Grip Olan Anneler Bebeğini Nasıl Emzirmeli?

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Grip Olan Anneler Bebeğini Nasıl Emzirmeli? için yorumlar kapalı
  • 776 kez görüntülendi

Grip Olan Anneler Bebeğini Nasıl Emzirmeli?

Bu konumuzda sizlere grip olan anneler bebeğini nasıl emzirmeli üzerine bilgiler sunarak bu kapsamda bebeğinizin sağlığını ön planda tutmanızı sağlayacağız. Grip olan ve bebeğini emziren anneler, gün içerisinde her emzirme esnasında mutlaka ellerini iyice yıkamalıdır. Ayrıca burun akıntısı, öksürük, hapşırık ve benzeri grip enfeksiyonu kapmış anneler bebeğini emzirirken bebeğe doğru pek yüz yüze pek yakınlaşmamalıdır. Nefesini bebeğin üzerinden sakınmalıdır. Nezle, soğuk algınlığı ve benzeri rahatlıkça bulaşabilen gribal enfeksiyonlar genellik baloncuk hallerinde kişilere bulaşmaktadır. Gün içerisinde çoğu zamanı bebeğiniz ile aynı odada geçirdiğinizi varsayarsak mutlaka pencereleri açarak sık bir şekilde bulunduğun odayı havalandırmanız bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

anne-sütü-ve-bebek Grip Olan Anneler Bebeğini Nasıl Emzirmeli?

El ve oda temizliği dışında dikkat edilecek en önemli unsurlardan biride meme ucunun temiz olmasıdır. Bebeğiniz emzirme esnasında hastalığı kapabildiği gibi ayrıca çeşitli bakterileri de emzirme esnasında ağız yoluyla alabilmektedir. Bunun yanı sıra emziren bir anne iç ve dış üst giysilerinin temiz olduğundan emin olmalıdır. Kendinizin yanı sıra eve gelen konuklarınızın belirli rahatsızlıklarından bulaşacak olan bakteri ve enfeksiyon çeşitlerini bebeğinizden uzak tutmak için misafirleriniz gider gitmez mutlaka evi havalandırın ve bebeğinizin sağlığını dikkate alın.

Titiz ve dikkatli anneler için özel olarak üretilen bebek maskeleri de bu tür misafir konuk etme veya ev temizleme esnasında bebeğinizde kullanabilmektedir. Fakat maskeyi her 20-25 dakika da bir değiştirerek bebeğinizin sağlığını korumak zorundasınız. Bu önemli faktörlere dikkat etmeniz bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkilemekte olup, bebek sağlığı konusunda diğer önemli bir etken ise yavrunuz altını kirlettikten sonra değiştirilen bebek bezi konusudur. Bebeğinizin altını değiştirdikten sonra, kirletilen bez bebeğin yakınlarında veya çevresinde bulundurulmamalıdır. Çıkarıldığı gibi hemen bir poşet içerisine veya bebekten uzak bir bölgeye konulmalıdır. Ek olarak bebek bezi değiştiren anneler her değiştirme esnasından sonra mutlaka ellerini anti bakteriyel el sabunları ile ellerini yıkamalıdırlar.

EMZİREN ANNE İÇİN GRİBİ ENGELLEYEN BESLENME

Bebeğinin ve kendinin sağlığı açısından emziren anneler beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Özellikle gribin önüne geçilebilecek dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı günümüzde birçok anne tarafından uygulanmamakta olup, bebeklerinin sağlığını tehlikeye atmaktadırlar. Emziren annenin grip olmaması için önleyici sağlıklı beslenme ve bol sıvı tüketimi oldukça faydalı ve uygulanması gerekilen bir beslenme ihtiyacıdır. Bu arada sadece emziren anne değil, tüm grip olmak istemeyen kişiler için en büyün önerimiz bol miktarda sıvı tüketmelidir. Ayrıca su tüketimi emziren bir annenin süt depolamasında oldukça yardımcı olduğu ve aynı zaman’da grip veya benzeri hastalıkların kanalları açarak daha rahat nefes almasına yardımcı olurken aynı zaman’da çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bebeğini emzirmek zorunda kalan bir anne, mutlaka hastalığı beklememeli ve hastalıktan önce bol sıvı veya bol miktarda C vitamini içerek gribal enfeksiyonların önüne geçmelidir. Anneler beslenmelerinde mutlaka Omega3 yağ ürünlerini, özelliklede balık tüketmelidirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.