Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur?

Hamilelikte, zihinsel ve fiziksel birçok değişikliğin olması gayet normaldir. Karında ve midede sertlik hissetmek de bunlardan biri. Karında sertlik genelde önemli bir duruma işaret etmez.

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelikte karın sertleşmesi son derece normal bir durumdur. Genelde önemli bir duruma işaret etmez.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelikte karın sertleşmesi durumlarında Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Hamilelikte Karında Sertlik Nedenleri

Uterusun (Rahim) Büyümesi
Uterus, mesane ve rektum arasındaki leğen boşluğuna yerleşmiş bir organdır ve bebek uterusun içinde büyür. Bebeğin büyümesiyle uterus da büyür ve karın bölgesine baskı yapmaya başlar. Hamilelikte karında sertliğin en temel sebebi karnın ve midenin bu baskı sonucunda gerilmesidir. Bu durum kesinlikle normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur.

Ceninin İskelet Sisteminin Gelişmesi
Karında sertlik genellikle altı aydan sonra başlar. Çünkü bu sırada bebeğin iskelet sistemi gelişir ve genişler. Bebeğin vücudundaki kemikler şekillendikçe annelerin de karınları sertleşir. Özellikle hamileliğin sonlarında doğru karın ve mide iyice sertleşecektir.

Zayıf ve Kilolu Kadınlar
Karında sertlik kişinin fizyolojik durumuna göre farklı zamanlarda ortaya çıkar. Zayıf kadınlar genellikle hamileliğin ilk üç ayında karında sertlikten şikayetçi olurken, kilolu kadınlar ise daha çok son üç ayda bunu hissederler.


Cilt Çatlakları
Birçok hamile kadın aynı zamanda ciddi karın ağrıları ile karşılaşır. Ağrı son üç ayda oluşuyorsa, bu gayet normaldir. Çünkü uterusun büyümesi karında baskı yaratacağı için ağrı da oluşturabilir. Ağrı ve sertliğin bir sebebi de cilt çatlakları olabilir. Ama cilt çatlakları karın bölgesine uygulayacağınız çatlak kremleri ile kolayca geçme eğilimindedir.

Kabızlık
Karında sertliğin ana nedenlerinden biri de kabızlıktır. Kabızlık dengeli beslenmeme ve kötü yeme alışkanlıklarından (hızlı yemek gibi) meydana gelir. Kabızlıktan kaçınmak için bol bol lifli gıdalardan tüketmeye özen gösterilmesi gerekir.

Braxton Hicks kasılmaları
Braxton Hicks kasılmaları rahim kaslarında meydana gelen kasılmalardır ve karında sertlik ve sıkılık hissettirebilir. Bu kasılmalar genelde fazla rahatsızlık vermez ve herhangi bir zararı yoktur.

Hamilelikte karında sertlik hissetmek normaldir. Ama size fazla rahatsız veren sertlik ve ağrı durumunda doktorunuzdan yardım isteyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz