Havlıcanın Yararları ve Zararları

  • ALTERNATİFTIP
  • Havlıcanın Yararları ve Zararları için yorumlar kapalı
  • 648 kez görüntülendi

Havlıcanın Yararları ve Zararları

İsmini duyduğunuzda patlıcan ile sakın karıştırmayın havlıcanı. Oldukça faydalı ve yararlı bir bitki olan havlıcan otu ve kökünü sizin için inceledik.

Havlıcan: Zencefilgiller familyasından güzel çiçekli, ıtırlı, çok yıllık, otsu bitkidir.Asya’nın tropik bölgelerinde yetişir. 150 kadar çeşidi vardır. Yüksekliği pekçok türünde 3 m. ye varır. Yaprakları ince, uzun şeritler gibidir. Salkımlar halinde pembe ya da beyaz çiçekler açar. Baharat olarak kullanılan yerleri, uçucu yağ içeren kök sapları, yani toprakaltı gövdeleridir.

Bugün en çok Güneydoğu Asya ülkelerinde yetiştirilmekle birlikte, bu coğrafyanın mutfak kültüründe ve geçmişte Ortaçağ Avrupa mutfağında sıkça kullanılmıştır. En çok Güneydoğu Asya ve Endonezya mutfaklarında kullanılır. Görünüşte zencefili andıran bitkinin tadı ise zencefile pek benzemez. Tadı acımsıdır.

Havlıcan Kökü ve Otunun Faydaları
– Ağrıları geçirir, özellikle romatizma ağrısı çekenlere çok faydası vardır.
– Baş ağrısı ve baş dönmelerini dindirir.
– İdrar söktürür.
– Mideyi güçlendirir, sindirim sisteminin düzene girmesini sağlar.
– Mide ve bağırsaklarda biriken gazları gidermesi bakımından da etkili bir bitkidir.
– Vücuda kuvvet verir.
– Balgamı Söktürür.

Sabahları büyükler 5-10 gr, küçükler 1-2 gr kadar tozunu şekerle birlikte aldıklarında bel gevşekliği ve yatağa işemeyi giderir.

Havlıcanın Kullanım Şekli: Bir bardak suya , yarım kahve kaşığı havlıcan karıştırılır, 10-15 dakika kadar bekletilir, karıştırdıktan sonra içilmelidir. Kolay içebilmek için, içine yeteri kadar şeker koymakta yarar vardır. Günde iki ya da üç bardak içilirse hemen yararı görülür.

Bu yazı havlıcanın yan etkileri, havlıcanın faydaları zararları, havlıcan nasıl kullanılır, havlıcan nedir ne demek nerede yetişir, havlıcan ne işe yarar neye iyi gelir, havlıcan nasıl demlenir kaynatılır içilir tüketilir konusunda yazılmıştır.

havlıcan nedir ne işe yarar, havlıcan nedir, havlıcanın faydaları ve zararları, havlicanin faydaları, havlıcan faydaları ve zararları, havlıcan zararları, havlıcan ne işe yarar, havlıcan otu, havlıcan yan etkileri, havlıcan bitkisi nelerde kullanılır faydaları nelerdir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.