Hamileler Maydanoz Yiyebilirmi? Gebelikte Maydanozun Faydaları

Hamileler Maydanoz Yiyebilirmi? Gebelikte Maydanozun Faydaları

Maydanoz tüm dünyada yemeklerde ve salatalarda kullanılan popüler bir bitkidir. Hamilelikte maydanoz yemek zararlı mı, faydalı mı? makalemizde bu yiyeceğin gebelikte tüketimi hakkında bilgiler verdik. Maydanozun sağlık açısından birçok yararı olmasına rağmen, rahmi uyarması ve kasılmalara neden olması gibi çeşitli yan etkileri de vardır. Eğer hamile iseniz, çok miktarda maydanoz yemenin faydasından çok zararı dokunabilir.

Sual:

6 haftalık hamileyim. Hamilelikte hamilelikte maydanoz düşüğe neden olurmu?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kutlugül Yüksel’in cevabı gebelikte doğal gıdalarla beslenmeli ve doyduktan sonra yememelidir. Maydanoz normal sınırlar içinde, aşırıya kaçmadan tüketmekte mahsur yoktur.

Maydanoz yemenin hamilelere faydaları

Arsenal maydanozda bulunan luteolin içeren sağlığa faydalı bir antioksidandır. Hamilelik sırasında tüketimi ise bağışıklığı güçlendirir.

Maydanozdaki C vitamini ve A vitamini de antioksidan özelliklerine katkıda bulunur. Bebeğiniz için gerekli vitaminleri almanızı sağlar.

Maydanoz anti-inflamatuar yapısı ile hamilelerde ödemi gidermeye yardımcı olur ve eklem ağrılarını azaltır.

Demir içeriğiyle gebelik anemisini önler.

Maydanozdaki folik asit nöral tüp defektlerinden bebeğinizi korur.

İçerisindeki K vitamini ile gebe ve bebeğin kemiklerini güçlendirir.

Maydanoz sindirim sistemini rahatlatır, gebelerdeki şişkinlik gibi sorunları azaltmada etkilidir.

Hamilelikte maydanoz yemenin zararları

Maydanozun, gebelikte hangi dozda tüketmenin güvenli olduğu konusundaki araştırmalar halen devam ediyor, fakat elde henüz kesin veriler mevcut değildir.  Bu yüzden maydanoz tüketmek konusunda doktorunuza danışmanız gerekir. Bazı yan etkileri:

Maydanoz yaprakları maydanoz yağı içerir ve bu bir uçucu yağdır. Hamile değilken yan etkisi olmasa bile hamileyken olabilir.

Maydanoz yağı düşük ve kürtajı kolaylaştırmak için uyarıcı olarak kullanılan apiol ve myristicin içerir. Bu yağ, adet kanamasını uyarıp, uterus kasılmalarına yol açabilir. Bileşenleri de prematüre doğuma neden olabilir ve anne ile bebek için potansiyel sağlık riski oluşturabilir.

Ağır vakalarda maydanoz yağı böbreklere zarar verebilir ve nöbetlere neden olabilir.

Maydanozda bulunan myristicin plasentaya ulaşarak bebeğinize ulaşabilir. Ulaştığında kalp atışlarında değişikliğe neden olur ve genellikle kalp atışını hızlandırır. Myristicin baş dönmesi ve denge kaybı gibi diğer yan etkilere de yol açabilir.

Bazı durumlarda, maydanoz alerjiye neden olabilir özellikle rezene, kişniş, havuç, kereviz veya dereotu gibi diğer bitkilere karşı duyarlıysanız.

Gebelikte Hurma Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Elma Yemenin Bebeğe Ve Hamile Kadına Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Yenmesi Gerekenler Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Brokolinin Faydaları Nelerdir?Tıklayınız

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz