Havuç Suyu Nasıl İçilir?

Havuç Suyu Nasıl İçilir?

Havuç, maydanoz familyasının bir türüne ait, toprağın altında yetişen bir sebze çeşididir. Altmış türü bulunan havuç hemen hemen Dünya’nın her yerinde yetiştirilip tüketilmektedir. Özellikle yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılan havuç A vitamini deposudur ve bir çok faydası vardır. A vitamini dışında B ve C vitaminleri yönünde zengin olan havucun yapısında ayrıca fosfor, potasyum, magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır.

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç hemen hemen her şekliyle tüketilebilen bir sebzedir. Yapısında bulunan vitaminlerden havucun suyunu sıkarak tükettiğinizde daha çok yararlanabilirsiniz. Yemek ve salata yapımında da sıkça kullanılan havucun faydaları ise;

Havucun en belirgin faydası unutkanlığa iyi gelmesidir. Düzenli olarak suyu sıkılmış haliyle içilen havuç büyük ölçüde unutkanlığı giderecektir.
Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.
Kalp krizini önlemede oldukça etkilidir.
Bir çok meyve, sebze gibi havuçta çağın hastalığı Alzheimer’ı önlemede etkindir.
Kansızlığa iyi gelmektedir.
Özellikle deri ve akciğer kanserini önlediği bilinmektedir.
Erken yaşta hafıza kaybına yakalanmayı önlemektedir.
Migren tedavisinde kullanılır.
Reşitizmaya iyi gelir.
Diyet listelerinde vitamin ve mineral takviyesi olarak kullanılır.
İshal kesici özelliği vardır.
Büyüme çağında ki çocukların kemik gelişimini destekler.
İdrar söktürücü etkisi vardır ve taş dökümüne yardımcı olur.
Bağırsağın en iyi dostudur. Bağırsak temizlemede etkilidir.
Verem, astım gibi akciğer kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Karaciğer yetmezliğine karşı bağışıklık kazandırır.
Cilt bakımında buruşukluğu engellemek için kullanılır.
Mide yanmalarını önleyici özelliği bulunmaktadır.
Daha bir çok hastalığa iyi gelen havuç suyu sıkılarak tüketildiğinde daha çok fayda sağlamaktadır. Direkt olarak yenilerek yenen havuç %70 oranında alınan vitamini engeller.

Havuç Suyu Nasıl İçilir?

Havuç suyu kesinlikle taze sıkılarak tüketilmeli. Taze sıkılmış portakal, elma veya greyfurt suyu ile havuç suyunu karıştırarak içebilirsiniz.

Havuç suyunun bu saydığımız faydalarından yararlanabilmeniz içinse belli aralıklarla düzenli olarak içmeniz önerilmektedir. Üç ay boyunca her gün akşam yemeklerinden sonra içilen bir bardak havuç suyu vücudunuz için gerekli olan vitaminleri ve mineralleri sağlayacaktır. Üç aydan sonra da haftada en fazla iki yada üç gün yine akşam yemeklerinden sonra havuç suyu tüketilmeli ve alışkanlık haline getirilmelidir. Dikkat edilmesi en önemli noktalardan biri ise havuç suyu içildikten sonra başka bir besinin tüketilmemelidir.

Uyarı: Şeker hastaları havuç suyunu içmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekir. Ayrıca burada belirttiğimiz havuç suyunun faydaları tedavi amaçlı yazılmamıştır. Her hangi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız lütfen bir doktora başvurun.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz