Hemoglobin Seviyesini Artıracak Meyveler !

Hemoglobin Seviyesini Artıracak Meyveler !

Hemoglobin, oksijeni akciğerlerden hücrelere taşıyan kanın önemli bir bileşenidir. Hemoglobin seviyesi Yetişkin erkekler için 14 ila 18 mg/dl, Yetişkin bayanlar için 12 ila 16 mg/dldir. Düşük bir hemoglobin seviyesi yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, soluk cilt, kırılgan tırnaklar, hızlı kalp atışı ve iştahsızlık gibi belirtiler verebilir. Hemoglobin seviyesi önemli ölçüde düşerse, anemi tanısı konur ve belirtilerin şiddeti artabilir. Kadınların hamilelik veya düşük dönemlerinde hemoglobin düzeylerinin düşmesi yaygın olarak görülür. Fakat bunun arkasında başka nedende olabilir. En yaygın görülen nedeni beslenme eksikliği, demir, folik asit, C vitamini ve B12 vitamini eksikliğidir.Cerrahi operasyonlar, sık sık kan bağışı, kemik iliği hastalığı, kanser, böbrek problemleri, artrit, diyabet ve mide ülseri gibi hastalıklar bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

 

Neyse ki, hemoglobin düzeylerini artıran bazı meyveler var bunları tüketerek hem hemoglobin seviyesini yükseltebilirsiniz hemde kansızlığı giderebilirsiniz.

İşte bu meyveler :

1. Kurutulmuş Domates
Güneşte kurutulmuş domatesler, taze domateslerden daha uygundur, çünkü kavanozlarda satılmaktadır. Onları omletinize, salatanıza , çorba ve zeytinyağlılarınıza ayrıca başka bir öğüne ekleyebilirsiniz.

2. Kuru Üzüm
Düşük seviyedeki hemoglobin, demir eksikliğinin bir sonucu olabilir. Öyleyse kuru üzüm veya kuru üzüm gibi demir bakımından zengin besinler tüketdiğinizden emin olun . Kuru üzüm tüketirken yulaf ezmesi, tahıl veya yoğurtta ekleyebilirsiniz. Diyabetikseniz, yüksek glisemik indeksi glikoz seviyesini önemli ölçüde artırabildiğinden üzümü ılımlı dozlarda tüketitiğinizden emin olun.

3. Dut
Özellikle siyah ( Kara ) dut demirden zengin meyvelerden biridir. Hemoglobin seviyesini yükselten bir makro besin maddesi olan dut’ta protein de bol miktarda bulunur.

4. Kuru Kayısı
Kurutulmuş kayısı hem demir hem de vitamin C bol miktarda bulunmaktadır. Bu meyve ayrıca kabızlığı hafifleten önemli bir besin maddesi olan lif barındırır ve oldukça faydalıdır. Nefis bir atştırmalık için, kuru kayısı ve yulaf ezmesini birleştirip tüketin.

5. Nar
Narlar vücudunuzdaki demir seviyesini artıran etkileyici miktarda C vitamini içerir. Onları salatada kullanabilir veya sadece nar suyu olarak tüketebilirsiniz.

6. Karpuz
Bu sulu meyve bol miktarda demir ve C vitamini barındırır. Yaz boyu karpuz tüketerek kanınızı yükseltebilirsiniz. Bir serinletici meyveyi ayrıca yaz salatalarınada ekleyebilirsiniz.

7. Kuru Erik
Yüksek lif seviyesinden dolayı kuru erik güçlü müshildir. Kabızlıkları hafifletebilir, hemoglobin düzeylerini yükseltebilir ve birçok başka rahatsızlıkları tedavi edebilir. Kuru eriği keklerinize ve lezzetli yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Lif seviyesinin yüksek olması nedeniyle, çok fazla tüketmeyin .

8.Hurma
Hurma demir seviyesini yükseltir ve tokluk hissi vererek daha uzun süre acıkmayı engeller. Şeker hastalığınız varsa, bunları orta derecede tüketin.


9. Frenk üzümü ve Kuş üzümü
Yaban mersine benzer şekilde, kurabiyelerde kullanılan bu meyveler protein , demir ve kan sayınızı artıran önemli besinlerdendir. Krep, hamur işleri yaparken kuş üzümü kullanabilirsiniz.

Bu meyvelerin yanında, fıstık deniz ürünü balık, yağsız kırmızı et, ciğer, tavuğun göğüs eti, karides, tofu, ıspanak, badem , mercimek, pancar,havuç, elma, ısırgan ,fasulye,ceviz, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, badem, istiridye ve kuşkonmaz tüketebilirsiniz. Hatta, demir içeren kahvaltılık tahıllar da var. Sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştiğinde, bu gıdalar vücudunuzun düzgün bir şekilde çalışmasını ve sağlıklı olmasını sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz