Guatr Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Belirtileri ve Tedavisi

Boynun ön bölgesinde, nefes borusunun hemen önünde bulunan bir iç salgı bezi olan troid bezi, yaşamak için gerekli kimyasal ve fiziksel olayları düzenlemekle görevlidir.

Bu görevlerini yapmak için iyot depolar. Guatr, troid bezinin iltihaplanması yada aşırı büyümesi sonucu işlevlerini tam olarak yapamaması neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır.

Guatrın Nedenleri: Guatrın en önemli nedeni iyot eksikliği ve genetik yatkınlıktır. A Vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir.

Guatr Belirtileri: Tiroid bezinin fazla çalışmasının belirtileri iştahta artış olmasına rağmen kilo kaybı, sık idrara çıkma, ellerde titreme, seyrek adet görme, terleme, sinirlilik vb. olarak sayılabilir. Zehirli Guatr olarak da anılır. Troid bezinin az çalışdığının belirtileri ise kilo alma, kabızlık, fazla adet görme, hareketlerde yavaşlama ve güçsüzlük, soğuktan şikayetçi olma, nabzın düşmesi, kısık ses vb. olarak sayılabilir.

Guatr Tedavisi: Tedavide uygulanacak yöntem hastanın uzman hekimler tarafından muayene edilmesi ile belirlenir. İlaç tedavisi ve iyot tedavisinin dışında cerrahi müdahale de gerekebilir. Guatırın tedavisinde geç kalınması durumunda hastalık ilerler ve tedavi zorlaşır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Guatr hastalığı bitkisel tedavi ile de iyileşme gösterebilir. İyot ve vitamin eksikliğini ortadan kaldırmak kaydı ile çeşitli şifalı bitkiler guatr tedavisi için kullanılabilir. Yoğurtotu Çayı yapılarak 5-6 hafta boyunca sürekli boğazda gargara yapılır ve içilirse faydası görülür. Tere Tohumu bal ile karıştırılıp yenirse guatra iyi gelir.

Guatr hakkında yazılan bu makale sizin için yeterli değilse, konu hakkında eklediğimiz videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Bu yazı guatr nedir, guatr nasıl oluşur, guatr neden oluşur, guatrın bitkisel tedavisi, guatrın etkileri, guatırın belirtileri, guatırın zararları, guatırın yan etkileri, guatr için bitkisel çözüm, guatr hastalığı, guatr çeşitleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

guatrın yan etkileri, guatr yan etkileri nelerdir, guatr zehirlenmesi belirtileri, guatrın etkileri, guatr yan etkileri, guatr hastalığının yan etkileri, guatrın yan etkileri nelerdir, guatr hastalığı yan etkileri, guatr hastalığının belirtileri, guatırın etkileri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz