HASTALIKLARIN %95’İ BAĞIRSAKLARDA BAŞLAR‼️

HASTALIKLARIN %95’İ BAĞIRSAKLARDA BAŞLAR‼️

HASTALIKLARIN %95’İ BAĞIRSAKLARDA BAŞLAR‼️

Eğer doğuştan vücudunuzda bir özür söz konusu değilse veya genetik bir hastalığınız yoksa, yada sonradan bir kaza sonucu her hangi bir hastalığa maruz kalmadıysanız, bunlardan geri kalan ve bir türlü çözemediğiniz hastalıkların nedenini bağırsaklarda arayın.

Bağırsaklarınız hakkında, bilmediğiniz gerçekler.

Bağırsağınız vücudunuzun en ağır işçisidir ve bu organ hakkında bilmediğiniz pek çok hayati gerçek söz konusudur.

1-İnanılmaz gelse de ağızdan–anüse sindirim sisteminin uzunluğu 9 metre ve bağırsakların yüzeyi bir tenis sahası kaplayabilecek büyüklüktedir.

2-Bağırsaklarımız sağlığımız üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Nörolojik, psikolojik, olduğu kadar bağışıklık sisteminin %70-80'inden bu organ sorumludur. Sindirim sisteminin kumanda merkezi olup besinlerin emilimi, vitaminlerin sentezlenmesi, dışkılama fonksiyonu yanında, sempatik ve parasempatik sinir iletim maddelerinin, uyarıcı hormonların ve koruyucu salgıların hassas dengesini de kontrol eder. Vücuda giren milyonlarca bakteri, virüs, mantar ve zehirli tüm maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasından sorumludur.

3-Bağırsak gece gündüz hiç durmaksızın çalışır. Boş sağlıklı bir bağırsak 2 kilo, sağlıksız bağırsak ise 20-22 kg hatta daha fazla ağırlığa ulaşır.

4-Sağlıklı bir bağırsak adeta bir yağ yakan makine gibi çalışır ve kilo kontrolü sağlar.

5-Ortalama 75 yıl süren bir insan ömrü boyunca, bağırsaklar en az 30 ton katı gıda 50 bin litre sıvıyla baş etmek zorundadır.

6-Sindirim sisteminde, aynen beynimiz gibi aynı hücre tiplerine, etken maddelere ve reseptörlere sahiptir. Bu sebeple 2. Beyin denmektedir. Beyindeki kadar, 100 milyon sinir hücresi içermektedir.

7- En son çalışmalar sindirim sistemi ile ruhsal süreçlerin çok sıkı ilişkide olduğunu ortaya koymuştur. Bu geniş sinir ağı yüzünden öfke, stres, üzüntü, korku, endişe, sevinç, panik, aşk gibi duygu durumları tamamen sindirim sisteminde belirti verir.Bu da bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur.

8-Vücüttaki serotoninin % 95'i bağırsaklarda bulunur. Ayrıca, psikolojimiz üzerinde belirleyici olan Dopamin, Opiatlar gibi psikoaktif maddeler hatta Benzodiazepin gibi ağrıyı yatıştıran kimyasallar bile burada üretiliyor. Sindirim organları beynimizi pek çok şekilde besliyor.

Depresyon tedavisi ilaçları bu sebeple 2. Beyin olan sindirim sistemini ve dışkılamayı çok etkiler.

9-Dünyada milyonlarca insanın muzdarip olduğu aşırı duyarlı bağırsak sendrumu ( IBS ) bağırsaktaki serotonin artışından kaynaklanır ve 2. Beyin zihinsel rahatsızlığı sayılır.

10-Kafa tasındaki beyin, bağırsak beyne göre karar verir. Uykuda bile bu değişmiyor. Kötü ve ağır yenen bir yemekten sonra görülen kabusların sebebi budur..

Tüm ciddiyetine rağmen bu hayati organı hala görmezden gelmeye devam edecek misiniz?

Bağırsaklarınıza iyi bakın, bağırsaklarınız da size iyi bakacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz