Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Gününün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren kişiler çok fazla güneş ışığına maruz kalmaları nedeni ile burun, yanak, dudak, alın ve boyun bölgelerinde açık ya da koyu renkli lekeler ile karşılaşmaktadır. Şekil ve renk özellikleri kişiden kişiye göre değişebileceği gibi mevsimsel özelliklere göre de farklılıklar gösterebilir. Güneş Lekesi sadece görüntü olarak değil kişilerin sağlık durumlarına da etki eden bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman alerjik kaşıntılara neden olan lekeler deride çeşitli döküntülere de neden olmaktadır.

Günümüzde birçok insan Güneş Lekesi ile Çili aynı kategoride adlandırmaktadır. Görünüm olarak aynı olsalar da ikisi birbirinden tamamen bağımsız durumlardır. Güneş lekeleri genel olarak güneşe maruz kalma durumlarında ortaya çıkan bir sorundur. Gerekli önlemleri almanız durumunda geçebilen bu durum çiller için geçerli değildir. Doğuştan gelen çiller genellikle kahverengi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güneş Lekelerinin Sebepleri

Güneş Lekesi tamamen insanların sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kalmaları durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu duruma ek olarak bronzlaşma işlemleri için kullanılan solaryum ve türevleri de bu lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Daha çok açık tenli kişilerde görülen bu lekeler alerji durumları meydana gelmesi durumunda daha fazla etki göstermektedir. Güneş ışınları çoğu zaman vitamin kaynağı olarak gösterilse de cildin erken bir zamanda yaşlanmasına neden olmaktadır.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Güneş Lekesi aslında dikkatli davranışlarda bulunulması durumunda kısa sürede önlenebilen bir durumdur. Kişilerin günün belirli saatlerinde dışarı çıkmayarak güneş ışığından uzak bile durması lekelerin ortadan kalkmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda güneş kremlerinin büyük bir önem oluşturduğunu hatırlatmak istiyoruz. Mevsim ayrımı yapmadan dönem derecelerine uygun krem kullanımı sizleri lekelerden ve ışınların etkilerinden büyük oranda korumaktadır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarıda bulunan kişiler özellikle güneş kremi kullanmaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Güneş Lekelerinin meydana gelmesi ile kadınlarda büyük bir endişe, bir telaş durumu meydana gelmektedir. Eğer lekeler sizi endişelendirecek bir boyuta ise önceliğiniz bir dermatolog kontrolü olduğunu bilmelisiniz. Yapılan testler ile lekelerin herhangi bir zarar etkisi bulunmuyorsa sadece birkaç doğal tedavi ile bu sorundan kurtulabileceğiniz ifade edilmekte. Doğal yöntemler ile lekelerden kurtulmak isteyen kişilerin yapması gerekenlerden bahsetmek gerekirse;

  • Elma sirkesinin doğal etkileri cilt üzerinde birçok sorunun tedavisi için kullanıldığını hatırlatmak istiyoruz. Limon ilaveli olacak şekilde bir karışım hazırlayıp yüzünüze uygulamanız durumunda güneş lekelerinin kısa sürede ortadan kalktığını, cildinizin daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşacağını görebilirsiniz. Günlük olarak düzenli uygulamanız durumunda lekelerden ziyade doğa bir cilt bakımı sağlayabileceğiniz hatırlatmak istiyoruz. İlk başlarda kızarıklar meydana gelecektir. Herhangi bir şekilde endişeye kapılmanıza gerek yoktur.
  • Aloe Vera’nın son zamanlarda cild üzerindeki etkisi birçok uzman tarafından kanıtlanmıştır. Lekelerin bulunduğu bölüme günde 3 kere bu bitkiyi uygulamanız durumunda yine kolay bir şekilde etkilerinin ortadan kalktığını görebilirsiniz. Vera içerikli bitkisel ilaçların da aynı etki unsurlarını meydana getireceğini hatırlatmak istiyoruz.

Ciltte meydana gelen lekelerin tamamından kurtulmak istiyorsanız öncelikle dış yüzeyi nemli tutmaya özen gösteriniz.

Bir önceki makalemiz olan Doğal Cilt Bakımı Önerileri başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz