Her Kadının Bilmesi Gereken 7 Şaşırtıcı Artrit Belirtisi

  • Genel Sağlık
  • Her Kadının Bilmesi Gereken 7 Şaşırtıcı Artrit Belirtisi için yorumlar kapalı
  • 2.368 kez görüntülendi

Her Kadının Bilmesi Gereken 7 Şaşırtıcı Artrit Belirtisi

Yalnızca ABD’de kadınların yaklaşık% 23’ü yaşlandıkça artrit ile karşılaşmak zorunda. Ağrılı eklemler, artritin başlangıcıyla ilişkili en yaygın semptomdur, ancak dikkat edilmesi gereken daha birçok semptom vardır.

Osteoartrit (OA), romatoid artrit (RA), fibromiyalji ve gut gibi 100’den fazla farklı artrit türü ve ilgili hastalık vardır. Diğer birçok hastalık gibi, bireyler hastalıkla farklı şekillerde yüzleştikleri için tek bir deneyim veya semptomlar tüm hastalar üzerinde genelleştirilemez. Pek çok hasta eklem ağrısı başlamadan önce bile farklı semptomlar yaşar. Boise’deki St. Lukes Sağlık Sisteminde bir ortopedi uzmanı olan Kevin Shea’ya göre, “insanlar acı çekmeden önce başka şeylerin ortaya çıktığını fark ediyor.”

Bu semptomlara dikkat etmek, etkilenen bireyler için faydalı olabilir. Yeni başlayanlar için erken teşhis ve uygun tedavi, hastaların hastalığın başlangıcını ve ilerlemesini geciktirmesine yardımcı olabilir. Ayrıca doktorlar, hastalarda ağrı ve şişliği azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar uygulayabilir. Yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri, daha uzun süre sağlıklı ve aktif kalmak için hasta tarafından uyarlanabilir.

Artriti erken yakalamak için bilinmesi gereken erken göstergelerin listesi aşağıdadır:

1. Deri Döküntüleri

Bazen bir alevlenmeye ciltte kızarıklıklar eşlik edebilir. Bu kızarıklık, psoriatik artrit adı verilen başka bir artrit türünde de yaygındır.

2. Eklemlerde Şişlik

Eklem sertliği ile birlikte ortaya çıkabilecek bir başka semptom şişliktir. Sıvı ekleme girer ve bu da şişkin ve kabarık görünmesine neden olur.

Şişlik daha çok kalça ve diz eklemleri gibi ağırlık taşıyan eklemlerde ortaya çıkar ve eklemlerin sadece birinde veya her ikisinde oluşabilir. İltihaplanma ile başlangıç ​​zamanlaması genellikle sertliğin tersidir ve günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkma eğilimindedir.

3. Bağlı Tendonlar

Pek çok insanın artrit ile ilişkili olduğunu bilmediği bir başka şaşırtıcı semptom da tendonların yakalanmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, tendonlar bağlıymış gibi hissediyorsa, artritin erken bir göstergesi olabilir.

Bazı kişilerde, tendonlarının birbirine takıldığı hissi, herhangi bir ağrı başlamadan önce ortaya çıkar.

4. Kronik Yorgunluk

Artritte şişlik ve ağrı sık görülen olaylardır, ancak dikkat edilmesi gereken diğer bir semptom kronik yorgunluktur. Romatoid artrit, diğer herhangi bir artrit türünden farklıdır ve otoimmün bir hastalıktır.

Vücudun bağışıklık sistemi eklemlere saldırır ve bu da ya eklemlerde yoğunlaşabilen ya da vücuda yayılabilen iltihaplanma ile sonuçlanır. Vücut iltihapla başa çıkmakta zorlanır ve sonuç olarak yorgunluk bir yan etki haline gelir.

5. Azalan İştah ve Ateş

Romatoid artrit, etkilenen kişilerde iştah ve ateşin azalmasına da neden olabilir. Romatoid artrit ile uğraşan kişiler, bir gün eklemlerin iyi ve diğer gün aşırı derecede ağrılı olmasıyla birçok iniş ve çıkış yaşayabilir.

Bu periyodik bölümlere alevlenme adı verilir ve çok öngörülemez.

6. Eklem Sertliği

Artritin en erken belirtisi eklemlerdeki sertliktir. Sertlik günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir, ancak sabahları vücudun tam olarak aktif olmadığı zamanlarda ve ayrıca sandalyede oturmak gibi uzun süreli dinlenme dönemlerinden sonra daha sık görülür.

Eklemler sıkışma eğilimindedir ve tamamen hareket ettirmek veya hareket ettirmek daha zordur. Bazı insanlar için diğer tarafa geçmek yerine bir tarafa geçmek zor olabilir.

7. Sınırlı Hareket Aralığı

Artritin bir başka semptomu, hareket açıklığındaki bir sınırlamadır. Artritten muzdarip insanlar, eskisi gibi aynı mesafeye uzanamayacaklarını veya uzanamayacaklarını görebilirler.

Bu durumu iyileştirmek ve eklem aralığı ve esnekliği korumak için egzersizler yapılabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.