Gebe kaldığınızı öğrendiğinizde, yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz zorunlu hale gelir. Bir zamanlar sizin için güvenli olan gıdaları artık sakıncalı buluyor olabilirsiniz. Bu beslenme işi, bebeğinizi sağlıkla doğurmak için daha da önemli hale geliyor.

 

Gebelikte, dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri beslenmedir. Ve mutfaktaki otlar  ve benzeri basit bilindik gıdalar size çeşitli tedirginlikler ve rahatsızlıklar için rahatlama sağlar.

Bknz: Hamilelikte beslenme rehberi

Rezene tohumları hamilelikte en çok kullanılan otlardan biridir, ayrıca bunlar sizin için kesinlikle güvenli ve etkilidir.

Rezene nedir?

İlk zamanlar Avrupa’da kök salan rezene, maydanoz ailesinin bir parçası olan bitkidir. Tüylü yapraklar ve sarı çiçeklerle donatılan bu bitki güzel bir aromaya sahiptir. Çıtır ve biraz tatlı bir tada sahip olan bu tohum, pişirirken eklendiğinde yemeye özel bir tat katar. Herkesin mutfağında özellikle Hindistan’da oldukça yaygın olan bu bitki, çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmaya yardımcı olan mükemmel tıbbi özelliklere sahip olmasıyla bilinmektedir. Aynı zamanda mükemmel bir ağız temizleyicisi olmanın yanı sıra diş ağrısı ve çürük sorunlarına da yararlı bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır.

 

Hamileler İçin Rezene Çayının Faydaları

  • Rezene çayının, gebeliğin en çok ilk üç ayı boyunca annenin yaşaması gereken en yaygın sorunlardan biri olan bulantı ve sabah bulantısı ile mücadelede son derece etkili olduğu bulunmuştur.
  • Rezene çayının, hamile kadınların çoğunluğunun muzdarip olduğu şişkinlik semptomlarından kurtulmanın oldukça etkili bir tedavisi olarak iş gördüğü kanıtlanmıştır.
  • Rezene tohumlarının, aç hissetmiyorsanız, iştahınızı geliştirmenize yardım ettiği biliniyor.
  • Ayrıca hamilelerin bu dönemde karşılaştıkları hazımsızlık semptomlarını düzeltmede oldukça etkili oldukları da bulunmuştur.
  • Hamilelik döneminde gaz ağrısı ve mide yanması görülmesi sıklaştığından, size bir süre rahatlama sunar.
  • Çeşitli laktasyon ve gebelik bozukluklarının tedavisinde faydalı oldukları bulunmuştur.

Hamilelikte Rezene Çayı İçmek Güvenli midir?

Rezene çayı alanında oldukça fazla çalışma yapılmıştır ve hamilelik sırasında rezene çayı içmenin yüksek miktarlarda tüketilmediği sürece genellikle zararlı olmadığı bulunmuştur. Rezene çayını, hamileyken kullandığınızda tetikleyebileceği yan etkilerin bazıları aşağıda verilmiştir:

 

  • Rezene çayının, kan pıhtılaşma özelliğini yavaşlattığı görülmüştür. Bu, herhangi bir kanama bozukluğu sorunu olan kişilerin, bu süre içerisinde rezene çayı kullanmasının oldukça riskli olmasını ve kanamaya meyilli olmasını sağlar.
  • Hassas ciltleri olan kadınlar, hamilelik döneminde rezene çayından uzak durmalıdır, çünkü rezene çayı içtiğinizde cildiniz daha kuru ve aşırı duyarlı hale gelir.
  • Rezene çayının, menstruasyon döngüsünü tetikleyebileceğini düşündüren adet söktürücü etkileri bulunduğu bulunmuştur; bu da, bu dönemde bir düşük yapmak için büyük bir tehdittir.
  • Hamileliğiniz sırasında aşırı miktarda rezene tüketilirse, hem sizin hem de bebeğiniz için istenmeyen yan etkileri tetikleyebilir.

Yukarıda belirtilenlerden bazıları, rezene çayını sınırlı miktarda tüketmenin iyi olacağı anlamına gelmektedir. Çünkü hamileyken fazla tüketim tehlikeli etkilere neden olabilir. Ve diğer yiyecekler gibi, yapabileceğiniz en iyi şey; rezene çayının bu aşamada, bu kritik dönemde istenmeyen sorunları çözmek için tamamen güvenli ve yararlı olup olmadığını doktorunuza sormak olacaktır. Doktorunuz rezene çayının sizin için güvenli olduğunu ve bir sorun teşkil etmeyeceğini söylerse, kendinizi gergin ve şişkin hissettiğinizde rezene çayı içmeye başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, doktorunuzun önerdiği dozaja uyduğunuzdan ve aşırı dozlarda almadığınızdan emin olmalısınız.

 

Hamilelikte Rezene Çayı İçmek Uyumanıza Yardımcı Olabilir

Bir porsiyon sıcak rezene çayı, uzun bir günün ardından dinlenmenin ve rahatlamanın harika yoludur; ekstra sağlık desteği sağlar. Rezene, sindirim kaslarınızı da içeren kaslarınızı rahatlattığından, içtikten sonra yatağa daha rahat girebilirsiniz. Uykusuzluk tedavisinde kimyasal ilaçlar yerine rezene çayı kullanımı çok yaygındır.

 

Hamilelikte Rezene Çayı Anne Sütünü Artırır

Rezene çayı, yüzlerce yıldır anne sütüyle beslenen bebeklerde emzirme kalitesini ve yoğunluğunu artıracak bir madde olarak kullanılmıştır. Bazı kaynaklar, rezene çayının yararlarının bunun durum için kesinlikle kanıtlanmadığını savunuyor. Ancak, deneyim ile ilgili kanıtlar ve hatta bazı tıbbi literatür kaynakları, rezene çayının anne sütünü artırmaya fayda sağlayabileceğini kabul eder.

Hamilelerin Rezene Çayı İçmesi Sindirime Yararlıdır

Özellikle hamileliğin 3. aylarından itibaren midenizde sorunlar oluşur, gaz sorunları yaşarsınız veya kabızlık sorunları çekersiniz. Tüm bu sindirim sorunlarından kurtulmak için kendinize bir bardak rezene çayı hazırlamak isteyebilirsiniz. Çayın sıcak olması sindiriminizi rahatlatabilir ve rezenenin kendisinin de sindirim konularında yardım ettiği bilinir.

 

Hamilelikte Rezene Çayı Tüketmek Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Rezene çayı, çok sayıda araştırmaya göre kanıtlanmış, antimikrobiyal ve antiviral bir ajandır. Özellikle hamileyken ilaç kullanımınız kısıtlanacağı için soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda bebeğiniz de kötü etkilenecektir. Biraz soğuk algınlığı kaptığınızı hissettiğinizde, bir bardak rezene çayını içmek, vücudunuzun bağışıklık sisteminize saldıran patojenlere karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca genel sağlık durumunu da iyileştirir ve mikroplardan korunmanıza yardımcı olur.