Hamilelikte Sigara Kullanımı

Hamilelikte Sigara Kullanımı

İçerisinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunan ve bunlardan en az 80 tanesinin kansere yol açtığı sigara, ilk bakışta kağıda sarılmış tütün yaprakları gibi görünse de, hiç de göründüğü kadar masum değildir. Binlerce zehirli maddenin yanı sıra, bağımlığa yol açan nikotin ve tadının kullananlara hoş gelmesi için birçok zehirli madde içeren sigara, hayatın her döneminde, kanser ve ölüm riski taşıması yönünden kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ancak, vücudunuzda can taşıdığınız hamilelikte sigara kullanımı, kendi bedeninizin yanı sıra, daha hiç bir zehir ve hastalık ile tanışmayan bir bebeğin de zehirlenmesi anlamına gelir.

Hamilelikte sigara kullanımının zararları

Kurşun, nikotin, zift ve karbonmonoksit gibi birçok zehirli madde içeren sigara, direk üst solunum yollarından akciğere geçerek, buradan hızlı bir şekilde kana karışır. Kana karışan bu maddeler, kalp ve damar hastalıkları ve solunum sistemi bozuklukları başta olmak üzere birçok hastalık riski yaratır.

Hamilelikte sigara kullanımı

Anne karnındaki bebeğin de oksijene ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, hamilelikte tek bir sigara kullanımı bile, bebeğin solunum yollarından içeri girerek, daha anne karnında bu zehirli maddelerle tanışmasına neden olur. Sigara kullanımının yanı sıra, hamilelikte sigara içilen ortamlarda bulunmak bile, bebeğe daha az kan ve daha az oksijen gitmesine neden olur. Bu nedenle, hamilelikte sigara içerken, kendinizden önce bebeğinizi düşünmelisiniz.

hamilelikte sigara kullanımı

Hamilelikte sigara kullanımının bebeğe zararı

Bebeğe daha az kan ve daha az oksijen gitmesi gibi tehlikeli etkilerinin yanı sıra, hamilelikte sigara kullanımı ile birlikte bir çok tehlikeler daha bulunmaktadır.  Kanama riski, erken doğum, düşük yapma, bebeğin yenidoğan döneminde ölmesi ve sezeryan ile doğum gibi riskleri bulunan bu maddeyi, en azından hamilelik döneminde bırakmayı deneyin. Belki de böylece, bir daha sigara kullanmayacak ve ömür boyu daha mutlu ve sağlıklı yaşayacaksınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz