Greyfurt Suyunun Faydaları ve Zararları

Greyfurt Suyunun Faydaları ve Zararları

Havalar soğumaya başladı. Kısa bir süre sonra manav tezgahlarında en çok yer kaplayan ürünlerden birisi de greyfurt olucak. Peki soğuk kış aylarının en çok rağbet gören greyfurtun ve greyfurt suyunun faydaları konusunda sizce yeteri kadar bilgiye sahip miyiz?

Öncelikle greyfurt iyi bir C vitamini deposudur. Bu nedenle soğuk algınlığı, grip ve nezle türü hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca greyfurt içerisinde bulunan sitrik asit, doğal şeker, ve kamfen,limonen, pinen, sitral gibi uçucu esansiyel yağlar ile A, B, kompleks E, ve K vitaminleri gibi çok sayıdaki bitkisel bileşenler nedeniyle besleyici ve antioksidan özellikleri barındırmaktadır.

Mineral madde bakımından da hatrı sayılır bir zayıflatan içecek olan olan greyfurt suyu, kalsiyum, folik asit, fosfor, potasyum gibi doğal minerallerce de oldukça zengindir. Ayrıca etli meyvesinde içerdiği liminoidler, flavonoidler, likopen ve glukarat gibi bitkisel enzimler sayesinde greyfurt meyvesi kansere karşı önleyici bir yiyecek olarak tüketilmelidir. Sadece kansere değil, bağışıklık sistemine etki eden her tür hastalığa karşı bitkisel çözüm sunan greyfurt suyu, ülkemizde pek te hak ettiği yeri bulamamıştır.

Midede asitlenme tedavisi: Her ne kadar greyfurt meyvesinin kendisinde meyve asitleri bulunsa de greyfurt suyu mide enzimleri ile reaksiyona geçtiğinde midenin asidik düzeyini düşürücü etki yapmaktadır.

Damar sertliği: Greyfurt suyunda bulunan Pektin enzimi, damarlardaki yağlanmayı düşürücü etki yapar. Yine greyfurtta bulunan c vitamini de damar genişletici ve elastikiyetini artırıcı faydaları bulunmaktadır.

Göğüs kanseri: Yapılan bir diğer bilimsel araştırmada greyfurt içerisinde bulunan bioflavonidler, vücuttaki fzla östrojen salgısına engel olarak göğüs kanserinin vücuda yayılmasına engel olmaktadır. Kısacası göğüs kanserine bitkisel çözüm için greyfurt önerilmektedir

Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı için de greyfurt suyu içmek, bağışıklığı güçlendirmekte ve hastalığın en kötü zamanlarının atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak greyfurt suyu içenler soğuk algınlığına yakalanmazlar.

Kolesterol: Greyfurttaki bir takım bitkisel enzimler, karaciğerde aşırı kolesterol üretimine mani olmaktadır.

Diyabet: Diyabetli hastalar güvenli bir biçimde greyfurt tüketebilirler. Greyfurt tüketimi, sindirimdeki şeker ve nişastanın kana karışmasını önemli ölçüde engellemektedir.

Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları: Greyfurt suyu sindirimi teşvik etmekte ve mide salgısının artmasına yardımcı olmaktadır. Brokoli, karnabahar gibi sebzeler ile birlikte tüketildiğinde Greyfurt suyu fiberler ile birlikte zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisini katlamaktadır.

Yorgunluk: Yorucu bir günün sonunda bir bardak greyfurt suyu, limon suyu karışımı yaparak içmek ve içerisine bir parça bal damlatmak, tüm yorgunluğunuzu alacaktır.

Yüksek ateş: Ateşi olanlara bolca sıvı tüketmesi tavsiye edilir. Bunun yanında greyfurt suyu da ciddi manada ateş düşürücü etkisi vardır. Ateş düşüren bitkiler arıyorsanız greyfurtu deneyin.

Uykusuzluk: Uyumadan 45 dakika önce bir bardak greyfurt suyu içerseniz uykusuzluğa doğal çözüm bulmuş olursunuz.

Hamilelikte oluşan su toplanması ve şişlikler: Greyfurt içindeki flavonoidler, hamilelikte kol vs bacak şişmesi ile ödem toplaması şikayetlerini tedavi edici etkiler yapar.

Boğaz Ağrısı: Taze sıkılmış bir bardak greyfurt suyu, boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelen bir bitkisel etki yapar.

Mide ve Pankreas Kanseri: Greyfurtta bulunan kanserle mücadele eden bitkisel maddeler, kansere karşı sindirim sistemini koruma vazifesi görmektedir.

Greyfurt zayıflama: Greyfurtta yağ yakıcılar olarak bilinen bitkisel kimyasallar, vücuttaki nişasta ve şekeri emdikleri ve vücuttan atılmasına yardımcı oldukları için çoğu kişi tarafından greyfurt ile zayıflama kelimeleri birlikte anılırlar. Aşırıya kaçmamak kaydıyla günde 2 adet greyfurt zayıflatırmı sorusuna cevabımız evet olacaktır.

Bu yazı greyfurt suyunun faydaları kalorisi, greyfurt suyunun zararları yararları, greyfurt suyunun zayıflamaya etkisi, tansiyona etkisi cilde faydaları, greyfurt suyu ne zaman içilmeli nerede satılır ne işe yarar, greyfurt suyu nasıl yapılır zayıflatır içilir neye iyi gelir konusunda yazılmıştır.

greyfurt suyu faydaları, greyfurt suyunun faydaları, greyfurt zayiflatirmi, greyfurt ishale, greyfurt gunde kac bardak içilmeli, Limon suyu ile greyfurt neye yarar, greyfurt ateş düşürür mü, greufurt, ğıreyfut suyu ile yapılan bitkisel ilaçlar, doğumu kolaylaştıran hareketler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz