Gülme ve Hapşırma Sırasında Tekrarlayan İdrar Kaçırmaya Dikkat!

Gülme ve Hapşırma Sırasında Tekrarlayan İdrar Kaçırmaya Dikkat!

Kadınlarda idrar kaçırma, sosyal ve hijyenik problemlere neden olan ayrıca kişinin yaşam kalitesini düşüren, yaş ilerledikçe de sıklığı giderek artan bir hastalıktır. Hastalarda idrar kaçırma, çoğunlukla sıkışıp tuvalete yetişmeye çalışırken oluşabileceği gibi; öksürük ve hapşırıkla karın içi basıncın arttığı durumlarda da görülebiliyor. Bazen de her iki idrar kaçırma tipi birlikte ortaya çıkabiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Gedik, kadınlarda idrar kaçırma hakkında bilgi verdi.

Çok doğum yapmak idrar kaçırma nedeni

İdrar kaçırma şikayetleri; çok veya zor doğum yapan, sigara içen, aşırı kilolu, sürekli kabızlık çeken, rahim alma ameliyatı olan ve menopoza giren kadınlarda artış göstermektedir.

Sıkışma tipi idrar kaçırması olan kadınlarda hem gece hem de gündüz sık idrara çıkma ve tuvalete yetişemeden birkaç damla idrar kaçırma şikayeti vardır. Burada esas problem idrar torbasında baskılanamayan, engellenemeyen kasılmaların olmasıdır. Bu hastalar, sosyal hayatlarında sürekli tuvalet arar, tuvaletlere yakın yerlerde dolaşır ve uzun yolculuklara çıkamazlar. İdrar kaçırma kadınların hayatlarını tamamen kısıtlayabilir. Bu nedenle vakt kaybedilmeden tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Konuşurken ve yürürken bile ortaya çıkabiliyor

Öksürme, aksırma gibi karın içi basıncını artıran idrar kaçırmada asıl problem idrar torbasının veya üretra olarak adlandırılan idrar kanalının aşağıya doğru yer değiştirmesi sonucu, anatomik yerleşiminin değişmesi veya pelvik taban olarak adlandırılan bölgedeki kaslardaki zayıflıktır. Bu hastalar genellikle gülme, öksürme veya aksırma ile daha fazla miktarda idrar kaçırmakta ve genellikle ped kullanmaktadırlar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde konuşurken veya yürürken dahi hastalar idrar kaçırabilirler. Bu durumda hastanın idrar kaçırması çok fazla değil ise pelvik taban kaslarını kuvvetlendirecek egzersizler yapılması bazen yeterli olabilir. Bu egzersizlerin yetersiz olduğu durumlarda veya fazla miktarda idrar kaçıran hastalarda cerrahi müdahale uygulanabilmektedir.

İdrar kaçırmanın nedeni belirlenip tedavi planlanmalı

Hastalığın tanısı, hastaların şikâyetlerini ayrıntılı sorgulama, bazı hastalarda 3 gün süreyle idrara çıkma günlüğü tutma ve dikkatli bir muayene ile konulabilir. Hasta sıkışık iken yapılan vajinal muayenede hasta öksürtülerek idrar kaçışının olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Sıkışma tipi idrar kaçırması olanlarda idrar yollarında enfeksiyon varlığı değerlendirilerek, böyle bir durum varsa mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz