Havuç Suyu: Bu Bir Mucize

Havuç Suyu: Bu Bir Mucize

Havuç suyu birçok sağlık faydası vadediyor. Eğer bir meyve sıkacağınız varsa siz de kendinize havuç suyu sıkabilirsiniz.

Havuç Suyu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Havuç Suyu Kısaca

Özellikle yüksek vitamin ve mineral içeriği sayesinde, sindirimden göz sağlığına, akciğerlerden cilt sağlığına kadar etkili oluyor.

Kaç Kalori?

Bir porsiyon (bir bardak) havuç suyu yaklaşık 80 kaloriye sahiptir.

Hangi Vitaminler Bulunur?

Havuç suyu A, B, E, C vitaminini açısından zengin bir besindir.

Havuç Suyunun Besin Değerleri

1 Kalori

Bir porsiyon (bir bardak) havuç suyu yaklaşık 80 kaloriye sahiptir. Normalde bir yetişkinin günde 2000 kaloriye ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, bu bir bardak havuç suyu gereken kalori miktarının sadece yüzde 4’ünü karşılayacaktır. İşte bu yüzden, havuç suyu diğer meyve sularına kıyasla daha mükemmel bir seçimdir.

2 Vitamin ve Mineraller

A Vitamini: Bir bardak havuç suyu vücudunuz için önerilen A vitamini miktarının yaklaşık yüzde 34’ünü karşılar.

Potasyum: A vitaminine ek olarak, vücudunuz için günlük gereken potasyum miktarının yüzde 18’ini ve gereken demir miktarının yüzde 7’sini karşılar.

C Vitamini: Sadece 100 gram havuç suyu, bağışıklık sisteminizin vazgeçilmez gereksinimi olan günlük 3 miligram c vitamin ihtiyacınızı karşılar.

E Vitamini: Hormonlarınızın sağlığı içinde gerekli olan 0,3 miligram E vitamini, bu 100 gram havuç suyu sayesinde sağlanır.

B Vitamini: Havuç suyu aynı zamanda mükemmel bir B vitamin kaynağıdır. 100 gram havuç suyundan sağlayacağınız 0.01 miligram B1 vitamini de sizin sinir sisteminizi ve beyin sağlığınızı korumada önemli katkı sağlayacaktır. Metobalizma sağlığı için gereken 0,02 miligram B2 vitaminini de yine havuç suyu sayesinde elde edeceksiniz.

3 Diğer besin değerleri

Yağ: Temel besin gereksinimlerimizden biri olan ve çok miktarda tüketilmesi olası olan yağdan bir bardak havuç suyunda sadece 0.07 gram vardır.

Protein: Dünyanın önde gelen deney kliniklerinden Mayo Clinic araştırmalarına göre aldığımız kalorinin yüzde 10 – 35 arasındaki miktarını protein yada protein içeren besinlerden sağlarız. Protein miktarı bakımından da havuç suyu oldukça düşüktür.

Karbonhidrat: Günlük yemek öğünlerimiz 225 – 325 gram karbonhidrat içermelidir, ve biz bunun yüzde 18 ini sadece bir bardak havuç suyu içerek karşılayabiliriz

Havuç Suyunun Faydaları

1Havuç Suyunun Mideye Faydaları

Yemekten 20 dakika önce içeceğiniz havuç suyu, yiyeceğiniz yemeği daha rahat yemenizi ve daha kolay hazmetmenizi sağlar.

Havuç sahip olduğu lifler sayesinde sindirim sisteminizdeki organlar yediklerinizi daha kolay sindirebilmenizi sağlar. Böylece havuç suyu kabızlığı da önler.

2 Görüş Gücünüzü Geliştirir

Genelde insanlar havuç suyunun göz sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunun farkındadırlar, ancak bunu nasıl sağladığını bilmezler. Bunun nedeni ise havuç suyunun göz retinamızda konsantre halde bulunan betakaroten ve lutein maddesinden içermesidir. Bu bileşenler görme vizyonumuzu korur ve karanlıkta görebilmemize imkan sağlar. Sağlıklı bir görüş gücü işte bu bileşenlerin A vitamin ile birlikte retinamızda olmasından ileri gerlir.


3 Kanseri Önleyicidir.

Havuç suyu yüksek miktarda karotenoid içerir. Bu sayede menopoz sonrası meme kanserine yakalanma ihtimalini yüzde 20 azaltır. Bir takım araştırmalar da göstermiştir ki, havuç suyu aynı zamanda gırlak kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri ve Rahim kanserine yakalanma olasılığını yarı yarıya azaltmıştır. Akciğer kanseri açısından da havuç suyunun faydalarını belirten araştırmalar vardır. Araştırmacılar havuç suyunun kanseri önleyici bu faydasının havucun yüksek miktarda içerdiği ksantofil, gama-karoten, lukopen ve lutein bileşimlerinden kaynaklandığını düşünmektedirler.

4 Kan Şekerini Düzenler.

Araştırmacılar havucun içerdiği karotenoidin kan şekerini düzenleyen bir etkiye sahip olduğundan özellikle şekeri yüksek kişilerin havuç suyu tüketmesini tavsiye etmektedirler.

5 Beyni Güçlendirir

Havuç suyunda bolca bulunan luteolin bileşeni hafızaya ve beynin diğer işlevlerine iyi gelir. Bu madde beyindeki olası enflamasyonlara karşı koruma sağlar.

6 Akciğerler İçin Çok Faydalıdır.

Havuç suyu yüksek miktarda A vitamin içerdiğinden Akciğerlerimizi ve solunum yollarımızı enfeksiyonlara karşı korur. Özellikle sigara içenlerin yakalanma oranının daha fazla olduğu amfizem hastalığına yakalanma riskini azaltır

7 Havuç Suyunun Cilde Faydaları

Eğer sizde A vitamin eksikliği varsa saçınız kurur ve zayıflar, tırnaklarınız ve cildinizde bundan önemli ölçüde zarar görür. Havuç suyu sahip olduğu yüksek miktardaki A vitamini sayesinde sedef hastalığına ve diğer cilt sorunlarınıza iyi gelir.

8 Sütü artırır

Emziren anneler sütün bebekleri için daha verimli olmasını sağlamak amacıyla havuç suyu içmelidir. Aynı zamanda hamilelik döneminde bebeğin kalsiyum ihtiyacının daha iyi sağlanabilmesi için havuç suyunu tercih edebilirler.

9 Toksinleri Temizler

Zararlı toksinlerden arınmanın yollarından birisi de günde yaklaşık 1 litre havuç suyu içmektir. Bu sayede cildinizin rengide güzelleşecektir.

10 Diğer Faydaları

Havuç suyu aynı zamanda kandaki asit oranını düzenler, aknelerin temizlenmesine yardımcı olur. Kansızlığa karşı havuç suyu içmenin faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bunların yanı sıra astım, kolesterol, damar tıkanıklığı, kabızlık ve ülsere faydalı olduğu bilinmektedir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz