Güneş Yanığına Bitkisel Çareler !

  • ALTERNATİFTIP
  • Güneş Yanığına Bitkisel Çareler ! için yorumlar kapalı
  • 708 kez görüntülendi

Güneş  Yanığına Bitkisel Çareler !

Bir çoğumuz neredeyse her yaz  hafif veya ağır güneş yanığı etkileri yaşamışızdır. Bu durumu tekrar yaşamamak için UV ışınlarına maruz kalmamalı ve  kendimizi böyle bir durumdan korumak için daha hazırlıklı olmalıyız.

Eğer basit düzeyde güneş yanığı oluşmuş ise evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle bu durumu hafifletebilirsiniz.


* Soğuk Süt

Yağ ve süt asidi, güneş yanıkları üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Soğuk tam yağlı sütü yumuşak bir havlu veya pamuk ilegüneşten etkilenen bölgeye  koyun ve 20 dakika sonra cildi soğuk suyla yıkayın.

* Zeytinyağı

Güneş yanıkları cildi hassaslaştırır ve gerilmesine sebep olur. Bu gerginlik   rahatsızlık vericidir.  Bu rahatlamayı sağlamak için zeytinyağı kullanabilirsiniz.
Zeytinyağını cildinizde gergin hissettiğiniz bölgelere zeytinyağı  sürün. Cildiniz zeytinyağını çekene kadar bekleyin ve sonra cildinizi ılık suyla temizleyebilirsiniz.

* Şekersiz Soğuk Çay

Güneş yanığı cilt lekelerini hafifletmeye yardımcı olan bu çaydaki ana madde tanen’dir. Daha önce demlediğiniz çayı soğutunuz ve bu çayı büyük bir kabın içine dökünüz.  Sonra yanıklara  bir sünger veya pamuk yadımı ile  yada sprey şişesinedoldurun ve yanık olan bölgeye püskürtün.

* Elma sirkesi

Elma sirkesinin güneş yanıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Cildi ferahlatır, ayı zamanda antiseptik bir özellik göstermesinden ötürü güneş yanıklarını iyileştirici özelliğe sahiptir. Fakat  elma sirkesini cildinize direkt uygulamamalısınız. Bir küveti ılık suyla doldurup daha  sonra suyun içine bir fincan kadar elma sirkesi ilave edin. Bu küvette  20 dakika bekleyin. Sonra duş alın .

* Aloe Vera

Aloe Vera genellikle güneş yanığının iyileşmesi için kullanılır. Aloe Vera’nın jel özü  yanıklar için en iyisidir. Güneş yanığı olan bölgeye Aloe vera jelini ince bir tabaka olarak sürün . 20 dakika sonra yıkayın.

* Yoğurt

Yoğurt, güneş yanıklarında çok eskiden beri kullanılan ve etkili olduğu bilinen bir yöntemdir. Özellikle soğuk şekilde uygulanması cildi ferahlatarak rahatlık hissi verir. Yoğurdun ciddi anlamda etkisi görmek istiyorsanız yağsız yoğurt tercih edin ve yoğurdu uygulama öncesinde 5 dakika kadar buzdolabının buzluk bölümünde bekletin  Yoğurdu yanma hissi duyduğunuz yerlere sürdükten sonra 10 dakika bekletin daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

* Su

Güneşe maruz kalındığında vücuttaki  su azalır ve  cilt tuzlu bir  hal alır. Böyle bir durumda vücuttaki su rezervleri  kan ve diğer vücut dokularından boşalmaya başlar. Dehidrasyon sonuçlarını durdurabilmek  için sıvı alımını artırmanız gerekir. Vücudunuzun sabit hidrasyonu güneş yanığının iyileşmesi için çok önemlidir. Böyle bir durumda daha fazla su içmelisiniz.

Güneş yanığının ağrıya neden olması ve cilt kanserinin ortaya çıkması tehlikesine neden olabileceği için, büyük UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmanız gerekir. Cildinizi güneş yanığından  korumak cildinizin sağlığı için en iyi tedavidir .

Eğer güneş yanığı ileri derecede ise mutlaka bir  Doktora görünmelisiniz. Doktor cildinizin gerçek durumunu kontrol edecek ve cilt kanseri ortaya çıkma tehlikesi olup olmadığını size söyleyecek ve uygun bir tedavi uygulayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.