Herpes Zoster (Zona) Teşhisi ve Tedavi Yolları

  • HASTALIKLAR
  • Herpes Zoster (Zona) Teşhisi ve Tedavi Yolları için yorumlar kapalı
  • 1.262 kez görüntülendi

Herpes Zoster (Zona) Teşhisi ve Tedavi Yolları

Herpes zoster teşhisi genellikle kişinin vücudunun hemen hemen her yerinde olabilen ve kırmızı kabarcıklar ile görüntü verip yayılabilen bir rahatsızlıktır. Herpes genel anlamı ile uçuk anlamına gelir ve herpes uçuklarının zoster ile yani zona rahatsızlığı ile bir olarak göründüğü bu rahatsızlık genellikle 60 yaşın daha üstünde olan kişilerde daha sık oranla görünür. Bu ebette daha genç yaşlarda olmayacak anlamına gelmiyor ama yapılan araştırmalar ilerleyen yaşlarda daha çok sık çıktığını gösteriyor.

Herpes Zoster teşhisi cilt doktoru tarafından teşhis edilecek ve hatalık kesinleşince kişi uunsüre tedavi altına girecektir. Genellikle hasta günde 3 ya da 4 kere bir ilaç almak durumunda kalır ve belli aralıklar ile durum kontrol edilir.

zona belirtileri resimli

Herpes Zoster sadece vücutta değil, hem erkek hem de kadınların genital bölgelerinde de çıkabilir ve ilk zamanlar başka hastalıklar ile de karşılaştırılabilir.

Heroes Zoster genellikle ilaç ile tedavi edilebilen bu durum, çok ciddi safhalarda hastaneye yatış ile de tedavi altın alınmasına sebep olabilir. Özellikle yaraların çok ciddi lezyon oluşturmaları ve yüz bölgesinde de oluşu hastaneye yatışı tetikleyebilir.  Göz tutulumu da yaşamaya başlayabilen bu hastalar sürekli kontrol altında tutulur ce tedavileri aksatılman yapılır.

Herpes Zoster tedavisi ilaçlar ile baskılanabilen ve zaman zaman tekrar edebilir ama doğru bir tedavi sizi uzun süre rahatlatacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.