dikkat edilmelidir.

Hindistan cevizi nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi temizlendikten sonra birkaç delik açılarak suyu içilebilir. Ardından etli kısmı rahatça ayrılır ve yemek de kolaylaşır. Genellikle bir miktar şeker eklenerek tüketilen hindistan cevizinin bu şekilde daha rahat hazmedileceği düşünülmektedir. Fakat en sağlıklı yol şeker eklemeden tüketilmesidir. Hindistan cevizinin süt kısmına ananas suyu ekleyerek tüketildiğinde etkisi çok daha güçlü olacaktır. Hindistan cevizinin içinde bulunan süt ile maske hazırlandığında cildin sahip olduğu renk tonu bir ton açılacaktır. Bunun yanında cildin daha yumuşak ve esnek olmasına da yardımcı olur. Yaşlanmayı engelleyici özellikte olan hindistan cevizi, saçlarda kullanıldığında ise ipeksi bir doku kazandırır, saç dökülmelerinin, kırılmalarının önüne geçer. Bunların dışında hindistan cevizi tozunu pastalarda, tatlılarda ve daha pek çok besinde kullanmak mümkündür.

Hindistan cevizinin faydaları

Hindistan cevizi yaşlanmayı önler!

Yaşlanma karşıtı bir madde olan trans-zeatin hindistan cevizinin içeriğinde bolca bulunur. İşte bu sebeple de hindistan cevizi yemek, suyunu içmek, sütünden maske yapıp cilde uygulamak kesinlikle yaşlanma belirtilerini gidermeye yardımcı olacaktır. Özellikle yüzde oluşan kırışıklıklardan, kol ve boyun bölgesinde meydana gelen sarkmalara kadar pek çok cilt yaşlanması sorununa hindistan cevizi ile çözüm bulmak mümkün.

Hindistan  cevizi bağışıklık sistemini güçlendirir!

Hindistancevizi; antiviral, antifungal, anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sebeple de düzenli olarak hindistancevizi tüketimi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün. Uzmanlar hastalıklara karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için iki günde bir, bir çay bardağı kadar hindistancevizi suyu içilmesini öneriyor.

Hindistan cevizi kilo verme sürecini destekler!

Kilo almaya sebep olan en önemli etken, kesinlikle sık sık ve orantısız acıkıyor olmaktır. Hindistan cevizinin açlığı bastırma konusunda oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan hindistan cevizi tüketen kişinin uzun süre tok hissetmesi, yemek yeme isteğinin uzun süre bastırılması söz konudur. Bundan dolayı da hindistan cevizinin bir tür zayıflamaya destek bir besin olduğu söylenebilir. Hindistan cevizinin hem enerji verip hem de tok tutması sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vermek, aç kalmadığı için de diyete daha uzun süre devam edebilmek mümkündür.

Hindistan cevizi idrar yolları enfeksiyonunu önler!

Hindistancevizi kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır ve potasyum açısından oldukça zengin bir besin olduğu için sindirim sistemini destekler. Toksinlerin, zararlı maddelerden kolaylıkla atılmasını sağlar. Hal böyle olunca da düzenli olarak hindistancevizi tüketimi sayesinde sık sık idrara çıkan kişi idrar yolları enfeksiyonundan korunmuş olur.

Hindistan cevizi kemikleri güçlendirir!

İçerdiği kaliteli, zengin vitaminler ve mineraller sayesinde hindistancevizi kemikleri ve kasları güçlendirir. Bu bakımdan özellikle kemiklerin gelişme dönemi olan çocuklukta ve kemik yıkımı sürecinin yaşandığı ileri yaşlarda hindistancevizi tüketimi daha çok önerilir.

Hindistan cevizi cilt sağlığını korur!

Cilt bakım ürünlerinin pek çoğunun içeriğinde hindistan cevizi bulunması çok da tesadüf değildir. Zira hindistan cevizi sütü ve yağı cildi besleyici, nemlendirici, onarıcı, cilde canlılık, parlaklık verici etkilere sahiptir. Cildinizi doğal yoldan beslenmek, bakımını yapmak istiyorsanız; düzenli olarak hindistan cevizi tüketmenizi, hindistan cevizi yağı ve sütü ile cildinize masaj yapmanız önerilir. Hatta hindistan cevizinin cilt tonunu eşitleyici, dengeleyici özelliği sayesinde zamanla, güneşin ya da zararlı kimyasalların etkisiyle oluşan renk dengesizliklerinden, lekelerden hindistan cevizi ile kurtulmak da mümkün olabilir. Bu bakımdan cilt bakım ürünleriniz, maskelerinizin bir miktar hindistan cevizi içermesine özen gösterin.

Hindistan cevizi saçları besler, güçlendirir!

Her şeyden önce şunu belirtmekte fayda var ki, cilt için faydalı olan her doğal ürün, kesinlikle saç için de faydalıdır. Zira saç da kafa derisinde, yani cildimizin bir parçasında ortaya çıkıp büyüdüğü için saçın bağlı olduğu cildi beslemek demek, saçları beslemek demektir. Bu bağlamda saç sağlığını koruduğu iddiasıyla piyasaya çıkan şampuanların pek çoğunun içeriğinde hindistancevizi ya da hindistancevizi sütü bulunmaktadır. Zira hindistancevizi, yaşlanma karşıtı olmasının yanında bir de nemlendirici ve nem dengesini düzenleyici etkiye sahip kaliteli bir besindir. Özellikle cildinin kuru olması ya da pul pul dökülmesi sonucunda saç sağlığının kaybedildiği, saç dökülmesi sorununun yaşandığı vakalarda kafa derisine hindistancevizi sütü ile masaj yapılması önerilir. Başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun hemen her bölümünün sağlığını desteklemek için kullanılabilen hindistancevizi yağını ya da sütünü kafa derisine ve saçlara sürerek ekstra bir nem ve canlılık kazandırmak mümkündür. Kepek sorunu yaşayan kişilere önerilen maskelerin içindeki malzemelerden birisi mutlaka hindistancevizi yağı oluyor.  Tüm bunlardan yola çıkarak hindistancevizi yemek, hindistancevizi sütü ya da suyunu içmek, saç diplerine ve saç tellerine hindistancevizi yağı ile masaj yapmak kesinlikle genel saç sağlığını destekleyecek, pek çok saç sorunundan doğal yollarla kurtulmanızı sağlayacaktır.