Hastalıkları Önleme ve Mücadele Etmeye Yardımcı Gıdalar !

Hastalıkları Önleme ve Mücadele Etmeye Yardımcı Gıdalar !

Günlük tükettiğiniz gıdalar ne kadar sağlıklıysa vücudunuz hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır. İyi ve sağlıklı yiyecek seçimleri, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve sağlıklı olmanıza yardımcı olan diğer yararlı bileşikler sizin daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlar.

Ancak insanlar bu hızlı tempolu dünyada sağlıklı yemek yerine hazır ve işlenmiş gıdalara yöneliyorlar. Bu durum vücutta birçok rahatsızlığa zemin hazırlıyor . Fakat sağlıklı yeme ve beslenme ile bir çok hastalığa karşı vücudunuzu koruyabilir ve hasta bile olsanız hastalıklarla savaşan gıdaları tüketerek vücudunuzdaki olumsuz pek çok etkiyi tersine çevirebilirsiniz.

İşte hastalıkları önlemeye ve mücadeleye yardımcı olan gıdalar :

1. Obezite için Limon

Obezite, sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezite, kardiyovasküler hastalık, diyabet, kas iskelet bozuklukları ve hatta bazı kanserler (endometrial, meme, yumurtalık, prostat, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve kolon dahil) ile bağlantılıdır.Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre 2014’te 1.9 milyar yetişkin fazla kilolu. Bunların 600 milyondan fazlası obez. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda yükselmesi bekleniyor.Kilo vermeye yardımcı olmak ve kendinizi obezite debriyajlarından korumak için gününüze limon suyu ile başlayın.

Limon sindirimi iyileştirmeye , detoksifikasyona ve metabolizmayı yavaşlatan toksinleri vücudunuzdan atar. Limon suyu ve balın vücut ağırlığını, vücut kitle indeksini (BKİ), yağ kütlesi, serbest yağ kitlesini ve trigliseridleri engellediği biliniyor. Ayrıca obezite ve hipertrigliseridemi önlemeye yardımcı olur.

2. Anemi için Kırmızı Pancar

Neredeyse tüm bayanlar kansızlık problemi yaşıyor. Vücudun alyuvar sayısı normalden az olduğunda anemi rahatsızlğı meydana geliyor. Anemi, 1,62 milyar insanı etkiliyor, bu da küresel nüfusun yaklaşık yüzde 24,8’ini oluşturuyor. Anemik olduğunuzda, kan organlarınız ve dokularınıza uygun oksijen kaynağı sağlayamaz. Bu, farklı vücut organlarının işleyişini etkileyebilir.Anemi ile savaşmak için, en iyi gıdalardan birisi kırmızı pancardır.Kırmızı Pancar kökünden kırmızı kan hücrelerinin rejenerasyonunda önemli miktarda demir bulunur. Ayrıca, tatlı , lif ve C vitamini dolu olan pancar herhangi bir yemek için lezzetli ve besin dolu bir sebzedir.

Taze hazırlanan pancar suyunun alınmasının hemoglobin seviyesinde önemli derecede iyileşme sağladığı tespit edilmiştir. Bir orta boy pancar ile birlikte havuç ve ıspanağı meyve sıkacağı ile sıkın. Ve günlük olarak tüketin. Pancarları ayrıca pişmiş sebze veya salata olarak da tüketebilirsiniz.
3. Yüksek Tansiyon için Yoğurt

Yüksek tansiyon Kalp hastalığı, Böbrek rahatsızlığı, İnme ve diğer sorunlara yol açan ve kan damarı hasarına neden olabileceğinden ciddi bir rahatsızlıktır. Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için düşük yağlı yoğurt tüketmelisiniz. Yoğurt, kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olan kalsiyum, potasyum, magnezyum ve diğer kalp-sağlıklı besinlerin mükemmel bir kaynağıdır. Yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalanma riskini azaltmak için her gün en az yarım veya 1 kase yoğurt yiyin . Ayrıca çiğ badem, ceviz ve meyveleride yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

4. Artrit için Zerdeçal

Artrit, bir veya birden fazla eklemin iltihaplandığı bir ortak bozukluktır. Artritin 100’den fazla farklı türü vardır ve etkilenen derzlerde şiddetli ağrıya neden olabilir. Artritle yaşamak son derece acı verir. Ancak zerdeçal ile artrit ve diğer ağrı ile ilgili sorunları iyileştirebilirsiniz.

Zerdeçalda curcumin adı verilen, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bileşik vardır. Ek olarak, zerdeçal antioksidan özelliği, hücrelere zarar veren vücuttaki serbest radikalleri yok eder. Yapılan bir araştırmada, curcumin’in iltihaplanmada rol oynayan bir dizi farklı molekülü inhibe ettiğini vurgular.

Eklem artritinin semptomlarını hafifletmek için zerdeçal ekstraktların ve curcumin’nin etkinliğinin bilimsel olarak kanıtlandığını bildiriyor. Bununla birlikte, araştırmacılar, artrit için terapötik etkinliğini doğrulamak için daha titiz ve daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Zerdeçalı taze meyve suyuna ekleyip tüketin . Başka bir seçenek yatmadan önce her gün 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak süte ekleyip içiniz.

5. Yüksek Kolesterol İçin Yeşil Çay

Sağlıklı her vücutta biraz kolesterol bulunur, ancak yüksek kolesterollü gıdalar yediğinizde, mumlu bir madde damarlarınızın duvarlarında birikir ve birçok ülkede ölüm nedeni olan kalp hastalığına neden olabilir. Kolestrolünüzü düşürmek için atılan her adım kalp krizine veya kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltabilir. Kötü kolesterolle mücadele etmek için kahve tüketimini bırakıp yeşil çay içmelisiniz. Yeşil çaydaki çeşitli bileşikler kolestrolün sindirim sisteminde emilimini önlemeye ve boşaltımına yardımcı olur. Ayrıca, iyi kolesterolün kötü kolesterol oranını geliştirir. Artı, yeşil çay, plak oluşumuna neden olabilecek LDL’nin oksitlenmesini önleyerek arterleri temiz tutmaya yardımcı olur. Bu da kalp krizi veya inme riskini azaltır. Günlük olarak 3-4 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.


6. Zayıf Bağışıklık İçin Sarımsak

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun savunma mekanizması mikropları ve diğer istilacılarla savaşamaz hale gelince zayıf bir bağışıklık, soğuk algınlığı ve grip gibi diğer sağlık sorunlarına daha yatkınlığa yol açar.

Sarımsak bağışıklığınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Sarımsak, alisin ( Allicin ) adı verilen bir bileşik içeriyor. Sarımsak ezildiğinde veya çiğnendiğinde, bu bileşik allisin haline dönüşür. Allicin, sarımsağa tıbbi ve bağışıklık kazandırma özelliklerini veren kükürt içerir.Buna ek olarak, sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı mineraller selenyum ve manganez ile birlikte C ve B6 vitaminlerine sahiptir. .Her gün aç karnına 2 ila 3 çiğ sarımsak tanesi yiyin. Ayrıca, yemeklerinize ezilmiş sarımsak ekleyin.
7. Diyabet için Yaban Mersini ve Böğürtlen

Yüksek kan şekeri, gözlerinizden böbreklere kadar farklı vücut organlarını etkileyebileceğinden yönetilmeyen diyabet problemine sebep olabilir. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için yaban mersini ve böğürtlen tüketin. Bu meyveler antidiyabetik etkisi ile doğal olarak oluşan antioksidanlar ve fitokimyasalların yüksek seviyede olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca, bu meyveler diyabet nedeniyle diğer sağlık komplikasyonları gibi kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilecek lif deposudur. Her gün 1 bardak yaban mersini (taze veya kurutulmuş) yiyin.Atıştırmalık olarak , tahıl ile birlikte yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.


8. Kanser için Brokoli

Kanser dünya çapında önde gelen ölüm nedenleri arasındadır. Kanser riskinizi azaltmak için gerekli adımları atmanız için günlük tükettiğiniz sağlıklı yiyecekler , kanseri önlemede kilit rol oynamaktadır.

Diyet söz konusu olduğunda, brokoli gibi turpgil sebzeleri eklemeyi unutmayın. Bu sebzelerde bulunan glikozinolatlar, indoller, nitriller, tiosiyanatlar ve izotiyosiyanatlar biyolojik açıdan aktif bileşikler içerir.Bu bileşikler, mesane, göğüs, kolon, karaciğer, akciğer ve mide gibi çeşitli organlarda kanser gelişimini inhibe eder.

Brokoli, vücudun serbest radikal artıkları, toksinleri ve diğer kanserojenleri temizlemeye yardımcı olan antioksidanlarla yüklüdür.

Brokoli’deki sulforafanın kanseri önlemeye yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan bir araştırmada, diyetteki brokoli de dahil olmak üzere karaciğer kanserine karşı korunmanın yanı sıra yağlı karaciğer veya alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının önlenmesinde yardımcı olabileceği tespit edilmiştir. Kendinizi kanserden korumak için, haftada 2 veya 3 kez yaklaşık 2 bardak haşlanmış veya buharda pişmiş brokoli yiyin.


9. İshal için Muz

Muz, mide rahatsızlığı, karın ağrısı ve diyare gibi problemleri tedavi etmekte son derece faydalıdır. Bağırsaktaki sıvıları bağlayan çözünebilir lif olan pektin içerir. Böylece bağırsak hareketlerini düzenler ve dışkıda hacim oluşturmaya yardımcı olur.Muz ayrıca, vücuttaki elektrolit dengesini, kusma ve ishal şikayetleriyle sıvı kaybı nedeniyle yenilemek için elektrolit olarak çalışan mineraller de içerir. Artı, muz anlık enerji sağlamak için mükemmel bir besindir. Diyare ile muzdarip olduğunuzda midenizi yatıştırmaya yardımcı olmak için olgunlaşmamış, yeşil bir muz yiyin. Çocuklara verilirken, yaklaşık 10 dakika suda kaynatabilirsiniz.

10. Beyin Sağlığı İçin Ceviz

Beyinin sağlıklı ve sürekli çalışması ve diğer organların işlevlerini mola vermeden düzenlemesi için beyin gücü çok önemlidir.

Beynin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için tüm düşünce, hareket ve sansasyonu kontrol eden beyninizdir. Beyninizi pik durumda tutmak için, her gün birkaç ceviz yiyin.

Cevizlerin, beyin sağlığını iyileştirmeye, bilişsel performansı iyileştirmeye ve yaşla ilişkili bilişsel düşüşü önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olan önemli ölçüde yüksek bir konsantrasyonda DHA, omega-3 yağ asidi içerir. Ceviz ayrıca beyindeki kan damarları yoluyla oksijen ve besin akışını iyileştirir ve beyninizin düzgün çalışmasına yardımcı olan iltihap ile savaşır. Ayrıca, cevizlerde bellek koruyucu vitamin B6 ve magnezyum bulunur.

Ceviz , yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri de dahil olmak üzere çok sayıda fitokimyasal maddeden zengin olduğunu ve beyin sağlığına potansiyel faydalar sağladığı tespit edilmiştir.
Ceviz içeren bir diyetin Alzheimer hastalığının önlenmesinde riskin azaltılmasında, başlangıcın ertelenmesinde, ilerlemenin yavaşlamasında faydalı bir etkiye sahip olabileceği günde bir ya da birkaç tane ceviz yiyerek , belleğin, konsantrasyonun ve beyninizin bilgi işlem hızının artmasına yardımcı olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz