Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Bir Cilt

Sağlığımız için hayatta birçok şey yapmaktayız.  Sağlıklı saçlar, sağlıklı yaşam, sağlıklı cilt veya sağlıklı beslenme gibi birçok yöntemlerle sağlığımızı daha iyiye çıkarmayı hedeflemekteyiz. Özellikle kadınlar için sağlıklı bir cilt çok önemlidir. Sağlıklı bir cilde sahip olarak güzel bir dış görünümüne sahip olabilirsiniz. Sizlere sağlıklı ve güzel bir cilt için neler yapılması gerektiğini aktaracağız.

Bol Su Tüketin

Neredeyse vücudumuzun yüzde 70’ni oluşturan su, tüm organlarımız gibi cilde de lazımdır. Günde en az 1.5 litre su içmeniz gerekmektedir. Bu sayede cildinizin yenilenmesi ve esnekliği artacaktır. Su içmeniz sayesinde vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atacaktır ve cildinizdeki kırışıklıklar ve lekeleri yok edecektir.

Cildinizi Nemlendirmeye Özen Gösterin

Duş yaptığınız zaman mutlaka yüzünüzü ılık su ile yıkayınız ve duştan hemen sonra nemlendirici kullanın.  Özellikle 20’li yaşlardan sonra cilt gün geçtikçe yaşlanma belirtileri gösterir. Bu nedenle bu yaşlardan sonra cildiniz özel bakım ilaçlarına ihtiyaç duymaktadır. Cildinizin kırışıklarının çıkmasını beklemeden size uygun bakım ürünlerini kullanarak gündüz ve gece olarak günde 2 kez bu uygulamaları yapınız.

Makyaj Yaparsanız Mutlaka Temizleyin

Kadınların en çok sevdiği ve yaptığı makyajlar cildin pürüzsüz gözükmesine ve güzel gözükmesine sağlamaktadır. Pudra, fondöten ve kapatıcı gibi ürünler kullanıldığı zaman cildin gözenekleri kapanmakadır. Bu nedenle uyumadan önce  makyajınızı güzel bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Ayrıca kullandığınız makyaj ürünlerinin kaliteli olduğuna emin olun.

Düzenli Uyku

Cildinizin yenilenmesinin en önemli unsurlarından biri uykudur. Uyuduğunuz zaman cildiniz dinlenir ve yenilenir. Bu yüzden uyku saatleriniz en az 6 ila 7 saat arasında olmalıdır. Uyku sırasında ayrıca uyku pozisyonu önemlidir. Yüzüstü pozisyonunda uyuyan kişilerde cilt yastığa temas eder ve ciltte baskı oluşmaktadır. Bu pozisyonla yüzdeki kan dolaşımı etkilenecek ve derin çizgiler oluşabilmektedir. Bu yüzden yatış pozisyonunuzu yastığa gömülü bir şekilde yapmanız cildiniz için daha iyi olacaktır.

Sigara İçmeyin

Sigara iç organlara zararlı olduğu gibi cilde de etkisi vardır. Sigara dumanı cilde temas ettiğinde ciltteki kılcal damarlar daralmaktadır. Böylece besin maddeleri ve oksijen cilde yeterince taşınmaz. Ayrıca cildin kırışmasına ve yapısını sertleştirmektedir. Bu yüzden hem sağlığınız için hem de cildiniz için mutlaka sigarayı bırakın.

Bir önceki makalemiz olan Siyah Noktalardan Nasıl Kurtuluruz başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz