Hembeles Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Hembeles Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 938 kez görüntülendi

Hembeles Faydaları Nelerdir?

 

Hembeles faydalarından önce nasıl yetişir ve nedir ile ilgili bilgi verecek olursak: Diğer adı murt meyvesi ya da mersin olarak da bilinen hembeles Çukurova bölgesinde şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Bu meyvenin orijinal ismi Myrtus Communis’tir. Görünüş olarak bu ağaç çalıya benzemektedir. Ağacın dal kısımları ince olmasına karşın serttir. Yapraklarına bakıldığında ise zeytin yaprağı ile benzer görüntüye sahiptir. Ağacın yaprak kısmına reyhan ismi verilmektedir. Her ne kadar reyhan ülkenin pek çok yerine fesleğene verilen isim olsa da asıl doğru olan hembeles yaprağının reyhan olduğudur. Yetiştiği bölgelere bakıldığında ülkemizde Hatay civarında olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra Mersin ve Adana bölgesinde de yetiştiği belirtilmektedir.

Hembeles Ağacı ve Meyvesi

Hembeles meyvesi nohut tanelerine benzemektedir. Bu meyve hem taze olarak hem de kurutulmuş halde yenilebilmektedir. Tat olarak meyve mayhoş bir tada sahiptir. Olgunlaşma ile birlikte daha yumuşak olmakta ve meyvenin üzerinde mor renkte lekeler meydana gelmektedir. Genellikle bitkisel tedavi amacıyla kullanılan bu meyve halk arasında pek fazla bilinmemektedir. Meyvenin en önemli faydası hastalıkları önlemek konusunda görülmektedir.

Hembeles meyvesinin içerisinde yaprak ve çiçek kısımlarında terpen, reçine, pinen, sinaol, mirtol ve tanen gibi maddeler yer almaktadır. Ağaç olarak bir ile üç metre uzunluğuna sahiptir ve yapraklarını dökmemektedir. Meyvenin antiseptik özelliğe sahip olması onu kıymetli hale getiren özellikleri arasında sayılmaktadır. Bundan dolayı gün geçtikçe daha çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Hembeles Meyvesinin Faydaları

Hembeles meyvesinin pek çok faydası bulunmaktadır. Antiseptik özelliğinden yararlanabilmek için meyvenin yaprakları kaynatılmakta ve taze olarak içilmektedir. Aynı zamanda buharı damıtılıp elde edilen su vücuda sürüldüğünde de istenilen etki elde edilebilmektedir. Meyvenin içerisinde zengin miktarda A vitamini bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde meyve suyu yapılıp şurup şeklinde içildiğinde daha iyi görmeye yardımcı olmaktadır.

Hembeles Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Hembeles ağacından elde edilen meyve ve yapraklar çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Genel olarak doğal şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. Çay şeklinde demlenip tüketildiğinde de son derece faydalı olmaktadır. Aynı zamanda meyveden elde edilen yağ da bakım amacıyla kullanılmaktadır. Yaprağından elde edilen su, üzüm suyu ile karıştırılıp da tüketilebilir. Bu durumda iyi bir balgam söktürücü özelliğine sahip olmaktadır.

Hembeles Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Hembeles ağacının meyve ve yaprak kısımlarının antiseptik özelliği vardır. Bu meyve vücutta bulunan mikropları öldürmektedir. Aynı zamanda vücutta meydana gelen kanamayı da dindirmektedir. Burun kanaması ve mide kanaması görülmesine engel olmaktadır. Bunlara ek olarak şeker hastalığı ve yüksek tansiyon oluşumunu önlemektedir. Bu hastalıkların yanı sıra egzama, akciğer iltihabı, astım ve tansiyon gibi hastalıklara hembeles destek olabilir.

Hembeles meyvesi ham şekilde yenildiğinde kan tükürülmesine engel olmaktadır. Özellikle öksürük ve boğmaca şikâyetlerine karşı ağacın meyve kısmı son derece faydalıdır. Aynı zamanda meyve kısmı başta meydana gelen bit sorununu da önlemektedir. Hembeles faydalarından sonra bu meyveden nasıl fayda sağlanır aşağıda.

Hembeles Meyvesinden Nasıl Fayda Sağlanır?

Hembeles ağacının yaprakları kaynatılarak suyu içildiğinde yüksek tansiyon sorununu önlemektedir. Aynı zamanda astım tedavisinde de faydalı olduğu belirtilmektedir. Eğer yapraklar suda bekletilirse ve ardından bu su içilirse şeker hastalığı için de fayda elde edilmektedir.

Yapraktan elde edilen su şekerle karıştırılıp içildiği takdirde mide bulantısını önlemektedir. Bunun yanı sıra bağırsaklarda meydana gelen gaz sorununa engel olmakta, kalp çarpıntısı riskini azaltmakta ve kalbi daha kuvvetli hale getirmektedir. Yaprak kısmı sirke ile karıştırılıp başa sürüldüğünde ise burun kanamasını önleyen etki ortaya çıkmaktadır.

Yaprakların kaynatılıp demlenmesiyle elde edilen hembeles çayı ise kış mevsiminde soğuk havalarla birlikte yaygın hale gelen grip virüsünün etkisini minimum düzeye indirmektedir. Çay şeklinde tüketmek için bitkinin yaprakları kurutulabilir.

Hembeles Bitkisinin Hastalıklara Faydası

Hembeles bitkisine ait yapraklar kaynatılıp içildiğinde pek çok hastalığa faydalı hale gelmektedir. Toplardamarların şişmesi ve genişlemesine neden olan varis hastalığı bu mucizevî bitki ile önlenebilmektedir. Bunun yanı sıra vücut direncini artırmaktadır. Böylelikle romatizma nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklar ve bacak bölgesinde görülen ağrılar en aza indirilebilmektedir.

Göz sağlığını korumak isteyenlerin ise hembeles meyvesinin suyunu şurup şeklinde içmesi tavsiye edilmektedir. Yeşil yaprakların kaynatılmasıyla elde edilen su vücuda sürüldüğünde cilt problemlerine karşı fayda sağlanmaktadır.

Bitkinin fayda sağladığı diğer hastalıklara bakıldığında ise ağız iltihapları, bel soğukluğu, farenjit, idrar yolu enfeksiyonu, dişeti iltihabı, dizanteri, anjin, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar sayılmaktadır. Bu hastalıklara karşı fayda elde edebilmek için hembeles ağacının yaprağının suyu üzüm suyu ile karıştırılıp içilmelidir. Buda hembeles faydalarından yararlanılabilir bir öneridir.

Hembeles Yaprağının Cilde ve Saça Faydası

İnsanlar arasında sıklıkla yaşanan cilt problemlerine bakıldığında bunların başında sivilce sorunu gelmektedir. Sivilce için bitkisel tedavi yapılırken hembeles bitkisinden yardım almak fayda sağlamaktadır. Buna göre hembeles ağacının yaprak kısımları ezilip bir gün boyunca zeytinyağında bekletilmelidir. Elde edilen karışım sivilce ile çıbanların yol olmasını sağlamaktadır. Bu karışımın faydası sadece cilt ile sınırlı kalmamakta ve saçlar üzerinde de etkili olmaktadır. Saça sürüldüğü takdirde kepek oluşumunu önleyen ve kepekleri yok eden etkisi bulunmaktadır. Meyvesinden elde edilen yağ saçlara sürüldüğü takdirde saçların daha siyah olduğu görülmektedir.

Hembeles ve Faydaları

Hembeles bitkisinin içerisinde uçucu yağlar vardır. Bunun yanı sıra şeker ve sitrik asit de yer almaktadır. Bitkinin meyve kısmı görme zayıflığına, gece körlüğüne, bağırsakta görülen spazmlara ve kolite iyi gelmektedir. İnsanlar arasında yaygın olarak görülen basur hastalığına karşı da etkili olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda çok çeşitli mide hastalıklarına karşı da fayda sağlamaktadır. Damar sertliği ve akciğer amfizemi de hembeles bitkisinin faydaları arasında yer almaktadır. Tüm bu faydaları elde edebilmek için bitkinin doğal olarak kullanılması önem taşımaktadır.

Hembeles Hakkında Merak Edilenler

Hembeles bitkisi ve faydaları pek fazla insan tarafından bilinmemektedir. Bundan dolayı uzmanlar bu bitkinin tüketiminin yaygınlaştırılması konusunda önerilerde bulunmaktadır. Bu bitkinin faydaları oldukça fazladır. Bundan dolayı şifa kaynağı olarak görülmektedir. Yaban mersini olarak da bilinen hembeles bitkisinin pek çok çeşidi vardır. Akdeniz bölgesinde görülen bu bitki hoş bir kokuya sahiptir.

İnsanlar arasında yaygın olarak görülen egzama ve bronşit üzerinde hembeles fayda sağlamaktadır. Gribin yanı sıra nezle tedavisinde de olumlu sonuçlar meydana getirmektedir. Tüm bu faydalarından dolayı hembeles bitkisi kullanımı günden güne daha da yaygın hale getirilmekte ve doğal tedavi yolları tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.