Hangi Hastalıklara Hangi Doktor ve Bölüm Bakar

Hangi Hastalıklara Hangi Doktor ve Bölüm Bakar

Hastanelere gittiğimiz zaman çoğumuzun yüzünde değişik ifadeler belirir. Tabelalarda yazan bölüm ve uzmanlık alanlarını neredeyse kimse bilmez. Danışma bölümleri olmasa işimiz oldukça zor bir hal alır.

Hangi hastalığa hangi bölüm bakar? Hangi doktor hangi hastalık ile ilgilenir gibi sorulardan bunalanlar için rehber niteliğinde olan bir liste hazırladım. Bu hastalıklar ve doktorlar listesi sayesinde ne tür bir ağrı veya rahatsızlıkta hastanenin hangi bölümüne gitmemiz gerektiğini kolayca kendimiz bulabiliriz.

Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Ağızda kuruluk, Göğüs ağrısı ve buna bağlı sol kolda ağrı, İdrara sık çıkma, Karında ağrı, Mide ağrısı, Sindirim sistemi, Gastrit, İshal ve kabızlık, Terleme, Tansiyon, baş ağrısı ve baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması, burun kanaması, kalp ağrıları, Hemofili, Kist, Lösemi, Guatr, Şeker gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara dahiliye bölümü bakar.

Kulak Burun Boğaz (KBB) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Boğazınızda ağrı, Burun akıntısı ve burundan kan gelmesi, Nezle, saman nezlesi, sinüzit, İşitme kaybında, Kulaktan kan geldiği takdirde, kulak iltihabında, kulak akıntısında, Burun eğriliği, Burunda olan şekil bozukluğu, Horlama, Tükürük Bezi Hastalıkları, Uçuk, Kulak ağrısı ve beraberinde görülen baş dönmesi, kulakta çınlama, Baş dönmesi, Çene eklem hastalıkları, Aft gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kulak burun boğaz bölümü kbb bakar.

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Grip, Sarılık, Göz beyazlarının sararması, idrar renginde görülen koyulaşma, iştahsızlık ve bulantı, Halsizlik Yorgunluk, Karın ağrısı ve buna bağlı İshal, Kabakulak, Köpek kedi vb. hayvanlar tarafından ışırık yada tırmalanma halleri, Ayağa ya da vücudun herhangi bir yerine paslı metal batması, Öksürük, balgam, Taşıyıcı sarılık, Ateşterleme (Brucella), Kene sokması, Ayaklarda / bacaklarda kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara enfeksiyon hastalıkları bölümü bakar.

Genel Cerrahi (Hariciye) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Apandisit, Memede ağrı, Karın bölgesinde görülen şişlikle birlikte buna eşlik eden ağrı, Kangren, Basur, Hemoroid, İnce bağırsak, Kalın bağırsak, Karaciğer, Mide, Tiroid bezinin az çalışması, Hipertiroidi, Vücutda et beni veya yağ bezesi, Şiddetli karın ağrısı, Büyük dışkı ile gelen kan, Bir ishal bir kabız olma hali, Göbek bölgesinde ağrı ve şişlik, Fıtık, Safra kesesi gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara genel cerrahi bölümü bakar.

Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Hafıza kaybı, Unutkanlık, Kol ve bacaklarda uyuşma hissi, Ellerde titreme, Parmak uçlarında uyuşukluk, Vücutta her iki yanda uyuşukluk hissi, Baş ağrısı, Felç, Baş dönmesi, Baş dönmesi, Kasılma, Bunama, Çift görme, Yüz ağrısı, Dengesizlik, İstemsiz hareketler, Vücutta seyrime gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara nöroloji bölümü bakar.

Dermatoloji (Deri Hastalıkları) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Sıksık tekrar eden ağız içi yaraları, Akne, Bel soğukluğu, Deri kanseri, Egzama, Allerjik deri hastalıkları, Mantar, Nasır, Saç dökülmesi, Ciltte renk değişikliği, Siğil, Sivilce, Uçuk, Kaşıntı, İyileşmeyen yada iyileşmesi güç olan deri yaraları, Cilt lekesi, Benlerçillerdoğum lekeleri, Tırnak bozuklukları, Ayak, koltuk altı terlemeleri, Kıl dönmesi, aşırı kıllanma, Sedef hastalığı, Zona gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara dermatoloji deri hastalıkları bölümü bakar.

Ortopedi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Vucudun eklem yerlerindeki ağrılar, Özellikle nemli havalarda oluşan eklem ağrıları, Ayak bileği burkulmaları, Bacak Bel Boyun Fıtık Kalça ağrıları, Kemik Kırıklar, çıkılar, Omurga Omuz Romatizma, Siyatik, Topuk dikeni, Bütün eklem ağrıları, Bağ kopmaları, Lif kopmaları, Kas ağrıları, Düşmelere bağlı kol ve bacak ağrıları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara ortopedi bölümü bakar.

Üroloji (Bevliye) Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
İdrar yaparken yanma hissi, İdrar yolunda akıntı, Sık idrara çıkma, İdrar yapamama ve tıkanma, Böbrek taşı, bel ağrısıyla birlikte bulantı, Erken boşalma, Frengi, İktidarsızlık, Kısırlık, Mesane, Penis Hastalıkları, Prostat, Testislerde ağrı, Gece sık sık idrara kalkma, Kanlı idrar yapma (Kanlı işeme), Torbalarda şişme, Testislerde sertlik ve şişme, Sünnet derisinde şişlik ve kızarıklık gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara üroloji bölümü bakar.

Kalp Damar Cerrahi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Göğüs ağrısı ve buna bağlı sol kolda ağrı, Kalp, Damar ve damar sertliği, Çarpıntı, Bacak damarlarında siyahlaşma, Ayaklarda morarma, Bacaklarda ağrı, Tüberküloz, Öksürüğe bağlı ağızdan kan gelmesi, Yoğun kıvamlı bağlam çıkarma, Düşme sonucunda yada göğse alınan darbenin neden olduğu göğüs ağrısı, Göğüs içerisinde sıvı toplanması, Akciğer Kanseri, Göğüs duvarı şekil bozuklukları, Göğüs içi maligniteler, Akciğer apsesi, Diafragma rahatsızlıkları, Göğüs duvarı tümörleri, Soluk borusu rahatsızlıkları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kalp damar cerrahi bölümü bakar.

Göz Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Uzağı görmede güçlük, Yakını görme güçlüğü, Görme netliği bozukluğu, Arpacık göz rahatsızlığı ve buna bağlı gelişen baş dönmesi, Gözde kızarıklık yanma hissi, Gözde kuruluk, Baş ağrısı ( görme bozukluğuna bağlı), Ani görme kaybı, Gözde ani sinek uçuşmaları veya ışık çakmaları, Gözde çapaklanma, Göz ağrısı, batma, Astigmat gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara göz hastalıkları bölümü bakar.

Kardiyoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Göğüste yeri belli olmayan sıkışma duygusu, Sol kola ve çeneye doğru yayılan ağrı, Hareket ederken artan, dinlenirken azalan fakat geçmeyen ve yarım saatten daha uzun süren ağrı, Ağrıyla ve ona eşlik eden soğuk soğuk terleme ve midede bulantı, Nefes darlığı gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara kardiyoloji bölümü bakar.

Endokrinoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Tiroid bezinin az çalışması, Hipertiroidi gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara endokrinoloji bölümü bakar.

Gastroenteroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, İrritabıl barsak sendromu, Göğüs ortasında oluşan yanma hissi, Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi), Safra kesesi ağrısı, Midede yanma hissi, Midede ekşime hissi, Aşırı geyirme, Aşırı gaz çıkarma, Mide hastalıkları, Bağırsak hastalıkları, Karaciğer hastalıkları, Safra kesesi ve yolları hastalıkları, Pankreas hastalıkları, Sarılıklar, Hepatitler gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara gastroenteroloji bölümü bakar.

Fizik Tedavi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Ağrılı eklem sorunları, Bel ve boyun ağrıları, el ve ayakta uyuşma, Kol dirsek el ve bilek ağrıları (sinir sıkışmaları tenisçi dirseği karpal tünel sendromu…), Ayak ayak bileği ağrıları (hallux valgus düz tabanlık…), Eklemlerde ve dizde kireçlenme, Disk hernileri (bel-boyun fıtıkları), Osteoporoz (kemik erimesi/zayıflığı), Fibromiyalji; kas hastalıkları ve kas ağrıları, Romatizmal hastalıklar, Diğer romatizmal hastalıklar (yumuşak doku romatizması; tendinit eklem ve kas zorlanmaları…), Felçli hastalar gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara fizik tedavi bölümü bakar.

Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Gece sık sık idrara kalkma, El ayaklarda ve gözlerde şişme, İdrar yapmada bozukluklar, Ağrılı idrar, Uykuda idrarı tutamama, Böbrek iltihapları, Böbrek yetmezliği(Akut veya kronik), İdrar yolu enfeksiyonları, Hipertansiyon (Böbrek kaynaklı) gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara nefroloji bölümü bakar. www.saglikvegebelik.com

Psikiyatri Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Depresyon, Gereksiz korkular, Sosyalleşme bozukluğu, Kekemelik, Davranış bozukluğu, Uyku bozukluğu, Uykusuzluk, Huzursuzluk, Tedirginlik, Anksiyete Bozukluğu(Kaygı bozukluğu.), Sosyal fobiözgül fobi, Kişilik bozuklukları, Alkol, madde kullanımı/bağımlılığı, Öğrenme güçlüğü, Dikkat eksikliği, Hiperaktivite, Panik atak, Şizofreni, İnsominio (Uyku bozukluğu), Davranış bozuklukları, Mani depresyon, Şizoeffektif bozukluk, Psikiyatrik hastalıklarda tedaviler, Davranış bozukluğu, karşı gelme bozukluğu, Mental Retardasyon (Zeka geriliği) gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara psikiyatri bölümü bakar.

Plastik Cerrahi Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Deri kanserleri, İyileşmeyen yaralar, Deri yanıkları, Doğumsal hasarlar, Yanık izleri, Yarık dudak, Yarık damak, Meme büyütme, Meme küçültme, Göz kapağı düşüklüğü, Göz kapağı hasarları, Et benleri;renkli benler, Kulak şekil / bozuklukları, Deri aşıları, Yağ alma, Yağ verme, Burun şekil bozuklukları, Deri gençleştirme (Kimyasal yöntem), Deri kırışıklıklarına uygulanan botoks gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara plastik cerrahi bölümü bakar.

Çocuk Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Çocuk, Akdeniz Anemisi – Talasemi, Alerji, Apandisit, Astım, Ateş, Boğmaca, Bronşit, Çocuk felci, Egzama, Ergenlik, Havale (Nöbet), İdrar kaçırma, Kabakulak, Kızamık, Lösemi, Nezle, Öksürük, Zatürree, Pnömoni gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara çocuk hastalıkları bölümü bakar.

Bu hastalıklar ve rahatsızlıklar ile ilgilenen uzmanların adlarını merak edenler ise şu listeye bakabilir.

GASTROENTEROLOG: Mide ve Bağırsak uzmanı
DERMOTOLOG: Cilt uzmanı
ENDOKRİNOLOG: Hormon bezleri uzmanı
JİNEKOLOG: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı
KARDİYOLOG: Kalp uzmanı
DAHİLİYECİ: İç hastalıkları uzmanı
HEMATOLOG: Kan uzmanı
NEFROLOG: Böbrek uzmanı
ORTOPETİST: Adele kas ve lif rahatsızlıkları uzmanı
ÜROLOG: İdrar yolları hastalıkları uzmanı
ONKOLOG: Kanser uzmanı
GERİATRİST: Yaşlılık tıbbı uzmanı
PSİKİYATR: Ruh hastalıkları uzmanı
RADYOLOG: Görüntüleme teknikleri uzmanı
NÖROLOG: Beyin ve sinir hastalıkları uzmanı
PEDİATRİS: Çocuk hastalıkları uzmanı
FİZYOTERAPİST: Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı
ROMALOG: Romatizma uzmanı
İMÜNOLOG: Bağışıklık uzmanı
OFTALMONOLOG: Göz hastalıkları uzmanı

Bu yazı hangi hastalıklara hangi doktor bakar, hangi hastalığa hangi bölüm bakar, hangi hastalığa hangi doktor bakar hangi bölüme girer, hangi doktor hangi hastalıklara bakar hangi bölüm bakıyor hastanelerde hangi bölüm bakar, mide hastalıklarına böbrek hastalıklarına bağırsak hastalıklarına tırnak hastalıklarına romatizma hastalıklarına karaciğer hastalıklarına kalp hastalıklarına hangi bölüm bakar konusunda yazılmıştır.

guatr hastalığı hangi bölüme giriyor, genel cerrahi hangi hastalklara bakar, yanık hangi bölüme girer, hangi hastalığa hangi doktor bakar, ayak tırnak morarmasına hangi doktor bakar, çocuk cerrahisi hangi hastalıklara bakar, hangi hastalığa hangi bölüm bakar, tırnak morarmasına hangi doktor bakar, kardiyoloji hangi hastalıklara bakar, hangi doktor hangi hastalığa bakar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz