Her Gün Kullanabileceğiniz 25 Şifalı Bitki

Her Gün Kullanabileceğiniz 25 Şifalı Bitki

Doğanın İyileşme Yetkisi

Doğanın olağanüstü iyileştirici, besleyici ve gençleştirici güçleri vardır ve bir bitkisel ilaç her zaman alopatik veya ilaç tedavisi için daha akıllı bir seçenektir. İlaçların aksine, bitkilerin herhangi bir yan etkisi yoktur ve bunlar sizin en güvenli seçeneğinizdir. Örneğin, uçucu yağları veya papatya gibi çiçek çaylarını alın. Onlarca yıldır, çiçeklerin sakinleştirici ve gençleştirici özellikleri nedeniyle selamlanmıştır. Alışkanlık oluşturmazlar ve tüm yaş grupları ve cinsiyetler tarafından hoş görülebilirler. Son zamanlarda yapılan bir çalışma papatya özlerinin uykusuzluk veya uyku bozuklukları için herhangi bir reçeteli ilaç kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Benzer şekilde, uçucu yağlar, canlı nane yağı, daha iyi iyileştirici özelliklere sahiptir ve bir dizi ciddi yan etki ile vücudunuzu rahatsız eden, farmasötik ilaçlara kıyasla, irritabl bir barsak sendromu için daha etkili bir çözüm olarak işlev görür. Sabah rahatsızlığı için en iyi ilaç olarak zencefil, kan basıncını düşürmek için büyük bir tedavi olarak hibiscus çay ve boğaz ağrısının en hızlı ve en kolay tedavisi olarak adaçayı kanıtlayan sayısız araştırma yapıldı.

Küçük bir alerjiniz veya enfeksiyonunuz varsa, hafif bir doğal tedavi seçmeniz ve diğer ciddi sağlık sorunları için ağır reçeteler bırakmanız en iyisidir. İşte dikkat çekici kullanım alanları olan ve sayısız hafif sağlık sorunundan kurtulmanıza yardımcı olabilecek en sevdiğimiz bitkilerden 25 tanesi. Hepsi inanılmaz derecede etkili ve çok güvenli, bu yüzden onları çocuklarınıza uygulamaktan çekinmeyin. Bununla birlikte, sağlık rejiminin bir parçası yapmadan önce, söz konusu otu tartışmak için doktorunuza danışmak en iyisidir, çünkü çoğu zaman bazı otlar ilacın seyrini bozar ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Burada, olağanüstü sağlık yararlarından yararlanabilmek için kilerinizde stoklamanız gereken 25 bitkiye bir göz atın:

1. Mürver

Onlarca yıldır, mürver çiçekleri ve meyve özleri, şiddetli veya hafif soğuk algınlığı ve ateş için en etkili bitkisel tedavi olarak kabul edilmiştir. Çok güçlü bir antiviral profildirler ve vücudun influenzaya karşı güçlendirilmesine yardımcı olurlar. Mürver çayı, o korkunç akıntısı burnundan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şeydir ve yapımı oldukça kolaydır. Sadece 1 bardak su kaynatın ve 2 çay kaşığı ekleyin. kurutulmuş mürver çiçekleri. İçeriği 10 dakika kadar dik tutun, sonra boşaltın ve isterseniz bir tatlandırıcı ekleyin. Sıcak ve buharlıyken çayı içtiğinizden emin olun ve en iyi sonucu elde etmek için en az günde üç kez alın. Hatta meyve özleri alabilir ve bunları paketteki talimatlara göre kullanabilirsiniz. Mürver, sağlık endişelerini dile getirmez ve tamamen güvenli bir bitkisel ilaçtır.

2. Calendula ( Aynı Sefa)

Bitkisel terimlerle calendula officinalis olarak adlandırılan calendula, mide, boğaz ve ağızdaki iltihaplanma için en eski geleneksel ilaçtır. Tahrişi gidermek, yaraları ve kızarıklıkları gidermek için merhem veya krem ​​olarak kullanabilirsiniz.

Merhem kullanın, gerekirse en az günde üç kez veya daha fazla kullanın. Ya da sadece 2 çay kaşığı bir bardak su kaynatın. yaprakları ve 10 dakika boyunca dik. Suyu süzün ve bir çay gibi tüketin ya da enfeksiyonu gidermek ve ağzınızdaki korkunç ağrıları yatıştırmak için gargara kullanın. Bu bitki ile ilgili herhangi bir sağlık endişesi yoktur.

3. Meyan kökü

Glycyrrhiza glabra veya meyankökü dediğimiz gibi, hafif öksürükleri hafifletmeye, boğaz ağrısını hafifletmeye ve mukoza zarlarını gevşetmeye yardımcı olan oldukça etkili anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda vücudunuzdaki gastrointestinal sistemi iyileştirmek ve gençleştirmek için mükemmel bir çözümdür.

Meyan kökü çayı için bir bardak su kaynatmanız ve 1 çay kaşığı atmanız gerekir. kurutulmuş ve dilimlenmiş meyan kökü. Karışımın bir süre dikleşmesine izin verin ve günde en az üç kez içirin. Ya da her gün 3.000 mg tüketen bir haftalık bir meyan kökü kursuna başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, durumunuz 7 gün sonra iyileşmezse, dozajınızı arttırmayın. Bu bitkinin bir haftadan uzun bir süre yüksek dozlarda alınması, kan basıncında anormal bir artışa ve vücudunuzda potasyum eksikliğine neden olabilir.

4. Kekik

Thymus vulgaris, tıkanıklık ve öksürük için mükemmel bir çözümdür. Kekik, yüksek miktarlarda uçucu yağ ile birlikte güçlü antispazmodik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Kekik çayı tamamen son derece kolaydır, tek yapmanız gereken bir bardak su kaynatmak ve 1 çorba kaşığı eklemektir. taze kekik veya kurutulmuş yapraklar. Çayı tatlandırmadan ve tadını çıkarmadan önce karışımı 10 dakika ısıtın. Günde en az 3 bardak aldığınızdan emin olun.

5. Kızılcık

Vaccinium macrocarpon veya bildiğimiz kadar yaban mersini, mesane enfeksiyonları için mükemmel bir ilaçtır ve etkinliği yüzyıllardır selamlanmıştır. Aynı zamanda kronik prostatitin etkilerini ve semptomlarını azaltır.

Her gün en az 2 bardak kızılcık suyu için veya her zaman konsantre kızılcık özü kapsülleri alabilirsiniz, günde iki kez en az 400-500 mg aldığınızdan emin olun. Kızılcık herhangi bir sağlık endişesi yaratmaz ve tüm yaş grupları ve cinsiyetler için güvenlidir.

6. Ashwagandha ( Morsalkım )

Withania somnifera olarak da bilinir, bağışıklık sisteminizin sağlığını artıran, kaygıyı ve stresi azaltan tonik güçlü bir şekilde enerji verici ve canlandırıcıdır. Aynı zamanda sindirim sisteminizi sağlıklı ve güçlü tutan dikkat çekici anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Güzel bir bardak ashwagandha çayı demleyebilirsiniz, tek ihtiyacınız olan bir bardak su veya süt ve 1 çay kaşığı. kurutulmuş ve dilimlenmiş ashwagandha kökü. Bu karışımı en az 10 dakika kaynatın, süzün ve bir kaba dökün. En iyi sonuçlar için sıcak ve günde en az iki kez içilir. Her zaman 500 mg standart ekstrakte alabilir ve günde üç kez tüketebilirsiniz. Ancak, tiroid hormonlarını uyarırken, sütünüzü göğsünüze yatıştırmanın yanı sıra, bir tiroid probleminiz varsa veya bebeğinizi emziriyorsanız, bu bitkiden uzak durun.

7. Limon Balsamı

Melissa officinalis, daha çok popüler olan melisa denir. Sindirim sorunları ve kolik sorunları ile birlikte, endişe, stres ve gerginliği yatıştırıcı süper etkili bir özeliktir. Ayrıca limon kreması kremleri ateşin neden olduğu kabarcıklar için en iyisidir. Limonlu melez çay muhtemelen onu tüketmenin en iyi yoludur.

6 bardak taze limon yaprağı ile bir bardak su kaynatın ve tadınızı arttırmak için bir tatlandırıcı ekleyin. Bu çayı gün boyu alabildiğin kadar iç.

8. Sarımsak

Otlar ailesinde allium sativum olarak bilinen sarımsak, soğuk algınlığı, gezgin ishali ve sinüs tıkanıklığı için asırlık bir tedavidir. Ayrıca yüksek tansiyonu düzenleyebilir ve azaltabilir.

Her gün en az 2 diş taze sarımsak tükettiğinizden emin olun. İshali tedavi etmek istiyorsanız, her gün 4-8mg enterik kaplı sarımsak alın. Bununla birlikte, sarımsak warfarin ile sağlıklı bir eşleşme yapmaz.

9. Hatmi

Daha yaygın olarak lokum olarak adlandırılan bir kamp muamelesi olarak bilinen Althaea officinalis’in kökleri ve yaprakları, mide bağırsaklarınızın etrafındaki dokularla birlikte, boğazınızın ve ağzınızın iç yüzeyini kaplayan müsilaj ile aşırı derecede doludur.

Mide ekşimesi, minör GI iltihabı ve boğaz ağrısı için mükemmeldir. Hatmi çayı için dilim kökü veya 2 çay kaşığı bir bardak su kaynatmanız gerekir. hatmi yaprakları. Karışımı en az 2 saat ısıtın ve tadınızı arttırmak istiyorsanız tatlandırın.

10. Mullein ( Sığırkuyruğu )

Yaygın halk tarafından Mullein olarak bilinen Verbascum Thapsus, göğüs tıkanıklığı, kulak ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürük için mükemmel bir çözümdür.

Mullein çayı 1 bardak kaynar suya ve 2 çay kaşığı, mullein yaprağı gerektirir. Bir tatlandırıcı ilave etmeden önce karışımı 10 dakika ısıtın ve sıcak olarak içmeye bırakın. Bu çiçeği kulak yağı olarak bile kullanabilirsiniz.

11. Catnip ( Kedi Nanesi )

Daha popüler olarak catnip olarak bilinen Nepeta cataria, sindirim sisteminizi düzenlemek ve mide enfeksiyonunu azaltmakla birlikte stres, gerginlik ve kaygıyı azaltmak için popüler bir çözümdür.

Catnip çayı hazırlamak son derece kolaydır, sadece 1 bardak su kaynatın ve 5 taze catnip yaprağı veya 1 çay kaşığı ekleyin. kurumuş yapraklar. Demlenmeyi 10 dakika kadar dik tutun ve sonra süzün. İsterseniz bir tatlandırıcı ekleyin ve etkili sonuçlar için günde en az iki kez tadını çıkarın. Bu bitki ile ilgili herhangi bir sağlık kaygısı yoktur, tüm yaş grupları ve cinsiyetler için kesinlikle güvenlidir.

12. Süt Devedikeni

Süt devedikeni olarak da adlandırılan Silybum marianum, böbrekleri ve karaciğerleri toksik elementleri, zararlı ilaçları ve alkolü dışarı aktararak ağır hasardan koruyan etkili bir bitkidir. Herhangi bir bitkisel dükkandan süt devedikeni özü alabilirsiniz. Her gün en az 500-700mg aldığınızdan emin olun.

13. Ekinezya

Bu güçlü bitki bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte soğuk algınlığını azaltan güçlü bir antiviral profile sahiptir.

Ekinezya çayı ılıman bir soğuk için mükemmel bir çaredir, sadece bir bardak su kaynatın, 1 çay kaşığı içine dökün, kurutulmuş ve dilimlenmiş Ekinezya kökü ve en az 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. En iyi sonucu almak için her gün 3 bardak bu çay içilir. Hatta 5ml Echinacea özü ile biraz tentür bile tamir edebilirsiniz, sadece vücudunuzu soğuk algınlığı yakaladığınız anda günde 5-6 kez tükettiğinizden emin olun. Son bir şey, kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın, çünkü Echinacea bazı alerjik reaksiyonlar bildirmiştir.

14. kaygan karaağaç

Terlik yetiştiriciliği için süslü bir bilimsel isim olan Ulmus rubra, FDA onaylı, öksürük, mide ekşimesi ve boğaz tahrişi için reçetesiz bir tedavidir. Pastiller muhtemelen bu bitkinin en iyi kaynağıdır, ya da kendinize bir kaygan karaağaç çay düzeltebilirsiniz.

Sadece bir bardak su kaynatın, 2 çay kaşığı içine atın. toz kaygan karaağaç kabuğu ve karışımı 10 dakika boyunca dik. En iyi sonuçlar için bu çayı günde en az üç kez alın.

15. Kava

Daha yaygın olarak kava olarak bilinen Piper methysticum, kaygı ve stresi hafifletmek için harika bir çözümdür ve vücudunuzu rahatlatan ve zihninizi gevşeten harika kas gevşetici sonuçlara sahiptir.

Kava çayı çok kolay ve lezzetli, bir bardak su kaynatın ve 1 çay kaşığı içine atın. kurutulmuş kava. Karışımı 10 dakika kaynatın ve günde en az 2 fincan içmeye dikkat edin. Kava kökü ekstresi bulabilirseniz, günde 200 mg’dan fazla almayın. Ancak, karaciğer enfeksiyonunuz varsa veya daha sık alkol kullanıyorsanız, bu bitkiden uzak durun.

16. Ginseng

Bu bitki fiziksel veya zihinsel stres olsun, yorgunluğu önlemekte ve yatıştırmakta harikalar yaratıyor. Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir ve ayrıca erektil disfonksiyonu azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

Ginseng çayı 1 çay kaşığı bir bardak kaynar su gerektirir. kurutulmuş ve dilimlenmiş ginseng kökleri. Her gün en az iki bardak bu çayın tadını çıkardığınızdan emin olun. Veya gün boyunca 400 mg standart bir ekstrakt tüketirsiniz.

17. Hibiscus

Hibiscus sabdariffa’nın hafif diüretik özellikleri vardır ve yüzyıllardır şiddetli soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve kan basıncını düşürmek için geleneksel bir ilaç olarak selamlanmıştır.

Hibiscus çay besleyici ve lezzetlidir ve tek yapmanız gereken 1 bardak su kaynatmak ve 2 çay kaşığı kurutulmuş hibiscus çiçek atmak. Karışımı 10 dakika boyunca dikleştirin ve tadı geliştirmek için bir tatlandırıcı ekleyin. En iyi sonuçları elde etmek için her gün iki bardak ebegümeci çayı aldığınızdan emin olun. Veya her gün iki adet 1000mg kapsül tüketebilirsiniz.

18. Chasteberry ( Hayıt )

Chasteberry, PMS semptomlarını ve bunlara eşlik eden ağrıyı azaltmak için en iyi bitkidir. Her zaman bu meyvenin kapsüllerini alabilir ve her gün en az 400-500 mg tüketebilirsiniz. Veya sabahlarınıza 2-3 ml tentür ile başlayabilirsiniz. Bu bitki ile ilgili herhangi bir sağlık endişesi bulunmadığından, PMS semptomlarını gidermek istediğinizde keyfini çıkarın.

19. adaçayı

Başlangıçta Salvia officinalis olarak adlandırılan adaçayı, hafif soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Almanlar bunu, anormal terleme için en iyi çare olarak görüyor ve araştırmalar, bu bitkinin, menopoz semptomlarıyla birlikte gece terlemesini azaltmak için harikalar yarattığını ortaya koyuyor.

Adaçayı çayı, bir boğaz ağrısı için, hatta gargara için en iyi çözümdür. Yani, bir bardak su kaynatın ve 1 sn. adaçayı yaprakları. Süzmeden önce karışımın biraz kurumasını sağlayın ve sıcakken için. Bunun yerine bazı kuru yaprak kapsülleri almaya karar verdiyseniz, her gün en az iki 500 mg doz aldığınızdan emin olun. Ancak hamileyseniz, bundan uzak durun.

20. Şerbetçiotu

Şerbetçiotu, daha popüler şerbetçiotu olarak bilinen, en iyi doğal uykuya yol açan ilaçtır. Endişeyi, huzursuzluk, stres, gerginlik duygularını yatıştırır ve büyük miktarlarda tüketmeniz bile gerekmez. Uykusuzluk ve menopoz semptomları için mükemmel bir tedavidir.

Herhangi bir bitkisel dükkandan şerbetçiotu kapsülleri alabilir ve günde iki kez 200-300mg kapsül tükettiğinizden emin olun. Ya da sağlam ve derin bir uyku için yatağa girmeden hemen önce 4ml’lik bir tentür alabilirsiniz. Bununla birlikte, dozajınızı ağır sedasyona neden olabileceğinden ve otun etkisi altındayken, tekerleğin arkasına oturmayın ya da ağır makineler içeren bir işlem yapmayın.

21. Zencefil

Zencefil bulantı, mide enfeksiyonları ve kusma için çok etkili bir tedavidir ve taze demlenmiş zencefil çayı grip ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zencefil çayı yapmak için 1 bardak su kaynatmanız ve 1 çay kaşığı atmanız gerekir. zencefil kökü veya ½ çay kaşığı. kurutulmuş zencefil tozu. Süzdürmeden önce içindekileri yaklaşık 10 dakika dik tutun ve bir tatlandırıcı ekleyin. En iyi sonuçları elde etmek için günde en az 2 bardak içilir. Bunun yerine kapsül almak istiyorsanız, günde iki kez 250-500 tükettiğinizden emin olun. Bununla birlikte, zencefilin yalnızca küçük miktarlarda tüketildiğinde sağlıklı olduğunu daima unutmayın. Çok miktarda alırsanız, ciddi bir mide yanmasına neden olabilir ve midenizi üzebilir. Ayrıca, hamileyseniz, her gün 1500 mg’dan fazla kuru zencefil tüketmediğinizden emin olun.

22. At Kestanesi

Ot ailesinde Aesculus hippocastanum olarak adlandırılan At Kestanesi, temelde uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra bacağınızın damarlarında kan havuzlarının birikmesi olan kronik venöz yetmezlik için güçlü bir bitkisel tedavi yöntemidir. Ayrıca varisli damarları tedavi eder ve bir yaralanmanın neden olduğu şişliği ve yumuşaklığı azaltmak istiyorsanız, anında rahatlamak için topikal bir krem ​​veya jel olarak kullanabilirsiniz.

At kestanesi tohumu özü herhangi bir bitkisel dükkanda kolayca kullanılabilir ve her gün iki kez üç kez 600mg almanız gerekir. Bununla birlikte, sadece tam olarak hazırlanmış ve işlenmiş tohum özütlerini seçtiğinizden emin olun, çünkü işlenmemiş olanlar zararlı ve toksiktir.

23. St. John’s Wort ( Sarı kantaron )

Hypericum perforatum veya St John’s Wort, hafif depresyon vakaları için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca menopoz ve PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir ve karayılan otuyla eşleştirildiğinde en iyi sonucu verir.

En iyi sonuçları elde etmek için günde üç kez 400-600 mg standartlaştırılmış bir özü tüketmelisiniz. Bununla birlikte, bitki-ilaç etkileşimi riski çok yüksektir, bu nedenle reçetedeyseniz, St John’s Wort kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

24. Karayılan otu

Actaea racemosa olarak da bilinen karayılan otu, menopoz semptomlarını ve bunların neden olduğu ağrıyı hafifletmek ve rahatlatmak için popüler bir bitkisel çözümdür. Artrit ağrısı ve adet krampları için mükemmel bir tedavidir.

Günde üç kez 1-2 ml tentür alabilir ya da etkili kılmak için günde en az iki kez 20-80 mg standart bir ekstrakt tüketebilirsiniz. Ciddi bir yan etkisi yoktur, ancak çok az olası karaciğer hasarı vakası meydana gelmiştir, ancak sadece bitki yanlış tanımlanırsa. Bu nedenle, bu bitkiyi güvenilir bir satıcı veya tanınmış bir bitkisel dükkan için satın almak çok önemlidir.

25. ısırgan otu

Isırgan olarak daha yaygın olarak bilinen Urtica dioica, mevsimsel alerjiler için harika bir çözümdür. Bir çalışma ısırgan otu köklerinin, genişlemiş prostat semptomlarını yatıştırıp rahatlatabildiğini ve tüketmenin en iyi yolunun, bir fincan sıcak çay yapmak için taze, dondurulmuş kurutulmuş ısırgan otu yaprakları kullanmak olduğunu ortaya koydu. Güçlü beslenme ve antiseptik özelliklere sahiptir. Isırgan otu çayı için bir bardak su kaynatmanız ve 2 çay kaşığı atmanız gerekir. ısırgan otu Karışım yaklaşık 10 dakika boyunca dik olsun ve tadı geliştirmek için tatlandırıcı ilave edin. Etkili sonuçlar için günde en az 3 bardak içmelisiniz.

Dondurulmuş kuru ısırgan kapsülleri her zaman tüketebilirsiniz, ancak günde iki kez en az 350-500 mg aldığınızdan emin olun. Isırgan otu kökü kullanıyorsanız, günde en az 400 mg alın. Bitkiden taze ısırgan otu çıkarırken, ellerinizin ıslanmadığından veya tahriş olmadığından emin olmak için ellerinizi eldivenlerle örtün. Bunun dışında, yemek pişirmede de kullanılabilecek son derece güvenli bir bitkidir.

Doğanın tüm sorunlara cevabı olması ve insan vücudunu rahatsız eden her hastalık veya enfeksiyon için, onu iyileştirebilecek sayısız bitki ve çiçek var mı? Yukarıda belirtilen şifalı bitkiler sadece doğanın bize bakma, bizi besleme ve gençleştirme yoludur. Peki, bu otlardan hangisini hemen kilerinize ekleyeceksiniz?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz