Gözaltı Torbalarından Kurtulma Yolları !

Gözaltı Torbalarından Kurtulma Yolları !

Yaşlandıkça yer çekimine karşı verdiğimiz mücadele bir süre sonra kaybolmaya başlar. Buna cildimizdeki esneklikde dahildir. Yaşlandıkça cildimiz elastikiyetini kaybeder. Derinin arkasındaki yağ erimeye başlar ve cilt esnekliğini kaybederek sarkmaya  başlar. Gözaltındaki deri genç olduğumuzda sağlıklı ve sıkı kaslar ile yağları geri tutar. Yaşlandıkça, yer çekimine karşı mücadeleyi kaybederiz ve gözaltlarında torbalar oluşmaya başlar.  Gözaltı torbalarının oluşması için yaşlanmak tek sebep olmaya bilir. Sebeplere göre semptomlar değişir. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında “düzenli beslenme” geliyor. Ne kadar yoğun bir çalışma hayatınız olursa olsun öğünlerinizi atlamamalı ve  beslenmenize özen göstermelisiniz. Beslenmenizde uygulayacağınız disiplin, sadece gözaltı torba ve morluklarınızın oluşmamasına yardımcı olmayacak. Aynı zamanda gerekli vitamin ve mineral ihtiyacınızı da karşılayacak, halsizlik ve yorgunluk hissetmeyeceksiniz.

Gözaltı Torbalarının Nedenleri;
•Düzensiz  Uyku gözaltı torbalarının oluşması için neden olabilir.
• Alerjiler, gözaltını şişirebilir.
• Soğuk hava ya da sinüs enfeksiyonu, gözlerin altında su birikmesine neden olabilir.
• Tuzlu yiyecek tüketirseniz ya da moral bozukluğu ile tüm  gece ağladığınızda gözlerin altında şişlik yaşanabilir.

Gözaltı torbalarını kontrol altına almak yada en azından asgari düzeyde tutmak  için başvurabilecek  basit uygulamalar olabilir. Bunlardan bazıları;

1. Alerjik Reaksiyon
Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz  bahar geçişlerinde saman nezlesi olma ihtimaliniz yüksektir ve ona göre tedavi olmanız en iyisidir.
Belirtiler • Göz çevresindeki şişkinlik, burunda kaşıntı ve akıntı ,hapşırma,sulu göz • Doktorunuzun verdiği ilaçlarla yada yaygın allerji ilaçları ile semptomları hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

2. Buhar Banyosu
Genellikle burun boşluğunda sıvı birikir ve yüz bölgelerinde ve gözlerde şişkinlik oluşur. • Buhar teneffüs etmek burun geçitlerinin sulanması, sıvı birikiminin hafifletilmesine yardımcı olabilir ve şişlik ve göz çevresinde oluşan torbaların azaltılmasına yardımcı olabilir.

3. Uyku Pozisyonunu Değiştirme
Gözaltı torbaları, benimsediğiniz uyku pozisyonundan dolayı ortaya çıkabilir.
• Yan yatma ve  farklı uyku pozisyonu
Bunlar, sıvıların gözlerin altında toplanmasını teşvik eden bazı pozisyonlardır. Sırtüstü uyuyabilir yada çift  yastık kullanabilirsiniz.

4. Göz Makyajını Temizleyin
Bazı bayanlar göz makyajını temizlemeden uyurlar. Göz makyajı çıkartılmazsa, makyajdaki kimyasal maddeler göz altındaki hassas bölgeyi tahriş eder .
• Gözlerin altında sıvı birikmesine neden olur.  Bu tür alışkanlıkların değiştirilmesi gerekir .

5. Sigarayı Bırakın
Sigara içiyorsanız sigarayı hemen bırakmalısınız.
• Sigara içmek kollajen dokularını zayıflatabilir ve erken kırışıklıklara yol açabilir .

6. Salatalık
Göz çevresindeki şişlik üzerine soğuk salatalık dilimleri kullanılması şişmeyi azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Etkili olduğunu ispatlayan diğer şeyler:
• Soğutulmuş ve kullanılmış çay poşetleri • Dondurulmuş  bezelye paketi • Soğuk kaşıklar .Bu tür ürünler şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır .

7. Güneş Işığı
Güneşe maruz kalma ayrıca kollajen dokularını zayıflatır ve gözdeki bölgeler gibi hassas ciltlerde kısa sürede kırışıklık oluşmasına sebep olur.
• Yüz ve gözler korunursa güneşe maruz kalmak çok zararlı değildir. • Cildi ve gözleri korumak için güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanmalıdır.

8. Gözaltını Nemlendirin
Yaşlandıkça cilt nem içeriğini kaybetmeye başlar. Göz altı torbaları ve cildin kırışık ve yaşlı görünmesini önlemek için sabah ve akşam  uyumadan önce göz altı bölgesine nemlendirici uygulayın. • Makyajı çıkardıktan sonra cildinize nemlendirici  kullanın.

9. Bol su için
Tuz birikimi gözaltı torbaları oluşmasına sebep olduğu için bol su içmelisiniz.
• Su içmek tuz ve toksinleri sistemden boşaltmaya ve cildin taze ve nemli görünmesine yardımcı olur.

10.Mutlu olmaya çalışın
Mutlu olmak ve kalmak sadece ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmakla kalmaz aynı zamanda bize her açıdan yardımcı olur.

Ayrıca Cildinize ve gözaltlarına hindistancevizi yağı masajı yapın. Bir yemek kaşığı hindistancevizi yağını bir yemek kaşığı badem yağı ile karıştırır ve gözaltlarınıza masaj yapıp, 20 dakika cildinizde bekletirseniz, gözaltı torbalarınızın hızla yok olduğunu görebilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Bu çok etkili bir tedavidir.Patates ve Elma Kabuğunu gözaltlarında bekletebilirsiniz. Kuşburnu ve papatya çayı ile kompres yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz