Greyfurt Faydaları Nelerdir?

Greyfurt Faydaları Nelerdir?

GREYFURT FAYDALARI NELERDİR?

Greyfurt turunçgiller ailesinden bir meyvedir. Yüksek vitamin içeriği sayesinde hem güç verir, hemde hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar. Hazımsızlığı gidererek kabızlığa iyi gelmesi, çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlaması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi greyfurtun faydaları arasındadır. İçeriğindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

GREYFURTUN FAYDALARI NELERDİR?

İyi bir likopen ve potasyum kaynağıdır.
Kalsiyum bulundurması sebebiyle kemiklere, dişlere güç verir.
Ayrıca tırnaklar ve saçları da korur. Tırnakların kolay kırılmasını engeller.
Kolesterolü dengelemeye yardım eder.
Kan damarlarının esnekliğini arttırır. Kanı temizler.
Kalp sağlığını korur, kalbe dosttur.
Karaciğeri temizler ve idrar söktürür.
İştahsızlık için yemeklerden önce yenebilir.
Gut hastalığına şifa sağlar.
Romatizma gibi kemik hastalıklarına karşı faydalıdır.
Egzama ve benzeri cilt hastalıklarına, yaralara da şifa verir.
Mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi de greyfurt faydaları arasındadır.
Ayrıca cildinizi güzelleştirir ve pürüzsüzlük sağlar.
Diyabet yani şeker hastalığına da iyi gelir.
Vücutta açılan yaraların kolaylıkla iyileşmesine yardım eder.
Sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği de vardır.
Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle kabızlığı önler. Hazımsızlığı gidererek bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder. Bunun sonucunda kabızlığı giderici etkisi de vardır.
Varislere iyi gelir.
Yorgunluğu azaltır.
Ayrıca greyfurtun suyunu sıkarak greyfurt suyu elde edebilirsiniz.
Yapılan araştırmalara göre bu meyveyi tüketen kişilerde tüketmeyenlere oranla daha az astım hastalığı görülmüştür.
Strese iyi gelerek depresyonu azaltır.
Greyfurt suyu uykusuzluğa iyi gelerek, rahat bir uyku sağlar. Uykusuzluk için faydalıdır.
Şayet tadını ekşi buluyorsanız, meyve suyu şeklinde tüketebilir yada yemeklerinize de ilave edebilirsiniz. Kabuklarından greyfurt marmelatı yada greyfurt reçeli yapıp tüketmeniz de daha kolaydır.

DİŞ ETİ HASTALIKLARINA KARŞI FAYDA SAĞLAR!

2005 yılında British Journal’de yayınlanan bir çalışmaya göre, diş eti hastalıklarına iyi gelmesi greyfurtun faydaları arasındadır. Günde bir adet tüketirseniz, diş eti hastalıklarına karşı fayda bulabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki diş eti onarımı sağlayan C vitamini seviyesi artar. Aynı zamanda diş eti kanamaları da önlenir.

KANSERE KARŞI GREYFURT!

Kansere karşı da faydalı bir meyvedir. Kadınların başlıca hastalıklarından biri olan meme kanserine karşı da fayda sağladığı düşünülmektedir. Yapılan araştırmalara göre greyfurtun erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini % 82 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda kolon kanserine yakalanma riskini de azaltır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR!

İçerdiği C vitamini sebebiyle herkesin de bildiği gibi kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmaya yardım eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle bu soğuk kış günlerinde mutlaka tüketmenizi öneririz. Yapılan bir açıklamaya göre, greyfurtun yarısı günlük C vitamini ihtiyacının %78’ini karşılar.

GREYFURT SUYU İLE BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ÖNLEYEBİLİRSİNİZ!

Yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar günlük olarak greyfurt, elma ve portakal suları içti. Bunun sonucunda zamanla idrardaki pH değeri ve sitrik asit değerinde değişiklikler gözlendi. Bunun sonucunda vücutta böbrek taşı oluşma riskinin azaldığı görüldü.

GREYFURT İLE KİLO VERİN!

2006 yılında Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, belli bir grup her yemekten önce yarım adet greyfurt yedi. Bu kişilerin 12 hafta sonunda kiloları incelendiğinde, 3,5 kilo verdikleri gözlemlendi. Yüksek miktarda su içermesi, bol miktardaki enzim içeriği nedeniyle greyfurt kolayca yağ yakmaya yardımcı olur. İyi bir lif kaynağıdır ve kalorisi düşüktür. Ayrıca greyfurt kokusunun açlık hissini azalttığı da belirtilir.

GREYFURT MEYVESİNİN ANA VATANI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ana vatanı Çin ve Hindistan olarak belirtiliyor. En çok üretildiği ülke ise Amerika Birleşik Devleti’dir. Greyfurt ağacı yapraklarını dökmez, ağacın boyu 6 metreye kadar çıkabilir. Meyvelerinin kabukları turuncu renktedir. Meyveleri dıştan aynı portakala benzer. Fakat iç kısımları portakal gibi turuncu değil kırmızıdır. Meyvelerinin çekirdekli ve çekirdeksiz olanları vardır. Meyve tadı mayhoştur. Eğer bu mayhoşluktan bir nebze kurtulmak isterseniz meyvenin kabuklarını soyup yemenizi tavsiye ederiz. Kırmızı olması sebebiyle domates gibi likopen bulundurur. Meyvelerinde sitrik asit, tartarik asit vardır. Meyve ve meyve suyu olarak tüketilmesinin yanında bu şifalı meyve, yemeklerin yapımında da pişirilirken ilave edilir. Bol miktarda C vitamini içerir. Bunun yanında B2 ve D vitaminleri de barındırır. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum da içerir.

GREYFURT İLE SİGARAYI BIRAKABİLİRSİNİZ!

Greyfurt sigaraya karşı oldukça faydalı bir meyvedir. Sigara içen kişiler düzenli greyfurt tüketerek bu alışkanlığın vücuda yaptığı zararları bir parça da olsa azaltabilir. Bu şifalı meyve sigara içme isteğini azaltır. Bu sayede sigara içenlerin sigarayı bırakması daha kolay olacaktır. Ayrıca bu meyve sayesinde vücutta biriken nikotin kolay bir şekilde atılabilir. Sigaranın zararları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

GREYFURT YAĞI İLE ALKOL DÜŞKÜNLÜĞÜNÜ YOK EDEBİLİRSİNİZ!

Greyfurt yağı da hoş kokusu ve etkileri sayesinde özelikle kozmetik sanayinde yer bulmuştur. Bu şifalı yağ diüretik bir etkiye sahiptir. Bu nedenle böbrek ve karaciğer tedavilerinde kullanılır. Alkol düşkünü olan ve tedavi olmak isteyen kişiler bolca greyfurt tüketmelidirler.

GREYFURTUN ZARARLARI NELERDİR? KİMLER KULLANMAMALIDIR?

Çeşitli hastalıklara karşı ilaç kullanan kişiler bu şifalı meyveyi dikkatli tüketmelidir. Çünkü meyvenin içindeki maddeler ilaç ile etkileşime geçip vücudunuza zarar verebilir. Eğer ilaç kullanıyorsanız bu meyveyi tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır.
Özellikle kolesterol, yüksek tansiyon, kalp ve antidepresan ilaçları kullanıyorsanız bu meyveyi yemeden önce doktorunuza danışmalısınız.
Epilepsi yani sara hastalığı olan ve bu hastalıkla ilgili ilaç kullanan kişiler ile mide ilaçları ve iktidarsızlığa karşı ilaç kullanan kişiler doktorlarına danışmadan bu meyveyi tüketmemelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz